comportament copii 4ani si 6 luni

comportament copii 4ani si 6 luni | Autor: diana114

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,


Am doua fete gemene de 4 ani si 6 luni. Sunt la gradinita in grupa mijlocie, si la sosire nu sunt foarte incantate ca merg, dar la plecare sunt foarte vesele si-mi spun ca le-a placut. au avut o perioada in care nu mai vroiau sa mearga la gradi ca dna mai iesea pe hol sa vb cu colega si copii ramasi faceau galagie, iar pe ele le deranja/speria galagia, intr-un final au inteles ca doamna mai trebuie sa si iasa dar nu inteleg in continuare de ce copii trebuie sa faca galagie....ma rog, s-au adaptat si la aceasta situatie mai greut.
Insa una dintre gemenele mele in varsta de 4 ani si 6 luni. de prin luna noiembrie a anului trecut(2012) a inceput sa aiba un comportament putin mai 'ciudat" la gradinita; adica cerea foarte des la toaleta(in special inainte de masa de pranz, in timpul mesei-unde nu prea manca decat f putin, in timpul somnului de pranz se trezea de 2-3 ori ca sa mearga la toaleta, desi de cele mai multe ori nu facea nimic, sau o gasea doamna uitandu-se in oglinda sau jucandu-se in baie singura), doamnele au crezut initial ca are o infectie urinara , dar i-am facut analize si au iesit ok. Acasa nu facea /cerea la toaleta atat de des precum la gradinita.
Acum, suntem in ianuarie 2013 si aceasta problema s-a perpetuat, ajungand ca si casa de fiecare data cand trebuie sa ne asezam la masa sa spuna ca ea trebuie sa mearga la wc (unde face intr-adevar pisu), apoi in timp ce mananca-la 2 min dupa ce s-a asezat la masa- cere din nou, ca nu mai rezista. O las sa se duca dar nu face nimic, doar sta pe wc .....si tot asa in fiecare zi.
Nu stiu care este cauza acestui comportament care nu mi se pare normal si as vrea sa ma sfatuiti cum ar trebui sa ma comport cu ea in caz ca ati mai auzit despre asemenea situatii; mai ales ca acum se pare ca a inceput sa plece si singura din clasa , fara sa o mai anunte pe doamna si se duce direct la baie.

Va multmesc pentru ajutor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eliminati intai suspiciunea unei infectii urinare, cerand sfatul altui medic si facand un nou set de analize, poate si alte investigatii mai amanuntite.
sa inteleg ca, din noiembrie, de cand a debutat problema, i-ai facut un singur set de analize si atat ? nici-o alta consultatie medicala, opinia altui medic ? urina ce aspect are ? e limpede, deschisa la culoare ? ar trebui s-o pui sa faca la olita o perioada, sa poti vedea mai bine cum arata pipi.

o singura data am avut probleme de acest gen, chiar simteam ca trebuie sa fac in acel moment orice ar fi, insa de cele mai multe ori nu reuseam sa fac deloc sau abia curgea o picatura-doua de urina . ce sa mai zic, o senzatie foarte naspa...am rezolvat rapid cu tratament (antibiotic).

apoi, daca rezultatele analizelor sunt ok, este posibil ca acest comportament sa fie din alte cauze, poate s-a intamplat ceva la gradi si a ramas afectata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Baiatul meu mai face asa, are 7 ani jumate si are obiceiul asta de cativa ani. Totusi nu atat de des cum povestesti. E clar si la el dar si la fiica ta ca este un mod de a se eschiva de la ceva ce nu le face placere sa faca.
Cu educatoarea ai vorbit? Ea ce parere are, cum s-a gandit sa gestioneze situatia asta?
Baiatul meu e in clasa I si in prima saptamana de scoala m-a sunat invatatoarea speriata ca tot asa banuia o infecti urinara ca prea se cerea des. I-am zis ca nu are nimic, doar se plimba putin prin scoala si trage de timp. Cand si el a inteles ca nu ne mai duce de nas cu glumita asta a incetat sa mai ceara voie doar ca sa se plimbe. Asta la scoala. Acasa practica obiceiul inainte de culcare. Dar merge o singura data, adica isi face baie, poate sta pe wc, apoi la 5 minute cand e imbracat de somn doar sa se suie in pat isi aduce aminte ca vrea iar o gura de apa si ca si cand apa aia ar iesi din el instantaneu mai face o excursie la baie. Dar noi deja nu mai insistam cu asta, il las sa se duca pentru ca totul decurge mai repede daca il las decat daca ma cert cu el ca nu-l las, pentru ca incepe si el sa planga si sa se tanguie de zici ca acum face pe el si pana nu se duce nu se lasa. Mai repede ma lasa pe mine nervii decat sa renunte el. Asa ca merge, dar o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

