Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

eh, de-am fi macar atit de experti in lingvistica, sa luptam pentru reabilitarea unui cuvint.
lupta e pentru o alta reabilitare, dar respectiva nu se recupereaza prin despicarea firului in jurul unui singur cuvint, in nici un caz. ba se mai pierde cite ceva din ea in sirul discutiilor cind tot explicam explicatia...


Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Nu inteleg indirjirea de a "reabilita" cuvintul "mila". Cuvintele sint cuvinte...sau ne reabilitam imaginea???? Sint de acord cu cine a spus ca asocierea semnificatiei pentru fiecare in parte tine de "amalgamul" personal...

Mie "mila" imi inspira neputinta, infringere...



"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui nelia


Care bat, Aqai? Unde s-a dat cu batul? Si al cui a fost? Eu nu am avut nici un bat in mina, insa am simtit unul peste deshete de la Buflea.

Cornelia

Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai īn serpentina merge. (L. Blaga)



si eu invers!Dat peste degete si pus la coltz ca-mi permit(alaturi de late citeva participante)sa simt mila.

Rog participantele(infocate in special )sa spuna sincer ce au simtzit pentru monica.

Eu am simtzit o mila imensa,enorma,mi se sfisiia sufletul gindidu-ma la ea ,la momentele cumplite prin care trece,la copiii ei,la familia ei,la tot ce o inconjoara.

Dana


Bine, Andacos, dar tie nu ti se pare absurd si trist sa compari incomparabilul? Adica sa compari tu mila lui Buflea pt ea īnsasi ca nu s-a nascut direct in America cu mila si tristetea pe care o resimtim la moartea a cuiva drag? (scuze Buflea, dar tu ai dat cele mai multe exemple in care ai simtit sentimentul de mila)

Pai daca ne tot facem ca nu pricepem ce se discuta, cum crezi ca se poate continua dialogul?

Mila pe care o numim noi inutila pt persoana asupra careia e indreptata e doar aia centrata pe milos cu scopul de a-i intari imunitatea si imaginea proprie ( sau imaginea publica). Acea mila e complet inutile si e neinteresanta pt societate.

Cu totul altceva e mila pe care o simtim din neputiinta, atunci cānd e prea tarziu.

Cu totul altceva e mila pe care o simtim pt o persoana cu dizabilitati impiedicānd discriminarea ei sau macar protestānd atunci cānd o observam. Si aratāndu-i respect ca oricarei fiinte umane.

Cu totul altceva este mila pe care o simtim pt cineva la necaz, spunandu-i macar o vorba buna si ajutānd-o cu ce putem.

Mila aia gratuita si pur egoista e cea care trebuie tinuta strict pt propria oglinda. Pt ca obiectul milei chiar nu e important in cazul asta pt milos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mey, voi cereti explicatia explicatiei. Hai ca asta-i culmea ironiei !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu o inteleg perfect pe Chuny, chiar daca este foarte greu de exprimat in cuvinte intr-o forma perceptibila de catre toata lumea ceea ce spune ea.Acel gen de mila la care se refera ea este umilitor si deranjant.Si daca situatia considerata demna de ,,mila''este de durata, la un moment dat devine mai mult decat deranjanta,devine insuportabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui nelia


Care bat, Aqai? Unde s-a dat cu batul? Si al cui a fost? Eu nu am avut nici un bat in mina, insa am simtit unul peste deshete de la Buflea.

Cornelia

Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai īn serpentina merge. (L. Blaga)



si eu invers!Dat peste degete si pus la coltz ca-mi permit(alaturi de late citeva participante)sa simt mila.

Rog participantele(infocate in special )sa spuna sincer ce au simtzit pentru monica.

Eu am simtzit o mila imensa,enorma,mi se sfisiia sufletul gindidu-ma la ea ,la momentele cumplite prin care trece,la copiii ei,la familia ei,la tot ce o inconjoara.

