Probleme cu tatal

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

am retineri la asta cu boala. e o teorie pe care nu am inghitit-o

dupa mine e o dependenta ca oricare alta si atunci intrebarea mea este - sunt dependentele boli?

si mi-am si raspuns: nu, sunt limite ale fiintei umane. atat crede ca poate o persoana. in unele cazuri poate atat si poate (nu stiu, aici inca nu am ajuns la verdict - autoironie, da, va rog? ) acela e punctul la care a renuntat.

e plina istoria de oameni care si-au exersat puterea mintii pentru a-si depasi o conditie temporara - acelora cum le spunem, ca au dezvoltat imunitate naturala la boala numita dependenta?





_


nici eu nu cred ca-i boala. deprindere sau dependenta. cel mai cumplit demon, care il prinde pe om cu toate ghearele. deprinderile sunt profund ancorate in interior, doar vointa si iarsi vointa, terapie si minte inoita pot schimba alcoolicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

am retineri la asta cu boala. e o teorie pe care nu am inghitit-o

dupa mine e o dependenta ca oricare alta si atunci intrebarea mea este - sunt dependentele boli?
_


Este o boala psihica, in niciun caz nu poti compara alcoolismul cu diabetul zaharat sau cu astmul bronsic...Si nu, nu se poate compara empatia pe care o ai fata de un om bolnav, fata de un copil abuzat,sau alte exemple care s-au dat pe aici, cu ceea ce simti pentru un betiv cazut in sant...In acest caz empatia mea se limiteaza la a incerca sa il internez intr-un loc unde poate primi ajutor specializat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Dar cum poti sa nu fii empatic fata de un om bolnav????


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Probabil pentru ca, asa cum spui, alcoolismul nu este vazut ca o boala, ci o dependenta, ceva ce isi face omul cu mana lui, ceva ce continua sa-si faca desi stie sau se asteapta de la el ca sa stie ca e periculos pentru el si pentru cei din jur. Pentru ca se asteapta sa intelegi ca tre' sa te opresti. Mai ales daca ti se ofera ajutor, sprijin, moral si financiar.

Am vazut la TV parinti hai sa zic nu alcoolici, dar prieteni cu alcoolul. Le dadeau copiilor de 10-12 ani sa bea si ii invatau ca un pahar de tarie, cand si cand, le face bine, e sanatate curata.

E OK chestie asta?

Sa zic ca ar veni unul beat mort si s-ar lua de copilul meu, l-ar injura sau l-ar lovi. N-as simti empatie in momentul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Alcoolismul este o boala, nu un viciu. Este o boala progresiva, fizica, mentala si spirituala, incurabila, marcata de obsesia de a bea, in ciuda raului fizic produs de consumul de alcool. Este o boala a negarii. ( "Eu nu sunt alcoolic!"-in ciuda tuturor evidentelor ) Alcoolismul ca orice boala nu face discriminari, nu tine cont de varsta, sex, cultura, educatie religioasa, provenienta sociala sau mediu de viata. Alcoolicii Anonimi au aflat acestea pe propria piele, din experienta lor cu alcoolul. Tot pe propria piele au aflat ca, desi e incurabil, alcoolismul poate fi oprit din evolutie. Inca de la infiintare in urma cu 70 de ani Alcoolicii Anonimi, si-au dat seama ca alcoolismul este o boala. In 1939 cand a fost tiparita prima editie a cartii "Big Book" in cuvantul introductiv scrie astfel: "Credem ca relatarea experientei noastre va ajuta la o mai buna intelegere a alcoolicului, deoarece multi oameni nu sesizeaza faptul ca alcoolicul este o persoana foarte bolnava" si: "Principalul scop al cartii de fata este acela de a arata altor alcoolici cum anume ne-am refacut sanatatea." Aceste doua pasaje dovedesc ca Alcoolicii Anonimi stiau din primii ani de existenta ca alcoolismul este o boala. Mai tarziu in 1956 Organizatia Mondiala a Sanatatii a confirmat acest lucru. ( Organizatia Mondiala a Sanatatii-Revizia a 10-a Clasificarea Internationala a Maladiilor Cod 306-Tulburari Mentale si de Comportament Legate de consumul de Alcool ) Alcoolicii Anonimi au constatat din propria experienta ca alcoolismul este o boala incurabila, care insa poate fi tinuta sub control prin abstinenta totala. Primul pahar este periculos, el provoaca acea reactie in lant care duce alcoolicul in situatia de a nu se mai putea opri din baut. De aceea se spune ca pentru un alcoolic un pahar este prea mult iar o mie sunt prea putine. Deci principala grija a alcoolicului abstinent trebuie sa fie distanta fata de primului pahar. Unii membrii AA spun in gluma ca ne aflam la 80cm de urmatoarea betie. Da, aproximativ atat masoara mana unui om, deci atat ne desparte de primul pahar, doar trebuie sa intindem mana si sa apucam primul pahar.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Mihaela, toate definitiile de mai sus se potrivesc oricarei dependente ... une in loc de alchool, heroina sau cocaina ...
Orice "dependenta" este o boala ... in plus, alcholismul nu se capata asa, de pe o zi pe alta, ma culc treaz si ma trezesc alchoolic ... se capata in timp, dupa ani de betzii mici, medii, mari, din ce in ce mai lungi si mai dese ... timp in care subiectul ar putea sa simta si el empatie pentru cei cel inconjoara si il tolereaza. Mi se pare ca sarim usor peste anii aia, in care constiinta e destul de treaza .

Nu stiu exact de ce alchoolismul este o boala tolerata (?) si celelate dependente nu ... mi-e ca e doar o chestie de definitie si resuse alocate. Poate e mai ieftin sa dai bautura la 100 de alchoolici decat sa interzici alchoolul pe piata mondiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu am un exemplu cu tatal meu si cu vointa. Care m-a convins ca alcoolul e boala si nu dependenta, ca nu e rea vointa si ca poate mult mai mult decat credeam noi si ca nu e o conditie pe care sa o depaseasca, ci e o boala, exact cum citisem.

Tata a fumat de la 14 ani. Pana la 50 si ceva. Cate 20-25 de tigari pe zi. A zis azi ca nu mai fumeaza, si n-a mai fumat...vreo 12 ani, pana a murit. Desi mama fuma mai departe, amandoi au fost fumatori inraiti. Cu alcoolul a incercat de zeci de ori, sute poate...n-a putut. Nu pentruy ca n-a vrut, nu pentru ca atat putea...ci pentru ca era bolnav. Alcoolic. Atat.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie





Mihaela, nu tin neaparat sa te contrazic pe tine, dar nah, vezi tu eu am exact exemplul invers.

tatal meu a gasit motivatia sa se lase de alcool pe la 55 de ani, dupa 25 de ani de non-stop bliss. nu conteaza cat de screwed up a fost motivatia respectiva, dar a mers. a avut un scop in minte si l-a pus in fapta.


nu a reusit cu fumatul. nu a avut aceeasi motivatie.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, dar pana ca alcoolul sa ajunga boala e viciu.
Consumul irational duce la dependenta, dependenta la alcoolism cronic.

Poate, poate abia alcoolismul cronic sa fie boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
Poate e mai ieftin sa dai bautura la 100 de alchoolici decat sa interzici alchoolul pe piata mondiala.


corect



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

E o boala pe naiba.Ce s-a intamplat abrupt,ai cazut pe gheata si te-ai trezit alcoolic?Omul asta a devenit alcoolic in decursul unei anumite perioade de timp,perioada in care putea sa constientizeze gravitatea faptelor sale.Alcoolicii sunt niste egoisti,nu se gandesc decat la binele lor si la cea mai usoara cale de a ajunge la acea stare de bine.
Tu om obisnuit obtii starea de bine cand realizezi ceva(imi varuiesc casa,plantez un copac,imi cumpar o esarfa sau donez un banut cuiva ce are nevoie de el)alcoolicul obtine starea de bine prin abrutizarea produsa de bautura.Eu depun efort sa obtin starea de bine(am o placere sa intru intr-o camera in care am smotruit 3 ore sau sa admir cele 10 borcane cu dulceata la care m-am focarit o zi intreaga)el obtine starea de bine dupa ce da pe gat o dusca.
Nu ,nu pot fi empatica cu ei.......si daca ati proclamat ca empatia nu poate fi impartita......ok,mi-e mila de copii,mi-e mila de animale insa de betivi NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Da, dar pana ca alcoolul sa ajunga boala e viciu.
Consumul irational duce la dependenta, dependenta la alcoolism cronic.

Poate, poate abia alcoolismul cronic sa fie boala.

Exact ...asta am zis si eu, iti trebuie ani de betii repetate ca sa ajungi "bolnav". Dependenta de alchool nu o fi vindecabila, dar se capata tarziu, mult mai tarziu ca cea de heroina de ex ...


Am gasit de ce aici in America alcholismul este tratat diferit de celelalte dependente ... pentru ca :
- are o componenta genetica
- alchoolul este liber pe piata, deci oarecum la indemana posibilului dependent
- are recurenta mare - probabil pentru ca accesul la alchool este foarte usor.

Deci pana la urma, faptul ca este clasificata diferit tine doar de niste factori externi si nu de caracteristicile punctuale ale bolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai


daca mai spun ca unele dictionare ofera ca sinonim pentru empatie mila, imi si dau foc la valiza. toti vrem empatie, nimeni nu vrea mila...

_


Ba din punctul meu de vedere nu-tzi dai absolut deloc foc la valiza ,pentru ca ele chiar sunt sinonime.

Eu-facind parte din scoala veche,am invatzat despre mila,ca sentiment omenesc ,firec ,normal,fara conotatzii negative,de empatie am aflat mult mai tirziu si deja drept sa spun cu mina pe inima,incepe sa ma enereveze la maxim manipularea termenului.(cu explicatzia ta sunt partzial de acord,cred ca o mare importantza in a stabili empatia o are virsta celui ce trebuie empatizat si de aici explozia de sentimente)

Eu cred ca alcoolicie exact din cauza faptului ca sunt perceputzi DOAR ca dependentzi,sunt lipsitzi de empatia celorlatzi.

Insa alcoolismul cronic este o boala,pe care din pacate ei nu o mai pot controla.Si cum nu ai control ,inseamna ca ai problema,o problema de ordin psihic.

Dana



Mergi la inceput