Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

acelasi nivel ca al tiliei; lipsa capacitatii de dialog ca adult/cu adultul, duce la atacuri sub centura la adresa copiilor.



Citat:
citat din mesajul lui eumada

Indiferent de topic,Ana,duci discutia la "nemultumirile tale".....deturnezi si cauti cearta la orice topic.Asta spune multe despre adevarata ta persoana,nu cea pe care vrei sa o arati aici.Am remarcat la absolut toate subiectele la care apari.
Iarta-ne ca noi nu avem probleme si avem copii fericiti,iarta-ne ca ai nostri sunt fara probleme,dar nu ne fa vinovati de dramele tale si mai ales nu insulta...ma refer la "cele doua care au aprobat-o pe KARIGULD..."..EU O CONSIDER EXACT CE A VRUT SA FIE...INSULTA.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

acelasi nivel ca al tiliei; lipsa capacitatii de dialog ca adult/cu adultul, duce la atacuri sub centura la adresa copiilor.



Citat:
citat din mesajul lui eumada

Indiferent de topic,Ana,duci discutia la "nemultumirile tale".....deturnezi si cauti cearta la orice topic.Asta spune multe despre adevarata ta persoana,nu cea pe care vrei sa o arati aici.Am remarcat la absolut toate subiectele la care apari.
Iarta-ne ca noi nu avem probleme si avem copii fericiti,iarta-ne ca ai nostri sunt fara probleme,dar nu ne fa vinovati de dramele tale si mai ales nu insulta...ma refer la "cele doua care au aprobat-o pe KARIGULD..."..EU O CONSIDER EXACT CE A VRUT SA FIE...INSULTA.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Kari, nu e chiar asa, pot sa iti dau foarte multe exemple din ultimele doua luni de evaluari negative facute doar din ranchiuna sau adresate strict mesagerului, si nu mesajului in sine. Eu, si stiu ca si Ana, nu cerem socoteala nimanui pt asa ceva, dar le observam si le judecam. Iar aici, categoric, nimeni nu ne poate impune sa nu judecam. Toti o facem!

Nu poate nimeni sa ma convinga ca evaluarea pozitiva a unui mesaj care contine ideea ca persoanele cu dizabilitati trebuie "sa stea la locul lor si sa nu deranjeze societatea" spune lucruri frumoase despre evaluator.

La fel cum mi s a parut just sa primesc evaluari negative cand am insultat una din participantele la discutia din decembrie.

Topicul acesta a aparut subit imediat dupa ce a fost inchis topicul despre discriminare si bocanci. Contextul nu e chiar unul fericit, au curs multe discutii din tastatura, s au format tabere, s au impartit insulte, s au platit datorii (reale sau inchipuite). Da, mai erau lucruri de spus. Da, cu greu va fi uitat felul in care a fost tratat subiectul discriminarea persoanelor cu dizabilitati. Cu greu va fi iertat faptul ca parintii de copii speciali reactioneaza visceral atunci cand drepturile copiiilor cu handicap sunt terfelite, batjocorite sau minimalizate. Niciodata nu va fi acceptata compasiunea/mila de fatada, mila care se vrea declarata indiferent de nevoile celui careia i se adreseaza. Niciodata nu va fi acceptata mila declarata cu scopul doar de intarire a sistemului imunitar, nici cea care are ca scop o mai buna imagine de sine si care nu are nicio legatura cu persoana careia îi este adresata.

Mila e un sentiment intim si asa si trebuie sa ramana. Aproape toti am zis acelasi lucru, cu mici exceptii ...


Chuny, niciodata, dar niciodata nu mi-am schimbat parerea despre tine (in speta tu ai fost cea vizata cu subiectele pomenite) sau chiar despre altcineva de la acele topice.

si chiar nu vreau sa conving pe nimeni cu ceea ce am scris, este adevarul. daca atat de mult valoreaza ptr cineva un dezaprob incat sa-si schimbe parerea.... nu stiu ce sa mai spun. e dreptul fiecaruia pana la urma, insa va rog sa nu extarpolati la exterm ptr ca gresiti.

edit, ceea ce am marcat cu rosu este scris in inima mea, in ciuda faptului ca am dezaprobat anumite mesaje de la anumite topice. nu pot, nu voi putea niciodata sa fiu altfel ptr ca am trecut pe acolo si stiu ce inseamna sa fi in vale.
am participat sincer la discutia de la acest subiect, daca cineva credea ca suntem la parada s-a inselat amarnic.

