Negativismul copilului - ce este de facut?

Negativismul copilului - ce este de facut? | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu implineste in curand 4 ani. Este cu copil foarte sociabil, nu am avut probleme la integrarea in colectivitate - a mers la cresa la 2 ani jumate, acum este la gradinita. Problema este ca pe masura ce creste, nu vad o ameliorare a negativismului. De cand a inceput sa vorbeasca, a invatat si foarte repede sa spuna "nu vreau". Si fie cand trebuie sa manance ceva ce nu-i place sau cand i se da o sarcina, noua acasa ne spune "Nu vreau". La gradinita nu stiu ce-i spune educatoarei, dar vad ca nu are mereu chef sa coloreze/deseneze ce i se da. De mancat nu mai zic, daca nu vrea sa manance, poate sa stea sa moara de foame si nu pune gura pe mancarea respectiva.
Este deja destul de mare, dar este un berbec atat de capos iar eu uneori ma simt depasita. Ce sa fac? Sa merg cu recompensele pana obtin ceea ce vreau? Sa ajung sa-i dau bomboane sau altceva doar pentru ca a desenat ce i-am cerut? Mi-e teama ca nu stiu cum sa procedez....

Poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mie imi plac copiii care stiu sa isi exprime sentimentele. Daca nu vrea, ce sa faca?! sa minta si sa spuna ca vrea? O fi plictisitor desenatul si prefera sa se joace cu masinile sau cu lego. De ce sa deseneze ce ii ceri? e musai? Iar daca nu mananca mai bine nu il mituesti cu bomboane pt ca va avea probleme si mai mari cu mancarea. Ofera=i un fruct mai degraba ca si gustare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Are personalitate, stie ce vrea, incearca sa il intelegi!Atat!
Si gaseste alta cale sa te intelegi cu el, ptr ca nu tot timpul ce vrei tu este si ceea ce simte si are nevoie el.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

De ce nu ii dai lui sa aleaga ce vrea sa faca? Ofera-i alternative din care sa aleaga singur ce ii place.

De murit de foame fii sigura ca nu se va intampla. Intreba-l pe el ce vrea sa manance, ofera-i ce-i place. Sau lasa-l pana cere singur, se va intampla cu siguranta.

Recompensele se poarta la dresaj. Vrei sa ai un copil dresat sau unul care sa coopereze cu tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Bubulina baietelul tau nu e capos, isi apara dreptul la granitele personale, autonomia fireasca la varsta asta.

Probabil este prea controlat, i se spune mereu ce sa faca, este directionat. Mai putin control ar putea sa duca la cooperare

Ofera-i optiuni, lasa-l sa aleaga, lasa-l sa aiba initiativa. Asta in general.
In particular, tot ceea ce tine de corpul lui trebuie sa tina cont de ce simte el, de ce are el nevoie. De exemplu: motivatia de a manca are nevoie sa fie legata de foame, nu de mama care-ti spune si insista sa mananci.

Lasa puiul sa zboare, putin cate putin, dupa puterile si dorinta lui. Altfel se va lupta cu tine si pierdeti amandoi.
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Ceea ce zici tu despre feciorasul tau...innmulteste cu 3 si nici asa nu poti avea " imaginea " a ceea ce e la mine cu 3 " caposi" desi zodii diferite - fecioara,feciorul,gemeni ,mijlocia si leuta pitica .
Ce fac eu? ii las in pace in mom acelea,ca daca insist mai rau fac.
Nu va e foame? Ff bine,eu ma pun la masa si mananc ca mi - e foame.Voi rabdati pana la urmatoarea masa ,ca nu intind/ strang masa de 15 ori/ zi.Sa ii vezi cum vin si chiar daca ciugulesc numai putin,tot e ceva,decat sa stau pe capul lor insistand si ei sa nu mai vrea deloc.
Nu va e somn?Binee...eu ma schimb in pinamale si ma culc ca mi _ e somn.Va schimb si pe voi si va culcati cand vreti....in 5 minute sunt in pat.
Nu vrei sa desenzi? Ia plastelina,ia Lego,ia papusile,ia ce vrei tu in acel moment si desenezi cand/ daca vrei.Fetele mele au avut o perioada in decembrie cand toata ziua numai asta faceau ...colorau si desenau.Eram capiata de ascutit culori,de dat foi goale,de apreciat operele de arta.
Si cu absolut toate fac in asa fel incat sa vada ei care e efectul negativ al negativismului lor.Nu vrei sa te imbraci? F bine..mergi dezbracat in frig,sa vad cine va miorlai ca ii e frig? Si as putea continua la nesfarsit,caci la mine fiind 3 numai te miri ce le poate debita caputurile de mici teroristi.
Lasa copilul in pace,nu il mai presa atat sa faca ceva impotriva vointei lui,lasa-i libertatea de a alege si veti i mai castigati amandoi.
De mine se mira multa lume cum pot fi atat de zen cu 3 copii.Pai,daca m -as pune sa ii dadacest din 5 in 5 minute,am ajunge cu totii la balamuc,eu sefa peste toti

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Dresaj ... hmmm..

Pai atunci toti adultii pe care ii cunosc sunt 100% dresati. Fac "frumos" ca sa-si pastreze seviciul, familia, relatiile sociale, etc.
Nimeni nu-si prea permite sa-si puna coada pe spinare si sa spuna "nu vreau" atunci cand ii se cere sa presteze la serviciu, sa faca de mancare acasa, sa schimbe un scutec, samd. Viata e plina de constrangeri si e oarecum firesc sa fie asa, altfel am trai in haos generalizat.

