Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Eu vorbesc despre L acum: exista 2 tipuri de crize, una cand apare daca-i interzic ceva anume si atunci stiu clar motivul (nu am lasat-o sa se joace cu cutitul uitat de sot pe blatul de la bucatarie si i l-am luat brusc explicandu-i ce si cum, de ce nu are voie etc, dar d-aia nu mai poate ea, are si ea dreptul sa se razvrateasca ca eu sint mare si tare si-i dictez mereu ce si cum sa faca, se potoleste de obicei repede sau ii distrag atentia: "Hai mai bine sa ma ajuti sa bag rufele in masina!" etc.) si alta criza e cea de care am spus mai sus, careia de multe ori nu-i gasesc un motiv intemeiat, acum sa fim seriosi e un pretext faptul ca-mi cere apa, eu iau ce am la indemana si-i pun in pahar si ea se crizeaza ca "NU, cana!" urla, zbiara, dar nu mai vrea nici pahar, nici cana, nici sete nu-i mai este si vrea doar sa urle si sa planga si eu sa inteleg ca e suparata.
Despre asta vorbea Solter, crizele de furie prin care se elibereaza de frustrarile acumulate in timp, n-o ajuta cu nimic faptul ca eu o voi ignora zicandu-i ca astea sint mofturi si sa ma lase in pace, sa planga cat vrea ca nu ma impresioneaza etc. etc. (am incercat asta, esec total!!! urla si venea dupa mine daca plecam si o lasam, semn ca ea nu vroia decat sa-i tin companie in jalea ei ; plus ca ramanea nervoasa multe zile, tot crizata pentru ca eu nu i-am oferit siguranta emotionala da a se descarca de acel balast sentimental).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

heelloo

vad ca azi avem un nou subiect: cresa

miki,ai perfecta dreptate cu imunizarea. anda, ca si la voi, L merge cu placere a "ghedi" si sa stii ca a contat foarte mult si la el schimbarea rutinii zilnice, noile activitati, copii mai multi. nici prin cap nu imi trece : vai ca nu are cum o persoana straina sa aibe grija mai bine de el decat mine.....eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....

aa si inca ceva Lucas merge la gradi acum la grupa mica nu la cresa ca aici nu au si cresa. deci participa si el la activitatile specifice grupei 1


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!




asta cu se intretine copilul la facultate...te vad eu mai tarziu daca o sa-ti trimiti copiii la munca si sa faca si scoala in acelasi timp ce-o sa faci? o sa-i lasi in drum, intretine-ti-va singuri daca vreti facultate ca nu pupati un ban de la mine hai ca gandestii prea departe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

anda daca te intereseaza iti pot recomanda un dr orl-ist de copii, super ok si de treaba. poti merge la ea cu rezultatul de la exudat si se uita in nasuc, urechi, gat si iti spune ea ce si cum, ca banuiesc ca ai fost la medicul de familie, nu??


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



Am fost la pediatra lui. Pai ii fac tratamentul asta 10 zile, apoi repetam exsudat si daca carcalacul e tot acolo, Doamne fereste, atunci clar o luam catre ORL-ist.
Trimte-mi te rog nume si tel daca ai al ORL-istului pe PM.


fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Pentru mai multe www.awareparenting.com/" target="_blank">info




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Miki sint total de acord cu ce ai spus, nici eu nu cred ca sunt benefice pedepsele, in afara de faptul ca intr-un final copilul chiar face ce-i spui, dar doar datorita faptului ca-i este teama de consecinte daca nu ar face, nu pentru ca intelege ce consecinte rezulta din fapta sa!





Am scris un roman..........



oho...pai aletha solter e prietena mea demult..pai mai eram eu zdravana la minte acum fara ea ?
am mai multe carti de la ea si m-au ajutat enorm..
exact ce descri tu cum rpocedezi cu L asa eram eu cu vlad..a functionat de minune tinutul in brate si compasiunea,empatia ca suferi alaturi de el si il intelegi.. a fost ca un pansament la rana..stii cum se schimba atitudinea lui dupa rabufniri consumate la maxim ? la 180 de grade..
inca mai functioneaza de multe ori..
dar acum ca am trecut intr-o noua etapa..inca mai are si iesiri din cele descrise de tine, insa doar la cele mai grave apelez la ea..
in rest, si aici ma refer la furiile venite din alt tip de nimicuri si nu frustrari, ci mai degraba nazdravanii si certuri intre ei, merge de minune sa-i las in pace sa-si spele rufele intre ei..
totul culmineaza cu o mare iubire

acum stau sa ma gandesc ca poate am fost cam radicala cand i-am recomandat deei sa o ignore..insa eu n-am perceput-o pe ana ca facand astfel de crize, ca asta sa fie problema lor..ci mai degraba ca e f nazdravana si atunci problema mi se pare ca e la noi, la adulti..
trebuie sa ne acceptam copii asa cum sunt, mai nazdravani, iar ei sa inteleaga lucrul asta..in momentul cand au inteles ca sunt acceptati, iubiti asa cum sunt, si abordarea/colaborarea lor e alta..
deci sa ne bucuram cand fac nazdravanii, sa le luam in joaca..
stiti ideea de baza, JUCATI-va cu copii ca si cum ati fi si voi copii..atunci perceptia noastra se schimba, sau asa ar trebui..sa ne punem si noi in piele de copil iar, cu nebunii, nemultumiri si toane..

