Thassos, Corfu sau Creta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pai toate variantele sunt corecte .
In primul rand, ai 2 variante de drum: una pe drum drept si mai lung, prin Sofia, alta pe drum cu serpentine, dar mai scurt).
Depinde cate opriri faci, ce masina ai, cum conduce soferul...sunt multe variabile.
Noi am ales drumul cu serpentine la dus, cu 2 copiib (4 si 6 ani) in masina, deci cateva opriri de pipi si dezmortit, am facut vreo 11 ore cu tot cu o ratacire prin Bulgaria, ferry si drumul pana la hotel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

V-ati interesat cam cate ore se fac pana in Thassos cu masina?
Noi am auzit diverse variante: 9, 10, 12 ore. Ati fost cu copii mici la un drum asa de lung? Cum au rezistat copiii?


Si noi am mers cu masina acolo, eu fiind soferul. Am plecat pe la 3 noaptea si-am ajuns pe la 1 la feribot. Cu opriri dese, ca erau 2 copii mici la bord. Bucuresto - Giurgiu - traversat bulgaria prin munti, si apoi autostrada in grecia.

In schimb la intoarcere, a fost crima, am iesit de pe autostrada sa mancam si ne-am ratacit. Aveam GPS la noi, doar ca autostrada fiind relativ noua, gps-ul nu stia intrarile (cred ca fusese un drum national pe acolo inainte, ca drumul aparea pe harta gps-ului) si saracul ne ducea pana la autostrada dar dadeam mereu doar de pasarele, si iar da-i si viziteaza sate grecesti, si am facut slalom e langa autostrada vreo 3 ore, ca nu reuseam sa gasim niciun loc sa intram pe ea.
Asa ca am plecat pe la 2 dua-amiaza din Thasos si-am ajuns la 7 dimineata in Romania, am traversat pe la 3 noaptea, pe o ploaie torentiala, muntii din bulgaria, nu recomand nimanui asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Noi am rezervat aici: http://www.panaretos-thassos.com/Accommodation_english.html o camera tripla, sper sa nu fie mica si incomoda pentru 2 adulti, o fata de 15 ani si un baiat de 11...N-am fost niciodata in Grecia si sper ca nu luam vo tzapa, ca tare-mi place cum arata locurile si ce citesc despre concediile voastre acolo.
M-au vrajit maslinii din jurul pensiunii si marea la doi pasi. Si pretul. In rest...va povestesc cand vin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dar voi cum intentionati sa dormiti 4 persoane intr-o camera tripla? 3 pe doua paturi si unul separat sau doi intr-un pat simplu? Sau o persoana doarme pe jos, pe saltea? Sau primiti pat suplimentar de la ei? Nu mai bine cautai ceva cu 4 locuri ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Camera este tripla, are 3 paturi. Copiii pana la 12 ani pot dormi in pat suplimentar. De-aia intreb daca nu cumva ramane prea putin spatiu intre atatea paturi...Locatia mi-a placut foarte mult, nu are camere/studiouri/apartamente de 4 persoane. Bine, nu-i batut in cuie, am rezervat pe booking, pot renunta. Dar mi-ar parea rau. Ma gandeam ca poate cineva a stat acolo sau similar si imi poate impartasi impresii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Iata niste observatii, poate te ajuta:
1. Camerele sunt mici, foarte mici. asta e valabil pt aproape toate pensiunile/ hotelurile de maxim 3 stele din Grecia (proprie experienta cu 3 hoteluri in Creta, 2 hoteluri si 1 vila in Santorini, 2 hoteluri in Atena, dar majoritatea cunostintelor mele care au vizitat Grecia s-au plans de camere mici.) Mai bine iei un apartament cu living si dormitor, aveti intimitate, copiii la fel.
2. Maslini ai sa vezi des si multi si la tot pasul
3. Din poze, se observa ca plaja e ingusta, cu o portiune destul de mica de nisip.

Un ultim sfat ar fi sa gasesti locatia pe booking.com si sa analizezi comentariile. Daca locatia ta nu apare pe booking, tu mergi, practic, la risc si poate fi frumos sau poate iti strici vacanta.

Eu am vizitat Creta si Santorini, unde va pot recomanda locuri frumoase. Locuiesc in Cipru si v-as putea ajuta cu info de aici, dar ca o regula pt greci/ciprioti din ce am obs eu, camerele sunt mici si pozele mincinoase. Vb despre hoteluri de 3 stele.
In Santorini am inchiriat vila cu iesire pe plaja, care plaja era accesibila doar locuitorilor/chiriasilor din cele 10 vile din apropiere. La propriu, deschideai usa si ieseai pe plaja, dar pretul difera mult fata de un hotel si fata de alte insule grecesti.

Multa bafta sa gasiti ce va doriti si sa petreceti frumos

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Noi am rezervat aici: http://www.panaretos-thassos.com/Accommodation_english.html o camera tripla, sper sa nu fie mica si incomoda pentru 2 adulti, o fata de 15 ani si un baiat de 11...N-am fost niciodata in Grecia si sper ca nu luam vo tzapa, ca tare-mi place cum arata locurile si ce citesc despre concediile voastre acolo.
M-au vrajit maslinii din jurul pensiunii si marea la doi pasi. Si pretul. In rest...va povestesc cand vin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

M-ati dat gata cu casutele din aliki!
Am trimis si eu un mail, astept un raspuns. Aveti idee cat le ia sa trimita un raspuns?

In alta ordine de idei cum sunt tavernele din zona si cam la ce preturi ajunge sa zicem un pranz, o cina?
Apa, iaurt, lapte, avem de unde lua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Noi am mancat un dejun de vreo 25 eur, dar subtire. Cred ca o masa ca lumea depaseste 30 eur.
Market am vazut unul care parea sa aiba de toate. Nu stiu daca o mai fi si altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cum v-ati descurcat cu mancarea, atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu am stat acolo, am fost doar la plaja. Presupun ca cei care isi iau cazare acolo, gatesc. Daca mananci doar la terase e scump.

Mergi la inceput