Lipsa apetitului sexual...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Anticonceptionalele scad la multe persoane libidoul, in mod semnificativ. E lucru stiut si recunoscut de medici, farmacisti etc, asa ca nu inteleg scepticele de pe aici. Renunta la ele sau du-te la dr sa-ti recomande altele.


E adevarat ca e un efect secundar frecvent si recunoscut de medici.
Eu am luat AC in paralel cu un tratament pentru disfunctie tioidiana, acum multi ani :). Dupa cateva luni in care m-am confruntat cu lipsa libidoului aproape completa mi-am luat inima in dinti (eram tanara si rusinoasa) si am intrebat endocronoloaga care mi-a spus ca e clar efect secundar de la AC si mi le-a schimbat. Cu altele cu care a fost un pic mai bine. Am renuntat de tot dupa alte cateva luni si problema a disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

asa...si care-i solutia?

blackgirl0 puten bate cuba! noroc ca avem soti intelegatori...
eu una ma minunez cum de ei pot si doresc asta, caci si al meu are job stresaant, e obosit seara, stors, dar...ar fi loc de cate ceva zbenguiala
Eu banuiesc ca e si ceva hormonal, nu iau AC dar pe stress, preocupari otidiene permanente, ne-relaxare-....ce Dumnezeu? ce sa cerem de la noi? nu suntem roboate!

P.S. Pastiluta albastra pt femei exista?!

_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel




din ce am mai citit si eu,exista diverse produse din plante,care ajuta mult....in reglarea hormonala,si implicit in redobandirea libido-ului.luminita de seara (evening prim rose),branca ursului,macca,napraznic.personal,nu am folosit decat luminita de seara,pt reglarea menstruatiei,si mi-a fost util.n-o fi asta "rezolvarea" dar se poate experimenta si un asemenea tratament din plante.
in mod cert,lipsa dorintei sexuale are legatura si cu folosirea anticonceptionalelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu am avut acelas efect negativ de la AC - asa ca dupa al nu stiu catelea fel (ce le-am tot schimbat in speranta ca...) sotul a luat cutia si l-a aruncat la gunoi
mi-am revenit in cateva saptamani...
mai am momente cand nu vreau , dar le depasesc gandindu-ma ca pofta vine mancand si chiar asa este... trebuie sa inlaturi din minte cuvantul "nu"... stiu, e usor de spus...dar se poate cu un pic de vointa...
mai presus de orice efecte ale pastilelor e o chestie mentala...parerea mea!



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

AC scad libidoul si pot provoca si ....absenta sau scaderea lubrifierii naturale vaginale din cauza ca sunt niste perparate hormonale pe care le iei.
Lasa AC si vezi cum e. Puteti folosi prezervativ, iti poti pune sterilet, isi poate face vasectomie etc

Si eu ma alatur clubului, am avut si eu reactia asta adversa de la AC si e exact cum spune Corina, un cerc vicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Ma simt mai bine acum cand vad ca nu sunt singura ca se confrunta cu asa ceva
Initial cand am inceput sa i au pastilele nu am dat importanta,ma gandeam ca am anscut si imi revin mai greu,pe urma au fost fel de fel de probleme si am pus asta pe seama lor insa am ajuns efectiv sa ma i a frica sa ma sez in pat pt ca el saracu este cu nervii la pamanat ar face efectiv orice ca sa ''primesca''ceva.CHiar azi am avut alta discutie si i am explicat ca m sa renunt la pastile clar.Sper ca asta sa ma ajute asa cum vad ca pe multe dintre voi v a ajutat.
Ma gandeam si eu la niste plante afrodisiace care ar putea sa ma ajute sa imi revin mai repede daca stie cineva cvea care a avut efect astept sugestii.
Am incercat deasemenea o ''iesire din peisaj''.El a fost plecat 3 luni in Italia vara trecuta ,imi era f dor de el credeam ca o sa stam numai in pat cand va venii acasa.Se pare ca si el credea la fel si s a gandit sa mi faca o surpriza si am plecat cateva zile la munte.NIMIC! A fost ok prima zi pe urma am revenit la vechile scuze:''ma doare capu,picioru,ficatu,etc''
Va multumesc pentru suport oricum.E bine sa stii ca nu esti singura.
Ma gandeam la alta metoda contraceptiva:ori sterilet,ori diafragma .Foloseste cineva?Care ar fii mai ok?Pana una alta o sa folosit prezervativul dar...as vrea totusi altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Al meu si-a facut vasectomie, tocmai pt motivul de a nu lua eu anticonceptionale mi-a zis ca nu are rost sa ma intoxic cu pilulele....stiu ca multi barbati se tem de asta, ca vezi doamne dupa nu mai pot..nici vorba....la noi e aproape zilnic...chiar vorbeam cu el si ne intrebam daca suntem normali...si noi muncim mult, picam lati seara, dar cand ne bagam la nani, ne apuca mancarimea si oboseala trece de la sine...ups,am dat din casa noroc ca nu intelege romaneste.....suntem impreuna de 11 ani si avem o fetita de 10 ani...eu spre 40 , el trecut de 40..

anticoncentionale insa am luat si eu in tinerete, dar erau din generatia veche, care am inteles ca nu au atatea reactii adverse ca cele din generatiile noi..am vazut cazul unei pustoaice care a facut tromboza din cauza lor si acum e imobilizata la pat..asa ca aveti grija ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu am sterilet...inainte eram cu prezervativul...insa acum e muuult mai bine...nu am nici un stres...
scoate "nu" din ganduri...asta e cel mai important....


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Al meu si-a facut vasectomie, tocmai pt motivul de a nu lua eu anticonceptionale mi-a zis ca nu are rost sa ma intoxic cu pilulele....stiu ca multi barbati se tem de asta, ca vezi doamne dupa nu mai pot..nici vorba....


Nu stiu unde l-ai gasit, da' sa-ti traiasca si sa se cloneze in mii de exemplare. Sa dati cate unul, sa ajunga la toata lumea, domnule!
Foarte inteleapta decizie

am certuri regulate cu un amic care-mi spune same old story: detesta copiii ( no comment, problema lui) si ce se va face el cand ii va suna orolgiul biologic prietenei sale si va vrea aia copii, ca nu vrea sa o piarda si se va procopsi cu un recipient urlator de rahat.
Iar eu invariabil ii sugerez de pe acum vasectomia, asigurandu-=l ca nu numai el, dar NIMENI din Univers nu ii doreste sa se procreeze
Raspunsul invariabil e o pompozitate din asta ridicola "nimeni nu se va apropia de ouale mele " ... right.
Din orice alt punct de vedere, baiat bun si cetatean valoros. :))

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Sfatul meu, din experienta mea:

1. Reununta total la AC. In prima faza prezervativele sunt ok.

2. Roaga-ti sotul, discret, cu tact, sa renuntati o vreme la penetrare.
Sa faceti dragoste altfel decat dupa cliseele stupide de la TV/filme: o sarutare, doua, rupt hainele, ridicat fusta-n cap, si bang, penetratul femeii. Ea lasa capul pe spate si in doua minute a ajuns la orgasm, obligatoriu simultan cu armasarul... pardon, cu partenerul... de rol.
Vei vedea ca odata ce sexul re-devine o joaca, altfel vei privi momentul respectiv.

Pareea mea.

UC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
Imi permit sa-ti dau un sfat, chiar daca nu-s (deocamdata) femeie

Un_cabotin chiar ai de gand sa iti schimbi sexul?

Mergi la inceput