multumesc Danei (andacos) ptr ca in trecut mi-a deschis ochii. stie ea de ce.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Kari, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Indiferent de topic,Ana,duci discutia la "nemultumirile tale".....deturnezi si cauti cearta la orice topic.Asta spune multe despre adevarata ta persoana,nu cea pe care vrei sa o arati aici.Am remarcat la absolut toate subiectele la care apari.
Iarta-ne ca noi nu avem probleme si avem copii fericiti,iarta-ne ca ai nostri sunt fara probleme,dar nu ne fa vinovati de dramele tale si mai ales nu insulta...ma refer la "cele doua care au aprobat-o pe KARIGULD..."..EU O CONSIDER EXACT CE A VRUT SA FIE...INSULTA.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


mada, sa stii ca nu sunt de acord cu acest mesaj.

nu a mers forumul, scriam mai devrema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Ana, ce sa-ti mai spun.... ca nu vreau sa intelegi iarasi gresit. poate ca ar fi bine sa eviti ceea ce-ti produce dezamagire.

spun inca o data, eu nu sunt responsabila ptr nimeni, ptr ce aproba sau dezaproba. nici ptr parerile pe care le are. nu am de aparat vre-o imagine a mea pe forum. nu vin aici ptr a impresiona pe cineva, nici ptr a construi imagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

eu am doua mesaje sub ochi, unul pe care l-ai aprobat:

citez: ``Ce vreti voi, de fapt ? Sa platesc eu pt toate relele din viata voastra ? Credeti ca ar fi posibil asta ? ``

si mesajul eumadei, nici nu mai citez, e la pagina anterioara,cel pentru care ai aparut cu postare separata, sa afirmi ca-l dezaprobi(ceea ce daca vroiai s-o faci sincer, ca de la amica la amica, o faceai pe pm);

diferenta intre ele e doar de forma si nuante; ambele de fapt afirma acelasi lucru, ca acuz pe altii in legatura cu viata mea privata, care, conform autoarei primului mesaj, o fi plina de rele (??) .

asta ma face sa ma intreb care-i adevaratul interes din spatele actiunii, si sa pun in dubiu afirmatiile tale, ce se contrazic reciproc;
binenteles ca poti aproba sau dezaproba orice vrei tu, dar nu te astepta sa fii perceputa altfel decit mesajul duplicitar pe care-l transmiti cu asta.
eu nu-ti cerusem nici o socoteala, nicaieri, kariguld, cum insinuezi anterior, tu ai sarit pe topicul asta pe postarea mea, si apoi ti-ai insirat faptele tale despre care spui ca reprezinta viata ta persoanala. drept care mi-am permis sa exercit dreptul la replic sa evidentiez duplicitatea afirmatiilor tale. cam atit a fost

ce-ti spusesem acolo marunt, legat de dezamagirea mea, nu avea legatura cu asta, ci cu altceva, oricum neinteresant, era doar o remarca personala.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ana,intai spui ce spui la faza cu comentariile apoi sustii ca nu ai cu cine dialoga...pi daca dialog inseamna sa insulti,atunci era un emoticon pe mess...talk to the hand....

De la mila s-a ajuns la tine si la neintelegerea pe care o u,vai,userii ceilalti care sunt grei de cap si nu sunt capabili sa inteleaga ...sa inteleaga ce?ce usor e sa jgnesti sub masca suferintei...de fapt sub masca asta se ascunde,si e opinia mea,doar o ciuda fenomenala ...e romaneste,ti-e ciuda de anumite chestii inclusiv de fericirea altora.Altfel nu-mi explic agresivitatea ta si nici apropourile care se vor fine dar sunt la un nivel ...hm..sa zicem oarecum copilaresti.
Daca tu crezi ca ai izbutit sa ma impresionezi...te inseli.Ai declansat acel sentiment de neintelegere de care te tot plangi.....pur si simplu nu pot avea empatie pentru un om care ma jigneste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eumada, tie ti-am spus ca nu ma asteptam sa intelegi.



afirmatia asta am mai citit-o de zeci de ori pe DC, facuta de zeci de oameni, insusita de ceilalti zeci carora le-a fost facuta, fara sa fi declansat reactii monstruoase.

Reactia ta insa, este unica. si sper irepetabila, sper.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Indiferent de topic,Ana,duci discutia la "nemultumirile tale".....deturnezi si cauti cearta la orice topic.Asta spune multe despre adevarata ta persoana,nu cea pe care vrei sa o arati aici.Am remarcat la absolut toate subiectele la care apari.
Iarta-ne ca noi nu avem probleme si avem copii fericiti,iarta-ne ca ai nostri sunt fara probleme,dar nu ne fa vinovati de dramele tale si mai ales nu insulta...ma refer la "cele doua care au aprobat-o pe KARIGULD..."..EU O CONSIDER EXACT CE A VRUT SA FIE...INSULTA.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

eumada, deci accidentul fetitei tale, desfigurarea aia, totul a fost o minciuna? doar ca sa te poti fali cu banii tai ( ca in rest... nu prea ar fi motive)????

copiii cu handicap nu sunt fericiti? oh, mi-e mila de tine...

Mergi la inceput