Thassos, Corfu sau Creta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

la nostru se pare ca nu are MoneyGram, doar WesternU sau transfer bancar... Intr-adevar comisionul ar fi fost putin mai mic (13 fata de 16 in cazul nostru)

Tot caut si nu gasesc: bancile romanesti nu fac transferuri SEPA ?? (= transferuri in zona euro, fara comisioane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

voiam sa va intreb: voi cum rezolvati plata avansului pentru cazare?

caut acum solutii cu comision minim , prin westernUnion costa vreo 16 Eu, prin transfer bancar pe la 20 la banca unde am cont... Exista si alta solutie mai putin costisitoare?


Prin Western Union anul aceste a fost comisionul 9 euro. Anul trecut am platit prin transfer bancar si am dat comision aprox. 40 euro. Un prieten a platit comision doar 3-4 euro pt ca avea cont la Emporiki Bank, la fel ca si proprietarul hotelului din Thassos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Prin WU comisionul e 9 euro daca suma e sub 100 de euro si 16 euro daca e mai mult. Nu stiu care e urmatorul prag.

Maria, atentie la trasferul bancar, 20 de euro e numai comisionul bancii tale, la asta se mai adauga comisionul swift, al bancilor intermediare care nu se stie cat e pt ca nu se stie prin cate banci vor trece banii si care poate ajunge si ala la vreo 40 de euro. Deci maaaaare atentie la transferul bancar, noi am patit-o o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

i-am transferat pana la urma prin WU, asta e...

da, am prins si eu comisioanele comisioanelor pe la banci.

si totusi, SEPA nu e in functiune in tara asta atat de europeana?

(am gasit pe undeva o poveste cu 2 banci ro care ar oferi transferuri SEPA, dar trebuia sa ai cont deschis la ei, iar administrarea lui costa spre 50 eu/an. curata afacere ).

Mergi la inceput