Probleme cu tatal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Elena,
Imi pare rau prin ce treci, te inteleg perfect pentru ca si tatal meu a fost alcoolic sau este. Nu stiu! De ce? Pentru ca fizic a disparut de ani de zile, nu mai suna si am auzit ca ar fi murit, dar nu avem certitudine.

Si eu am platit scump agresivitatile lui si bataile si sangele pe care l a varsat la propriu incercand sa o injunghie pe mama. Si multe, multe lucruri.

Dar acum mi as dori sa-l vad si sa i spun ca l am iertat. Viata m a razbunat si pe mine si pe sora mea pentru ca nu stim unde este inmormantat si daca i a aprins cineva o lumanare.

Acum esti sub presiunea faptelor petrecute recent, dar solutiile mai putin agresive trebuie cautate, poate nu acum. Cred ca cea mai mare ,,razbunare'' a ta este sa-l faci sa constientizeze raul pe care ti l a facut si sa ti ceara iertare. Atunci cred ca te vei vindeca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Eleni - te contrazici singura, desi e de inteles...
pe de o parte vrei sa dispara (chit ca inseamna sa moara), pe de alta parte ti-e mila de el si il ajuti cum poti.



Nu, nu se contrazice.
E un sentiment uman. Daca moare-e ok. Dar nu poate sa-l vada murind. Uite, numai ca se gandeste ca l-ar vrea mort si se dispretuieste pentru asta.
Eu inteleg asta foarte bine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Internare la psihiatrie, exista tratament cu un medicament care se da doar sub supraveghere medicale, care va face organismul sa reactioneze agresiv la ingestia de alcool.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Intr-un fel ma contrazic. Si vorba aceea cu " pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti" este perfect adevarata.
As vrea sa plece el de buna voie, sa nu imi reprosez eu nimic. Sa dispara, nu sa-l fac eu sa dispara. Nu suport ideea ca ar suferi din cauza mea. Stiu, e stupid.
Exact din cauza asta sunt candidatul ideal la relatii abuzive. La fel am facut si in casnicie. Am inghitit si am crezut ca o sa "se faca" ceva. Pana cand mi-a fost pusa viata in pericol, atunci am actionat animalic si de frica.
Mici tentative legate de tatal meu am facut si in anii acestia... dar pentru ca se potolea o vreme, ma minteam inca un pic ca s-a rezolvat. Cum spuneam vad exact patternul din casnicia mea, pur si simplu o cer.
Azi dimineata insa a escaladat, mi-a pus viata in pericol, si atunci animalul din mine a preluat cumva initiativa sa se apere. Sa supravietuiasca. Sper sa ma tina acest instinct, caci alta solutie nu exista.
Si da Ramonika, nu sunt in stare sa rup pisica in doua cand e vorba de oameni foarte dragi sau foarte aproapiati mie. Sunt incapabila sa fac asta. Ma las abuzata de surorile mele, cu una am reusit sa transez lucrurile, cu cealalta inca nu... scrie pe fata mea: Abuse me!
Unii dintre prietenii mei au facut asta ani de zile si eu i-am lasat. De cand am inceput terapia, am reusit sa mai transez din lucruri. Uneori o fac brutal, sangeros, dar e singurul mod in care stiu.
Sunt aproape salbatica la atingeri si la apropieri din cauza slabiciunii mele de a ma lasa pur si simplu abuzata, sub orice forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Elena in primul rand te rog eu calmeaza-te si incearca sa te controlezi! Daca Doamne fereste ii faci ceva ajungi la puscarie si iti lasi copilul singur. Daca mai vine la usa ta, nu-i mai deschide, cheama direct politia. Scoate telefonul din priza noaptea ca sa nu te mai deranjeze. Trebuie sa gasesti o cale sa pui capat acestei situatii pina nu-ti punea ea capat tie. Foarte bine ca te duci la psiholog. Sper sa te ajute sa iti pui ordine in relatiile de familie ca sa poti sa-ti traiesti mai departe viata.
Suntem alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Stiu cazuri de internari cu forta a alcoolicilor, nu pentru binele lor cit a familiei (ca oricum nu se mai putea face nimic). Incearca sa vorbesti la un spital de asta, poate te ajuta. Zi-le ca e agresiv si ti-e frica de el. Merita incercat. Dar nu-i da actele sub nici o forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

