Litoral Bulgaria - ieftinache, child-friendly?

Litoral Bulgaria - ieftinache, child-friendly? | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

In afara de Sunny Beach, Nessenbar si Albena (n-avem nimic cu ele dar am mai fost), puteti recomanda niste destinatii sau poate chiar hotel unde v0-ati simtit ok, etc in Bulgaria, pt 2013?
Sper sa gasim un loc mai ieftinel un pic, vom fi 3 adulti si un copil de 2 ani jumate, deci ma gandesc la un loc din acela pe care acum 5 ani l-as fi detestat si de care as fi fugit cu 90km/h :)) si anume cu MULTI copii de toate varstele si parinti care sa se inteleaga unii pe altii cu indigestiile, bocetele si pampersii aferenti.
noi am fost anul trecut la sunny beach family & friends hotel, f fain hotelul si ok preturile insa drobul de sare de deasupra capului meu ma facea sa stau mereu cu ochii holbati la piscina interioara, care ocupa cam 75% din curtea hotelului. L-am pazit pe Fatzuca ca pe un ou de aur, de friuca sa nu-0mi pice inauntru.
In rest, mi-as dori ce-si doreste orice familista mai amarasteana dar cu ganduri optimiste: preturi ok, supermarket in zona, mancare decenta, plaja curata, camera fara gandaci etc.

De cate ori deschid fereastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

te-ai gandit la un buget ? dar perioada ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

perioada cred ca va fi iulie, ca atunci e cresa in vacanta / renovare / concediu :)
buget inca nu, incercam sa estimam costurile si scotocim poate gasim ceva cu early booking. plus, daca ne decidem de pe acum putem si sa strangem banii pentru la vara treptat.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iulie inseamna deja perioada de varf, cand tarifele ajung la valoarea maxima practicata de hotel/agentii.
ti-as putea recomanda marina beach din duni si club evrika din sunny beach, insa nu stiu daca va incadrati dpdv al bugetului. o alta destinatie cu impresii pozitive ar mai fi club miramar din obzor, mi se pare ca poti face rezervare direct la hotel, pe site-ul lor, fara sa mai apelezi la agentiile de turism - insa ar trebui sa afli preturile practicate si de unii, si de altii, ca sa poti alege varianta convenabila.
niste prieteni imi povesteau despre kavarna, ei au fost acolo de vreo 2 ori, au platit doar cazarea si s-au gospodarit singuri (aveau la hotel tot ce le trebuia).
stiu ca la protv au facut nu demult un reportaj despre cateva localitati din bulgaria (niste satuce mai rasarite), unde localnicii si-au facut vile/pensiuni, la standarde occidentale, unele ofera chiar sistem all-inclusive, cu preturi foarte convenabile. din pacate nu am retinut cum se numeau aceste localitati, insa am inteles ca sunt relativ aproape de granita noastra...pana in albena sau cam asa ceva...
daca nu, inarmeaza-te cu rabdare si cauta impresii pe acel site romanesc; e bine sa stii ca la multe agentii de turism reducerea de early-booking este mai mare pana la 31 ianuarie (intre 15-20%), dupa aceea scad discounturile acordate.
stiu ca anul trecut era un user DC care avea un apartament de inchiriat in bulgaria, intr-un ansamblu rezidential, cu piscina, insa era cam departe de plaja. nu stiu daca asta ar fi o varianta convenabila pentru voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot eu.
stiam ca anumite banci au in oferta de produse "cardul de vacanta" cu care poti achita integral vacanta la agentie, apoi tu platesti la banca o rata lunara, timp de 12 luni (parca). nu am idee cat sunt taxele, comisioanele si dobanzile practicate pentru acest tip de credit. insa e o varianta de luat in calcul pentru cei care nu au bani pusi deoparte, stiu ca nu prea pot economisi (vor, ar putea, dar nu sunt consecventi, ca sa zic asa ), insa isi pot permite sa plateasca lunar o rata acceptabila raportata la veniturile familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

pfff pai ratez early bookingu cred, ca de-acu la salariu halalalt, din februarie...eh. poate totusi mai gasesc ceva.
multumesc mult!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Early booking presupune sa platesti toata suma cel mai tarziu pana in februarie/ martie (difera procentele de reducere).
La Club Miramar in Obzor am fost acum 3 ani si e f ok, dar scump.
La Duni am fost de mai multe ori si ne-a placut, dar e departe si scump.
O alta varianta ar fi sa te duci tot la Sunny Beach la un alt hotel. Dar nu cred ca piscina aceea e un inconvenient. Langa un copil de 2 ani oricum trebuie sa stai, nu-l poti lasa liber. Plus ca in Bulgaria aproape toate hotelurile au piscine, deci nu vad cum ai putea sa eviti acest lucru. Prea relaxata nu poti sa stai deocamdata, asteapta sa mai creasca copilul.
Dupa parerea mea, ideal ar fi sa alegi o statiune cat mai apropiata de Ro. Noi am fost ani buni la Albena cat au fost primul copil mic.
La Albena am fost la hotelul Albena Beach CLub, care acum s-a despartit in 2 hoteluri: Mura si Slavuna. HOtelul e chiar pe plaja si este intr-o zona mai linistita a statiunii, nu in zona cu hoteluri f multe, tarabe, galagie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Duni

e locul unde noi ne-am simtit ft bine in 2012

un review www.meseriademama.blogspot.ro/2012/07/vacantele-copilariei.html" target="_blank">aici






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Ina, noi in august vom merge in tabara cu cea mare, in Constantin si Elena, la Grand Hotel Varna, 7 nopti, AI, 2 adulti si 2 copii, 660 de euro. Nu stiu de unde e oferta, profesorul de inot s-a ocupat, dar daca suna bine pentru voi, il intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Familia noastra de prieteni merge la Nisipurile de Aur, hotel Madara, http://www.plaja.ro/hotel_madara_nisipurile_de_aur_bulgaria/ cu 350 euro, 5 nopti, 2 adulti si un copil de 6 ani, 4 stele, AI in iulie.

Noi mergem in iulie la https://plus.google.com/108708346487915219799/photos?hl=ro (Nisipurile de Aur, hotel Grifid Arabella), 4 stele, UAI, cu 970 euro, 7 nopti, 2 adulti si un copil de 4 ani.

Biletele sunt luate deja cu early booking (reduse 20%), prin agentia active travel. Transport: masina personala. Costuri suplimentare: locul de parcare, sezlongurile pe plaja, faptul ca vrem camere cu vedere la mare (si-ar fi pacat sa nu, caci hotelul este fix pe plaja).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Noi am fost anul trecut la Sf. Constantin si Elena, hotel Grand Hotel Varna, in iunie la sfarsit, 2 adulti cu 2 copii. A fost ok, adica nu am venit bolnavi, cu indigestii, cu enterocolite asa cum banuiam . Camera foarte ok, curata, spatioasa, paturi mai mult decat ok, am cerut si ni s-a adus imediat patut pt bebe. Aveai piscina int, mai multe psicine afara, locuri de joaca pt copii, multa verdeata, sezlonguri. Drum de 3 ore foarte bun (din Bucuresti). Singurul minus era partea cu masa, adica nu mureai de foame dar nici nu era cine stie ce.... Nu a fost lux, insa a fost BUN ca si raport calitate/ pret. F important, nu m-a enervat nimic, adica toti erau amabili, corecti, in hotel (eu sunt mai carcotasa asa, de fel....)A costat cam 600 Euro dar in Ro nu as fi gasit calitatea de acolo la aceeasi suma.

Mergi la inceput