pe mine m-a mai ajuta enorm sa citesc blogul unei tipe care face cursuri de parenting, otilia mantelers..joc si emotii parca se numeste si vorbeste despre experientele din familia ei..iubesc fiecare postarea a ei, ma regasesc si imi regasesc copii/pe mine in fiecare gest, comportament, vorba, furie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yvy, dar doctorii astia spun si de ce unii copii fac astfel de crize si altii nu?
Trebuie sa afli si de la ce vine frustrarea asta, sa ajuti copilul cand este suparat sa exteriorizeze ceea ce simte, mai ales daca nu vorbeste mult. De ex, Inteleg ca esti suparat. Esti suparat ca s-a rupt x jucarie? Vrei sa o lipim impreuna? sau esti suparat ca vroiai sa bei din paharul galben? acela este acum murdar. Daca vrei s abei din el, hai sa-l spalam. Adica, il ti in brate sa se linisteasca dar tb sa gasesti si o solutie la problemele copilului, sa comunice ce are de spus.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


nu, de obicei frustrarea vine de altele, obiectul, motivul gasit e doar un pretext..
un ex concret, cand am inceput serviciul, luni bune de zile cum intram seara pe usa incepeau plansetele..bai frate, dar ziceai ca ii apasa cineva pe buton..urlete din n motive inventate si lipsite de sens..
de fapt era frustrarea ca am fost plecata..ne tineam in brate, le explicam de fiecare data acelasi lucru, le aratam ca sufar si eu alaturi de ei si mai trecea din durerea..pana seara urmatoare

de ce unii fac si altii nu cred ca e mult mai adanc..de ce unii oameni ne exteriorizam si altii tinem in noi ? de ce unii suntem tacuti si altii vorbareti ?

eu am 2 ex de copii complet diferiti, andra face crize de plans doar de joaca sau de nervi ca nu reuseste ceva, intotdeauna e o cauza clara la baza..vlad e cu totul alta poveste..
poate i-am transmis din frustrarile mele de proaspata mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

anda multa sanatate la puiut, sa treaca din prima

Anastasia a adormit in scaun apoi s-a trezit cand am mutat-o in pat si acum face scanda si eu am niste nervi, dar nu pe ea draguta...asa pur si simplu am o stare de nervi.
abia astept sa ies maine cu fetele la o bere si cred ca fumez si un pai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

heelloo

vad ca azi avem un nou subiect: cresa

miki,ai perfecta dreptate cu imunizarea. anda, ca si la voi, L merge cu placere a "ghedi" si sa stii ca a contat foarte mult si la el schimbarea rutinii zilnice, noile activitati, copii mai multi. nici prin cap nu imi trece : vai ca nu are cum o persoana straina sa aibe grija mai bine de el decat mine.....eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....

aa si inca ceva Lucas merge la gradi acum la grupa mica nu la cresa ca aici nu au si cresa. deci participa si el la activitatile specifice grupei 1


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!




asta cu se intretine copilul la facultate...te vad eu mai tarziu daca o sa-ti trimiti copiii la munca si sa faca si scoala in acelasi timp ce-o sa faci? o sa-i lasi in drum, intretine-ti-va singuri daca vreti facultate ca nu pupati un ban de la mine hai ca gandestii prea departe....

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)



roxy, eu de ex nu as vrea sa-l trimit eu, ci sa-i insuflu placerea asta, adica sa-si doreasca singur acest lucru..
nimic nu mi-as dori sa vina impus de la mine/tacsu..ci doar aratat drumul, indrumat..restul depinde de ei
noi ne-am intretinut singuri in facultate muncind si zau ca a fost bine..nu mi-am invinovatit parintii si nici n-am avut pretentii de la ei, am luat-o ca o provocare si o placere de a avea banii mei munciti si placerea de a-i cheltui, ohoooo, aici satisfactia era maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deci roxy clar faci parte din acea categorie despre care vorbeam . eiii nu spunea nimeni sa iti lasi copilul in drum, ci, cum a spus si miky, il indemni sa lucreze in vacante. si, da, se poate lucra foarte bine si in timpul facultatii. eu am lucrat si am facut si scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Yupiiii am terminat
fug la facut bagaje.

Mada tratamentul mi l-a prescris doctorul, nu ma risc cu asa ceva sa dau tratament dupa ureche. Cat despre medicamente , ufff prea multe pareri. Eu am mare incredere in furazolidon, face parte din medicamentele bune si ieftine ( ca si algocalminul) denigrate ca sa faca lor altora mul mai scumpe pe piata.Acuma nici oamenii nu reactioneaza la fel la tratament asa ca... fiecare sa asculte de medicul in care are incredere si in instinct.

Waw ce discutii frumoase aveti voi aici. Poate intru si eu diseara sa citesc din urma, desi nu cred ca mai rezist.



Mergi la inceput