Cum s-o invat sa faca roata?

Cum s-o invat sa faca roata? | Autor: A_Iulia

Link direct la acest mesaj

Este vorba de fii-mea, 9 ani. Nu are talent nicicum la sport (bine, nici eu nu sunt o sportiva de mare clasa), si nici trasa prin inel nu e.

Aveti idee cum sa fac? Deocamdata am instalat o saltea in mijlocul casei si exersam de zor. dar ceva trucuri, idei, reguli, exista?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda prima data ti-as sugera sa invete sa stea in maini. Aici stai in picioare si ea cu fata catre tine pune un picior jos apoi mainile amandoua si "arunca" celalt picior sus (tu il prinzi) apoi il trage pe cel lasat jos alaturi de cel de sus si il prinzi si pe acesta. Sa stea asa in doua maini si sa incerce sa isi gaseasca echilibrul. Faceti atata timp si de atatea ori pana cand reusesti sa iti desprinzi mainile de pe picioarele ei 1 secunda apoi 2-5-10 ...
Sa invete sa isi lase picioarele jos tot alternativ exact invers fata de cum a fost cand le-a ridicat.
Apoi sa incepi sa ii ceri stand in maini sa desparta usor picioarele fara sa isi piarda echilibrul (o sustii) si sa revina la pozitia initiala si tot asa.

Cand va stii sa stea singura in maini si sa desfaca picioarele si sa le readuca inapoi poate sa isi lase piciorul lateral spre stanga(stangul) sau spre dreapta (dreptul) si sa coboare din stand in maini in picioare pe lateral.
De aici va fi simplu pentru ca roata nu va fi decat rotirea picioarelor de la pozitia stat in picioare dreptul sau stangul in fata urcarea in lateral(stanga sau dreapta) cu ridicarea picioarelor, traversarea pe partea opusa si revenirea in lateral in pozitia initiala dar cu o roata mai incolo.
Rabdare.... se invata in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Problema e ca statul asta in maini nu e simplu deloc.

am incercat la perete, nu a reusit, se inroseste la fata cumplit, nu are putere in maini sa tina corpul.

Ce sa zic, am incercat si eu, sa-i fiu de exemplu...nu am reusit nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

incepeti si voi cu chestii mai simple, cum ar fi podul din picioare
eu am invatat singura sa fac roata, dar cu copiii afara pe iarba.
intai cu picioarele doar la 30 cm de sol apoi tot mai sus.

http://www.youtube.com/watch?v=xRXSYAkJGWE
http://www.youtube.com/watch?v=02VNTOxNbrs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aha... pai atunci mergeti progresiv. Daca se inroseste si nu are putere sa sustina corpul exista doua explicatii care trebuie rezolvate
1. masa corporala mai mare decat ar trebui
2. lipsa sportului (miscarii fizice) sau insuficienta acestuia

Raspuns:
Sport sport sport

Se face progresiv cu rabdare dar avand continuitate. Toate partile corpului trebuie miscate nu trebuie fortat dar nici lasat. Intariti muschii mainilor (brat/antebrat), picioare, fese, spate, gat progresiv si constant. Treptat ajungeti la performante din ce in ce mai bune.
Deci sport, sport, sport, sport..... sport....
In afara de avantajele unui corp echilibrat fizic sunt extrem de multe avantaje de ordin psihic.
Mergeti pe rand progresiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cautati pe net filmulete cu gimnaste care fac acest exercitiu, imposibil sa nu existe.

o mai poti ajuta si astfel : te pozitionezi in spatele ei si cand executa miscarea, o tii ferm cu mainile de mijloc, in lateral, ajutand-o astfel sa nu cada. e important sa stai in spatele ei, nu in fata, sa nu te trezesti cu o directa de picior in cap sau fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

de ce trebuie sa invete sa faca roata ?

Eu am invatat tot pe iarba si pe asfalt in fata casei , insa in maini nu am putut sta niciodata si nici podul de sus nu-l puteam face.
Imitam pe Nadia in vremea aceea

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Roata e o figura care se executa rapid si care cere suplete si un simt al echilibrului.
Eu as face ce te sfatuiesc fetele : exercitii mai simple la inceput : podul de jos, podul de sus, podul singura (neaparat sa fii cu ea), cosuletul sau echerul), mers in echilibru.
Pentru incepetori roata o faci cu o labuta in aer, cind ajunge pe sol a doua vine si ea si imediat dupa picioarele ating solul moment in care corpul se ridica. Nu stiu daca am fost clara.

(si eu sunt din generatia de admiratoare de Nadia si se roata facuta pe iarba din fata blocului )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai ii trebuie pentru ora de sport, e singura din clasa (de fapt nu, mai e inca o fetita, deci sunt doua) care nu reusesc sa faca roata.Nici eu nu am putut s-o fac nicicand, si nu-mi amintesc sa ne fi cerut asa ceva la sport.

Mi-a si spus ca ora de sport este cea mai cumplita din punctul ei de vedere. O inteleg, ce sa spun...aschia nu sare departe de trunchi. :(

Ieri am tot incercat si evident ca la sfarsit avea ba o glezna luxata (a durut-o pana dimineata), ba cadea pe mana, pe fund, pe...mai stiu eu ce si era mereu cu ochii in lacrimi de durere.

Azi i-a fost rau cu dureri de cap si abdomen, asa ca am amanat "cursurile".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Le trebuie asa ceva la sport ?
Atunci sa i invete in ora de sport !!!


Nici fi`mea nu stie si merge la antrenament de 3 x pe saptamana, dar sigur nu poate sa stea in maini, inca.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nu trebuie sa stea in miini singura.
Picioarele trebuiesc sprijinite de perete sau i le sustzii tu.

Intr-adevar statul in miini e primul pas la invatzarea(tehnica)a roatei.

A.Iulia,trebuie invatzata(ma mir ca nu ii invatza la scoala lucrul asta)si cum sa cada sa nu se accidenteze.Dexemplu sa bage capul intre umeri inspre interior cind simte ca nu-si poate tzine echilibrul.

Dana

Mergi la inceput