E posibil ca doamnele sa le forteze (cu strigate, indemnuri, reprosuri, bagat lingura in gura etc) sa manance si pe ea sa o deranjeze foarte tare acest lucru? Noi am patit ceva asemanator cu fetita , doar ca ea nu se cerea la baie (pt ca nu le dadea voie in timpul mesei oricum) , ci punea capul pe masa si refuza sa mai manance. Cu cat insistau, cu atat nu punea gura pe manacare. Solutia a fost sa vorbesc cu doamnele (cu ingrijitoarea am avut de dus mai multa munca de lamurire decat cu educatoarele, ea fiind convinsa ca nu se poate sa nu manance, ca trebuie sa manance) sa o lase in pace, sa nu ii mai spuna nimic, sa nu ii reproseze nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Asa cum zicea si Corina, eliminati intai orice motiv medical. Refaceti analizele, si daca si acestea ies din nou ok, atunci incercati sa aflati in primul rand ce face ea in baie. Sta doar pe wc-ul, sta si se admira in oglinda, se masturbeaza (suna urat, stiu, dar sunt copii care au descoperit de mici ca mangaiatul in anumite zone produce placere, am si eu un exemplar acasa ).
Daca pur si simplu sta acolo si nu face nimic e posibil sa fie asa cum spui tu, deranjata de zgomote, si sa aibe nevoie doar de un moment de intimitate (prin definitie, baia e locul in care nu te deranjeaza nimeni) si atunci trebuie vazut de ce o deranjeaza prezenta celorlalti, de ce are nevoie sa fie singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Daca nu exista alte cauze medicale, eu zic ca fetita ta probabil ca nu vrea sa doarma/manance, de aceeea se foloseste de pauzele de pisu. Ce zici? Si mai cred ca nu ar trebui sa faci din asta prea mult caz, sa nu accentuezi problema. Pentru ea e o pauza de la ceea nu-i place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica


Si mai cred ca nu ar trebui sa faci din asta prea mult caz, sa nu accentuezi problema. Pentru ea e o pauza de la ceea nu-i place...


Exact, poate ca atunci cand merge si sta la baie e in centrul atentiei, toata lumea e preocupata de ea, de ce merge, o doare ceva, etc., si e modul ei de a capta atentia (a educatoarei, a aprintilor).
Plus ca e si un mod de a se eschiva de la lucrurile care nu ii plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana114 spune:

Nu i-am facut doar un set de analize ci mai multe, 3, toate au iesit negative iar medicul a zis ca nu are nici un motiv a suspicioneze o infectie urinara. Ceea ce banuiesc eu este ca asa incearca ea sa se separe/sa se refugieze de ceea ce nu-i convine sau nu vrea sa faca, poate la masa insistam ceva mai mult sa manance si noi acasa fiindca v-am spus- mai mult ciuguleste decat mananca.
Doamnele de la gardi mi-au semnalat acest comportament crezand si dansele ca e o infectie urinara,da acum in ultima perioada, vazand ca atunci cand cere a doua, a treia oara--si nu face nimic la toaleta cand merge mai mult se joaca singura , se uita in oglinda, numara patratelele de faianta, etc. au zis ca probabileste mai rasfatata, se poarta ca un copil rasfatat.Dar nici una dintre ele nu este mai alintata ca cealalta in familie, in schimb doar Beatrice are acest comportament. Din acest motiveu cred ca e ceva de natura psihologica, ceva a declansat acest comportament si nu stiu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

in primul rand si eu m-as mai asigura o data ca nu are nici o infectie urinara, desi daca spui ca acasa nu face asa, probabil nu are nimic.
in al doilea rand trebuie vorbit cu ea, ce se intampla, de ce face asa etc etc.
in al treilea rand, presupunand ca ce am scris mai sus nu merge, nu vrea sa iti spuna, as lasa-o in pace, spune si femeilor de la gradi sa o lase in pace, poate cu indiferenta o sa se lase singura de obiceiul asta.
am si eu un specimen super emotiv si sensibil acasa si stiu ca, cu cat pui accent mai mult pe asta, cu atat constientizeaza ca are o problema si se va adanci in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Intai a vazut ca asa scapa de chestiile neplacute (mancat, dormit). Acum s-ar putea sa fi devenit un tic si chiar sa aiba senzatia fizica ca vrea la baie. Un comportament similar are baiatul meu mai mare cand trebuie sa se apuce de teme. Cel putin in prima jumatate de ora face pp, ii e sete, mai merge inca o data la baie si pt nevoi mai mari, isi aminteste ca nu stiu ce nu ne-a zis....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Diana, faptul ca sunt gemene si sunt crescute la fel, nu inseamna ca vor reactiona identic in orice situatie . sunt copii diferiti, probabil cu personalitati diferite. si eu cred ca a gasit metoda de a scapa (sau macar a amana) de lucruri care nu ii fac placere (mancat, somn la gradi).


Mergi la inceput