N-am solutii,insa cand am citit titlul si autorul topicului am gandit instinctiv:fata asta ajuta pe toata lumea,ar trebui si ea ajutata.
Pacat ca acum cand ai nevoie nu putem sa-ti fim alaturi decat sufleteste.Oricum,nu te judeca nimeni,faptele sunt mai puternice decat cateva cuvinte spuse la furie,frica.Mesajul acesta este doar pentru a vedea cati oameni tin la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eleni

inteleg eu bine ca nu ai cum sa-l lasi in strada in sant, dar trebuie sa iei niste masuri care sa-l scoata din viata ta. 2 idei:

poate gasesti un barbat somer dispus sa stea cu el sa-l tina in frau si vorba ta sa se asigure ca nu arunca blocul in aer (tre' sa fie barbat ca sa-i faca fata in caz de agresivitate)

exista un azil langa targu mures - casa de batrani sf elisabeta, gheorgheni. stiu ca primesc pesoane cu diverse afectiuni (fizice, psihice sau pur si simplu batrani singuri) iar daca devin agresivi sau dau indicatii ca vor sa fuga, nu se sfiesc a-i duce intr-o aripa incuiata. altfel, nu e ca in filmele de groaza de a-ti vina sa fugi, e relativ decent, au si ingrijire medicala de la caz la caz, ma rog astea poti sa le vezi acolo direct. daca cine stie isi revine, poate duce un trai decent acolo. poate reusesti sa-l convingi sa mearga acolo in schimbul actelor, pt o perioada. dupa aceea, vezi tu acolo cu oamenii la fata locului cat de lunga e perioada, ca stea tu le stabilesti cu ei.

chiar daca suna rece rau ce-ti spun, dupa cum stii deja nu "se face". nu mai exista cavaleri pe cai albi, gata sa ne salveze, din pacate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Poate fi internat cu forta la dezalcoolizare, dus cu politia si salvarea, dar nu il tin mai mult de 2-3 saptamani.Am trecut prin aceasta experienta ,,mirifica'' internand-o pe mama celei mai bune prietene, ea fiind plecata din tara de ani de zile.Minunea nu a durat decat 2-3 luni, dar cand am externat-o era realmente alta persoana.Daca ai acces la buletinul lui, o poti face in orice moment in care este extrem de beat si nu se poate impotrivi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Internare la psihiatrie, exista tratament cu un medicament care se da doar sub supraveghere medicale, care va face organismul sa reactioneze agresiv la ingestia de alcool.

Poate fi internat impotriva vointei lui ?
Mie mi-e teama ca nimic nu poate fi facut impotriva vointei lui ... cred ca de aici intrebarea Elenei. Caci altfel, solutii exista ...

Cum sta cu frica de autoritati ? Vad ca ti-a venit si tie in cap sa il ameninti ca ai sunat la Politie, poate de frica Politiei, nu mai vine peste voi ...daca tot vine, poate ar trebui sa o faci. Pana la urma, iti face rau, familiei tale si tie mai ales ... trebuie sa inlaturi raul cu orice mijloace. Daca nu exista "ceva" care sa se faca decent dar cu fortza, atunci trebuie apelat la ceva o autoritate. E mai usor sa dau sfaturi decat sa le pun in aplicare, dar logic vorbind, nu ar trebui sa-ti para rau. Sunt oameni pe lumea asta care efectiv nu merita respectul si atentia celorlalti. Nu esti tu de vina ca iti este tata ...

Later edit: Ma scuzati, acum am ajuns la finalul subiectului si vad ca se poate intrena fara vointa lui ... categoric trebuie internat asa. A fost vreodata la dezalcholizare ?

Mergi la inceput