Dana


Bine, Andacos, dar tie nu ti se pare absurd si trist sa compari incomparabilul? Adica sa compari tu mila lui Buflea pt ea īnsasi ca nu s-a nascut direct in America cu mila si tristetea pe care o resimtim la moartea a cuiva drag? (scuze Buflea, dar tu ai dat cele mai multe exemple in care ai simtit sentimentul de mila)

Pai daca ne tot facem ca nu pricepem ce se discuta, cum crezi ca se poate continua dialogul?

Mila pe care o numim noi inutila pt persoana asupra careia e indreptata e doar aia centrata pe milos cu scopul de a-i intari imunitatea si imaginea proprie ( sau imaginea publica). Acea mila e complet inutile si e neinteresanta pt societate.

Cu totul altceva e mila pe care o simtim din neputiinta, atunci cānd e prea tarziu.

Cu totul altceva e mila pe care o simtim pt o persoana cu dizabilitati impiedicānd discriminarea ei sau macar protestānd atunci cānd o observam. Si aratāndu-i respect ca oricarei fiinte umane.

Cu totul altceva este mila pe care o simtim pt cineva la necaz, spunandu-i macar o vorba buna si ajutānd-o cu ce putem.

Mila aia gratuita si pur egoista e cea care trebuie tinuta strict pt propria oglinda. Pt ca obiectul milei chiar nu e important in cazul asta pt milos.


Cred ca e inutil sa spun ca ai interpretat absolut gresit exemplul dat de Buflea,sincer ma intreb cum putezi da interpretari doar in directzia care doritzi voi.

Si bineintzeles ca pentru asta v-atzi ginditzi voi sa-i datzi o palma dupa ceafa lui Buflea(cu si fara disclamer-uri),cum de-si permitea ea sa-i fie mila.

O intzeleg pe buflea cind spune ca o enerveaza subiectul(parca asa a spus,nu mai retzin exact)si pe mine ma irita la maxim cum incercatzi voi sa ne aratazi ca de fapt ce simtzim noi nu e nici pe departe atit de grandios ca ceea ce simtzitzi voi.

Nu trebuie sa te rusinezi sau mai nou(daaa...repet stiu),sa-tzi fie frica ca simtzi mila.

Oare unde ne indreptam daca am ajuns sa fim "linsatzi"pur si simplu pentru ceea ce simtzim?


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Hello, dragele mele

Acestea-s niste discutii. Nu e o lupta.

Nu e nici cazul sa ne banuim de diverse nici sa ne impartim in tabere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Eu o inteleg perfect pe Chuny, chiar daca este foarte greu de exprimat in cuvinte intr-o forma perceptibila de catre toata lumea ceea ce spune ea.Acel gen de mila la care se refera ea este umilitor si deranjant.Si daca situatia considerata demna de ,,mila''este de durata, la un moment dat devine mai mult decat deranjanta,devine insuportabila.




sa spun ca doar Chuny and co se referea la genul ala de mila?

Daca nu am spus-o pina acum,o spun acum clar si raspicat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
... pe mine ma irita la maxim cum incercatzi voi sa ne aratazi ca de fapt ce simtzim noi nu e nici pe departe atit de grandios ca ceea ce simtzitzi voi.




Dana




Ba, fix pe dos!


Citat:
citat din mesajul lui viviana
Nu e nici cazul sa ne banuim de diverse nici sa ne impartim in tabere.


Banuiala nu mai e de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:


Nu trebuie sa ne intelegem trebuie doar sa ne acceptam.
Si o data ce am reusit sa ne acceptam, aici, unde comunicarea in scris este atat de anevoioasa, va imaginati ce am reusi sa cream in interiorul societatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui caress

Eu o inteleg perfect pe Chuny, chiar daca este foarte greu de exprimat in cuvinte intr-o forma perceptibila de catre toata lumea ceea ce spune ea.Acel gen de mila la care se refera ea este umilitor si deranjant.Si daca situatia considerata demna de ,,mila''este de durata, la un moment dat devine mai mult decat deranjanta,devine insuportabila.


sa spun ca doar Chuny and co se referea la genul ala de mila?

Daca nu am spus-o pina acum,o spun acum clar si raspicat!




Subscriu.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput