Probleme cu tatal

Probleme cu tatal | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Sper ca am ales bine subforumul. Nu e vorba de tatal Mariei, ci de al meu. Pe scurt, e alcoolic de cand ma stiu pe lume, mi-a stricat copilaria, viata, alegerile, tot... doar a baut toata viata lui. Mama nu a divortat pentru ca a vrut sa avem noi fetele tata. Halal! Toate 3 ne-am rugat de ea sa scape de el, nu a vrut. Nu mai judec acum trecutul.
Mama a murit, a ramas el. Celelalte 2 l-au renegat, nu l-au vazut de ani de zile, nu le intereseaza. Eu nu pot, nu sunt in stare sa il las sa crape. Nu pot. Am incercat sa fac asta, a baut toata pensia, nu a platit nimic se adunasera niste datorii cumplite peste tot. m-am zbatut sa le platesc, acum in ziua de pensie ma duc sa ii iau banii de intretinere, lumina si tv, le platesc si apoi restul ii bea. O data la cateva zile, mai sun sa vad daca traieste, de obicei ma suna el mai des sa imi spuna ca ii e foame. Ii duc de mancare.
Acum de o perioada urla sa ii dau actele de pamant pe care i le-am furat. El are un teren in Mogosoaia, pe care cineva vrea sa il cumpere sa il prosteasca> L-am sunat pe ala si i-am zis ca sunt de acord sa il cumpere dar ca vreau sa ia si pe tata de pe capul meu, treaba lui ce face cu el. Nu ii dau actele altfel. Tata acum sta in casa mamei, care e oricum pe numele surorii mele. Deci sta tolerat.
De vreo luna a inceput sa ma sune zi si noaptea sa urle sa ii dau actele. Suna la 4 dimineata, e absolut nebun. A venit de cateva ori la usa unde stau cu mamaie si cu Maria, sa imi ceara actele. De cateva ori nu eram acasa, evident sunt la munca, mamaie i-a explicat ca nu sunt si l-a trimis acasa. Maria il uraste cu pasiune, de fapt toti nepotii il detesta.
Azi dimineata la 6 a sunat la usa si a batut. cand i-am deschis a navalit practic peste noi, se impingea, imi sucea mainile... Cu greu l-am scos pe usa.
Ce vreau de la voi: un sfat unde sa il internez sa scap de el. Nu il pot duce la balamuc, ca nu e de balamuc, e incipient... Nu am nervi sa il dau in judecata pentru lipsa de capacitate.Vreau sa il internez undeva, chit ca platesc eu diferenta, de la pensia lui la costul aizlului si sa stiu ca are mancare, TV si nu-l mai vad.
Toate orele de terapie facute in timp sa scap de ura care ma macina dispar cand il vad. Si paradoxal mi-e si mila, nu pot sa il scot in strada sa sufere. Dar pe de alta parte vreau sa moara. Imi fac pacate stiu, dar imi doresc frenetic sa dea o masina peste el si sa moara. Anul trecut a cazut pe gheata baut fiind si si-a spart capul si o mana. A dat numarul meu, m-au sunat vecinii... sincer cand am auzit ca se recomanda ca fiind vecina tatalui meu,am sperat ca imi spune ca a murit.
Am scris aici cel mai negru secret al meu. Ma judec deja singura, asa ca aveti libertatea sa ma judecati. Poate ca mai rezistam dar azi cand mi-a speriat bunica si copilul cu intrarea lui mi-am dat seama ca e din ce in ce mai rau.
Cum scap de el? Unde pot sa il inchid sa fie ingrijit? Trebuie luat cu forta ca de bunavoie nu merge... sunt dispusa sa cedez azilului terenul acela de care tot zice el, numai sa stiu ca e undeva unde nu isi poate face rau, dar nici altora. Vecinilor le e teama sa nu explodeze cu el, baut fiind, daca uita vreodata gazul deschis.
Sunt haotica, stiu, dar astazi am plecat la birou si am mers pe jos mult mult, incercand sa ma calmez. Mi-a fost teama sa nu imi crape naibii un vas de sange in cap de tensiune.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Elena, de ce nu ii dai actele? Nu iti e totuna, daca vrei sa moara, poate sa il si prosteasca cineva, ti-e egal nu?

poate nu ii dai actele alea ca mai ai ceva de impartit cu el? socoteli neincheiate?

edit: de ce nu poti sa il lasi in plata Domnului? lasa-l sa-si bea banii, sa nu-si plateasca, desprinde-te. stii ce vreau sa zic.
mai sapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Daca i le dau, o sa ia 2 lei pe pamant, ii bea in 2 zile, si apoi o sa bata la usa mea. Vreau sa ii asigur un minim decent si gata, sa scap de el, sa stiu ca nu-l mai vad. pentru ca daca o sa vina iar la usa, eu nu sunt in stare sa ii dau un sut in spate sa dispara, nu pot. Sunt un mix de prostie si ura... pe de-o parte nu vreau sa-l vad, pe de alta parte nu pot sa il las aurolac. of... probabil ca asta e solutia, sa ma rup. Imi vine sa il sui intr-o masina si sa il duc in alt oras, sperand ca nu gaseste drumul inapoi. Omul asta scoate din mine niste mizerii de care mi-e si mie groaza ca le gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Vai de capul tau Elena prin ce cosmar mai treci si tu. Ai putea sa faci o reclamatie la politie pina gasesti o solutie. Nu o sa-i faca mare lucru dar poate macar se sperie putin si se mai potoleste. Apoi poate pe la serviciul de asistenta sociala poti gasi ceva informatii despre ceva centre pentru batrani. Trebuie sa faci ceva, nu-l lasa sa-ti afecteze viata mai mult decat deja ti-a afectat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Am avut aceeasi problema, dar cu un unchi.A ramas singur dupa ce a murit bunica (mama lui)mama, tata.A ramas in casa bunicii singur, i-a dat foc pentru ca era beat si a adormit cu tigara in gura, vindea lucrurile din casa pentru bautura...multe nenorociri pe care tot eu trebuia sa le descurc.De cate ori suna telefonul si imi spunea ca este cineva de la tara ma gandeam ca pana la urma s-a intamplat, dar...nu.Il gaseau cazut pe undeva, sau facuse alte tampenii si nimeni nu se baga sa rezolve in afara de mine.O perioada cand aveam copii mici l-am internat la dezalcolizare pentru ca pur si simplu nu mai rezistam.Din pacate spitalul fiind fiind intr-o comuna dintr-un alt judet,nu am avut nici o posibilitate sa caut sa il internez in alta parte pe o perioada mai lunga asa ca se intorcea de unde a venit si o lua de la capat.Pana la urma l-au gasit cazut intr-un sant unde cazuse beat si inghetase.Si eu m-am simtit vinovata pentru ca am simtit ca mi se ia o greutate dupa umeri, dar mi-am dat seama ca nu am nici o vina.


Tu poti intreba la un spital de psihiatrie unde il poti interna catva timp pentru dezalcolizare si intre timp acolo la spital poti afla si informatii despre un azil unde poate sa stea o perioada mai lunga.Daca ai sti cat de bine te inteleg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai ca esti buna...cum sa te judecam?
Concret: te inteleg ca nu poti renunta la el. De fapt nici n-ai alta sansa, acum ca te-ai inhamat. Nici eu nu i-as da actele de teren. Legal nu i le poti tine (daca e doar terenul lui nu si al mamei), iar el ar putea sa-si faca duplicate, sa te reclame, etc dar probabil ca nu-i in stare.
Nu-l poti interna cu forta decat la nebuni. La batrani trebuie sa vrea. Daca vrea, atunci incepi sa cauti: la cele de stat e greu de gasit loc, la cele private e greu de gasit bani.
Probabil in curand nu-ti va mai da bani nici de intretinere, lumina si alte utilitati. Incearca de pe acum sa te gandesti la o solutie. Chiar daca il vei convinge si vei gasi un loc la azil, va putea pleca si va veni la usa ta.
Partea proasta este ca nu poti sa-l lasi.
Ce as face eu: daca nu-l pot lasa ca pe un caine pe strada, trag de timp fara o solutie concreta. Incerc sa trec peste momentele de criza (cum a fost navalitul peste tine) si merg mai departe. Pentru ca in oricare din solutiile pe care le pot gasi (alta decat nebunii) poate veni oricand la usa mea.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu da actele.

Mergi la un spital de psihiatrie, cere o intrevedere cu cineva, chiar si contracost, si expune-le problema exact asa cum e. Ca e alcoolic fara intoarcere si ca e si violent. Cere sa iti spuna ce se poate face in acest caz.

Si nu te mai simti vinovata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc.
L-am sunat acum jumatate de ora si i-am zis ca am facut reclamatie la politie si ca daca repeta intrarea fortata isi ia amenda si apoi o sa tot ia... Nu stiu ce a ajuns la el. O sa vad.

Trag de timp de cand a murit biata mama. De fapt trag de timp de cand ma stiu, cand eram mica ma rugam sa dispara. Uneori disparea cu saptamanile si erau cele mai fericite perioade din viata noastra.

