Fiv Turcia - 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Dar care sunt criteriile in functie de care hotareste cu IMSI sau fara?poti sa ma ajuti sa intrebi tu pentru mine, te rog?
Ma gandesc ca deja am incercat ICSI si din cate am citit IMSI e o tehnica de identificare a spermatozoizilor sanatosi mai precisa.
Inca nu am primit raspunsul medicului dar in raspunsul Semrei se vordea doar de ICSI.
Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Hatice , eu cand am corespondat cu Dr Tayfun si i-am spus istoricul nostru (sotul are azoo) mi-a spus ca o sa incerce IMSI daca este posibil. Cred ca atunci cand problemele sunt grave cu gigeii se foloseste IMSI. Sotul ce problema are?
O sa intreb desigur cu placere !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

problema principala din punctul meu de vedere este faptul ca are doar 2% forme normale.
Motilitate 14%.
diagnosticul nu il retin exact, e prea lunga denumirea, dar cred ca prescurtarea este OATS.
Mersi mult de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Hatice, nu iti face probleme, Tayfun impreuna cu embriologul vor face alegerea care trebuie! ca este ICSI sau IMSI, nu conteaza, bebe sa fie si isi vor face magia!

Trebuie sa te mai gandesti ca, in ciuda utilizarii ICSI si in celelalte FIV-uri ale voastre, nu se va compara niciodata cu laboratorul, "ustensilele" si experienta embriologului de la Acibadem!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Hatice,iti va face oricum IMSI,indiferent de situatie.La noi nu a fost cazul,sotul este ok si totusi au facut,desi initial mi-au dat acelasi raspuns ca si tie.La fel si pt Tamys s-a facut IMSI desi nu era cazul si mai stiu un cuplu tot asa.Se pare ca ei fac pt toti IMSI intrucat da rezultate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Va multumesc fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Pt putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Doamne dragi va salut de pe taramuri otomane MINUNATE. Nu mi-am imaginat o secunda ca este atat de frumos Istanbulul, sunt fascinata.
V-am mai scris o data, insa netul aici lasa de dorit si bineinteles ca nu a fost postat.
CM meu nu a fost asa de prieten cu mine, a venit abia azi, dupa ora 16, iar la 13 cand am avut controlul aveam doar spooting.
Intalnirea cu Tayfunelul a fost super, un om f f comunicativ si f bine pus la punct cu istoricul fiecarui pacient(a stiut pana in cel mai mic detaliu problema noastra), am ramas f placut surprinsa.
Sotul a facut o spermograma a carei rezultat in afla abia miercuri, la prima mea monitorizare. Da, incep stimularea fara sa stiu ce a lasat sotul meu in borcan. Mi s-a spus sa nu ne facem probleme ca daca si macar o singura data a obtinut sp prin ejaculare e imposibil la ce tehnica au sa nu gaseasca macar 2-3(care se vor congeal pt orice eventualitate), iar daca totusi nu va gasi, va face o mica incizie/intepatura si recolteaza direct din testicul.
La eco mea mi-a zis ca am déjà vreo 12-16 nu stiu exact cati a numarat foliculi, antrali cred, si a zis ca sunt f ok, nu va mai fi nevoie de o alta procedura, doar ICSI si IMSI. Ne-a aratat ce “poate” IMSI comparativ cu microscopul obisnuit. La cel obisnuit se vad sp ca niste punctulete care misca, iar la IMSI se vad la dimensiunea unei albine, se vad toate malformatiile f f usor.
Ca si costuri a fost asa:
La Bulgari 5 Euro vigneta
La turci nu am platit nimic nici autostrada, si aici rog fetele care au fost sa-mi spuna cum procedez caci nu vreau sa primesc vreo amenda acasa. Am gasit toate barierele ridicate si am trecut pur si simplu si la intrarea pe austrada si la iesire.La clinica nu am mai mers cu masina, ci cu mijl de transport in comun, e f simplu si costa 8 lire/2 persoane dus/intors. Detaliez asta in alt mesaj daca intereseaza pe cineva. Oricum am beneficiat de transport din partea clinicii de la feribotul din Kadykoy pana la clinica si inapoi.
La clinica am platit odata 166 Euro prima cosnultatie suma care mi s-a spus ca la achitarea intregii procedurii de 2400 va fi scazuta. Am mai platit 415 Euro tratamentul(care banuiesc ca nu e chiar tot) 3 Gonal F, care inseamna “portia” pt 9 zile si 3 cetrotide. In rest surprinzator nu se ia aspirine, clexane, medroale, estrofem etc. Probabil mi se va mai da pregnilul sau pe ce merg ei si progesteronul.
In rest nu am platit translator si sotul nu a platit spermograma
Deci Miercuri, pe 13 vom sti exact in ce situatie suntem.
Concluzia : indiferent de rezultat sunt convisa ca am facut o alegere buna. Nu se compara cu nicio clinica de la noi.
Daca am omis ceva, revin cu siguranta. Va pup si va doresc tot binele!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Aaa si ce am uitat f important, evitati pe cat puteti alimentarea masinii in Turcia e cam 10 lei/litru combustibil. Mai bine faci plinul in apropiere de iesirea de la bulgari. La bulgari se primesc doar leva sau plata cu cardul de credit.
In rest, in Turcia cam toate sunt scumpe(mancare, apa, intrari la obiective turistice, parcari)
Dr. Tayfun ne-a spus ca la Acibadem anul trecut statistica reusitelor obtinerii de sarcini prin fiv la femeile sub 35 ani a fost 70%. Suna bine nu? Fata de 33%?


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Vreau_bebel, astazi m-am gandit toata ziua la tine pt ca stiam ca ai consultatia astazi ma bucur din suflet ca este totul bine.
Nu iti face griji , nu o sa primesti nici o amenda
Astept cu nerabdare ziua de miercuri
Va tin pumnii si sa va ajute D-zeu !!! mult succes !!!

Mergi la inceput