Eu nu pledez pentru constrangerea copilului de 4 ani ci vreau doar sa evidentiez faptul ca cei mici trebuie pregatiti cumva pentru "obedienta" care li se va cere in fiecare zi a vietii lor adulte (si nu numai, chiar din scoala primara copiii incep sa aiba obligatii pe care nu le pot evita - trezit dimineata, mers la scoala, facut teme, samd).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

cora are dreptate...cum va fi daca nu va vrea sa mearga la scoala?
Sa-si faca temele?
Poate intr-o zi nu o sa mai vrea sa se spele, sa se tunda, sa manance in farfurie...ca nu mai vrea si gata.
Nu-i vorba de dresaj, eu educatia nu o vad ca pe dresaj.
bubulina, eu cred ca varsta de 4 ani este prea mica ca sa te impacientezi...dar recunosc ca iti poate fi greu. Nu este incapatanat, are doar o personalitate mai puternica pe care nu stie inca cum sa o directioneze. Iar tu trebuie sa ai rabdare si, prin exemplul personal, sa-l inveti chestia cu directionarea.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La 4 ani nu are sarcini atat de stricte incat sa trebuiasca musai sa le faca (desigur ca trebuie sa se spele d ex. sau sa doarma, dar astea se invata si se fac in primul rand prin imitatie si din rutina). Are o viata intreaga sa faca doar ce trebuie, si eu cred ca si ca adult ai destule momente cand spui (si poti sa spui ... sau macar spui, daca nu si faci) "nu vreau". Sigur ca e nevoie de educatie si va trebui usor-usor sa indeplineasca tot felul de sarcini si sa intre "in sistem". Dar la varsta de 4 ani toate ar trebui sa fie o joaca, imitatie, urmarea exemplului celor din jur. Il atragi sa faca ce trebuie, nu il constrangi, nu il mituiesti. Il lasi sa aleaga (il inviti sa aleaga) ce vrea sa faca (desigur, dintre 2-3-4 optiuni oferite de tine, ca parinte responsabil ce esti). Dar pt ei conteaza foarte mult ca pot sa aleaga, ca le este ceruta si respectata parerea. la varsta asta inca pot fi ditrasi /atrasi , momiti sa faca ce trebuie doar prin joc si facand lucrurile sa fie interesante sau amuzante. Nu e nevoie de pumni batuti in masa, amenintari cu pedepse sau promisiuni de bombonele. Eu cred ca exemplul personal si implicarea parintilor sunt suficiente la varsta de 4 ani pt ca cel mic sa deprinda obiceiuri si invatamintele necesare. Si mai cred ca trebuie sa ii lasam (sa ii incurajam chiar) sa isi exprime sentimentele si trairile, sa isi spuna parerea. Nu trebuie sa le fie frica sa spuna ce gandesc (desigur, trebuie educati si invatati ca nu pot oricand sa spuna tot ce le trece prin cap), nu trebuie sa li se inchida gura doar pt ca adultii vor/cred altceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Baiatul meu implineste in curand 4 ani. Este cu copil foarte sociabil, nu am avut probleme la integrarea in colectivitate - a mers la cresa la 2 ani jumate, acum este la gradinita. Problema este ca pe masura ce creste, nu vad o ameliorare a negativismului. De cand a inceput sa vorbeasca, a invatat si foarte repede sa spuna "nu vreau". Si fie cand trebuie sa manance ceva ce nu-i place sau cand i se da o sarcina, noua acasa ne spune "Nu vreau". La gradinita nu stiu ce-i spune educatoarei, dar vad ca nu are mereu chef sa coloreze/deseneze ce i se da. De mancat nu mai zic, daca nu vrea sa manance, poate sa stea sa moara de foame si nu pune gura pe mancarea respectiva.
Este deja destul de mare, dar este un berbec atat de capos iar eu uneori ma simt depasita. Ce sa fac? Sa merg cu recompensele pana obtin ceea ce vreau? Sa ajung sa-i dau bomboane sau altceva doar pentru ca a desenat ce i-am cerut? Mi-e teama ca nu stiu cum sa procedez....

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi


Ai un copil care stie ce vrea. Si care se opune la faptul ca i se spune ce sa faca, ce sa vrea. Trebuie sa stabiliti cele citeva lucruri la care nu are cum sa spuna nu vreau pentru ca sint necesare, sa lucrati la modalitatile de exprimare a ceea ce simte, adica sa fie respectuos, dar lasa-l sa-si sustina punctul de vedere.

Eu nu sint pentru recompense folostie ca sa se obtina un comportament dorit, nu cu copiii care nu au nevoie de acest lucru. Insa, daca refuza sa faca tot ceea ce i se propune, chiar daca stii ca ii place sa faca, atunci poate trebuie gasite alte metode de stimulare. Copiii, in general, iubesc sa faca lucruri, insa multi iubesc si felul in care sint exprimate cerintele. Poate ca ii place sa fie el cel care decide ce sa faca si cind sa faca (eu am una asa) si atunci trebuie sa gasesti modalitatea in care sa-l stimulezi disccret, cu diplomatie, in asa fel incit sa-l duci pina la punctul de a lua decizia, dar sa-i lasi lui libertatea sa decida, sa simta ca vine de la el, nu de la tine.

Mi-a placut 'cand trebuie sa manance ceva ce nu-i place' spune nu vreau... pai, nu toti spunem asa cind nu ne place sa mincam ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Coracora, Rufus - cuvantul "dresaj" a fost folosit strict in legatura cu recompensa. voi primiti bomboana pentru ca mergeti la serviciu? dati bomboana copiilor pentru ca merg la scoala? primiti bomboana cand faceti ciorba (sau carnatii afumati )?

Mergi la inceput