La Sf. Luca (azil de batrani) imi facilitase cineva accesul dar el nu vrea sa mearga de buna voie.
O sa incerc sa ajung la un alt spital de dependenti (am primit o directie pe PM). Ideea este ca el bine nu se mai face. Si nici dezalcoolizat (imi amintesc cum a baut after shave, apa de colonie, spirt cand nu avea ce sa bea). Vreau doar sa dispara. La modul las, as vrea sa rezolve Dumnezeu chestia asta pentru mine. Sa dispara... Nu vreau nimic de la el decat sa nu existe. Am cautat in anii astia niste lucruri bune care sa ma ajute sa il iert, sa fac pace cu el, cu trecutul, sa pot sa imi iau viata de la capat... nu pot exact din cauza asta.

Dimineata cand a ridicat mana, m-am vizualizat efectiv imbrancindu-l pe scari... mi-am dorit sa il vad zacand cu capul spart pe scari, fara viata. Doamne, unde am ajuns...Mi-e si rusine sa ma inchin cand imi dau seama cat de jos am coborat pe scara de valori.

Credeam ca nimic nu ma mai zdruncina, abia ma ridicasem si stapaneam lumea. Si a venit valul si mi-a luat calul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Multumesc.
L-am sunat acum jumatate de ora si i-am zis ca am facut reclamatie la politie si ca daca repeta intrarea fortata isi ia amenda si apoi o sa tot ia... Nu stiu ce a ajuns la el. O sa vad.

Trag de timp de cand a murit biata mama. De fapt trag de timp de cand ma stiu, cand eram mica ma rugam sa dispara. Uneori disparea cu saptamanile si erau cele mai fericite perioade din viata noastra.

La Sf. Luca (azil de batrani) imi facilitase cineva accesul dar el nu vrea sa mearga de buna voie.
O sa incerc sa ajung la un alt spital de dependenti (am primit o directie pe PM). Ideea este ca el bine nu se mai face. Si nici dezalcoolizat (imi amintesc cum a baut after shave, apa de colonie, spirt cand nu avea ce sa bea). Vreau doar sa dispara. La modul las, as vrea sa rezolve Dumnezeu chestia asta pentru mine. Sa dispara... Nu vreau nimic de la el decat sa nu existe. Am cautat in anii astia niste lucruri bune care sa ma ajute sa il iert, sa fac pace cu el, cu trecutul, sa pot sa imi iau viata de la capat... nu pot exact din cauza asta.

Dimineata cand a ridicat mana, m-am vizualizat efectiv imbrancindu-l pe scari... mi-am dorit sa il vad zacand cu capul spart pe scari, fara viata. Doamne, unde am ajuns...Mi-e si rusine sa ma inchin cand imi dau seama cat de jos am coborat pe scara de valori.

Credeam ca nimic nu ma mai zdruncina, abia ma ridicasem si stapaneam lumea. Si a venit valul si mi-a luat calul...


Elena & Maria Bucuria


Nu m-ai inteles....stiu ca dezalcolizarea nu are efect la el, dar pentru tine este o perioada de repliere, de recapatare a fortelor si de prilej de a cauta in liniste un azil.Si stiu de la un medic psihiatru cu care am vorbit atunci cand eram in aceeasi situatie cu a ta cu unchiul meu, ca gasesti mai repede intelegere la azil daca se stie ca vine din spital.
Cat timp el este internat iti mai linistesti "nervii capului" si dai sa manance "scroafei din cotet" ca pe ea vad ca nu a luat-o valul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Eleni - te contrazici singura, desi e de inteles...
pe de o parte vrei sa dispara (chit ca inseamna sa moara), pe de alta parte ti-e mila de el si il ajuti cum poti.
nu se poate si asa si asa. trebuie sa rupi pisica in doua. lasa-l in plata Domnului si refuza orice contact cu el, ca si cum ti-ar fi strain si nu l-ai fi cunoscut.
cu azilul ar fi o idee, problema e ca nu va sta acolo, fara bautura, va pleca pe strazi, cine stie ce prostii mai face. la psihiatrie nu cred ca ti-l tine, sunt altii mai gravi si le da drumul.

initial ma gandeam sa-ti scriu ca omul are nevoie de ajutor, insa daca ai spus ca e incurabil... cred ca e prea tarziu pt. el, din pacate. si oricum, primul pas spre vindecare e sa vrea sa se schimbe, nu se poate face nimic contra vointei lui.

iti doresc multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eleni, sa spui si ca este un pericol pentru cei din jur. Posibil sa aiba si creierul, si ficatul praf de la atata alcool. Aia e dependenta in ultimul hal, sa bei after shave, apa de colonie si spirt. Nu ca n-as mai fi auzit de asa ceva.

Mergi la inceput