Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Delia_Rodica in primul rand doresc sanatate mamei si tie sa treaca cat mai repede maroneala apoi stai sa ne intelegem:

Tu stii ce inseamna legarea trompelor si ce se intampla de fapt acolo? Din ce-ai scris se pare ca incurci putin borcanele: Legarea trompelor NU opreste menstruatia si nu deregleaza in nici un fel ciclul menstrual, doar blocheaza spermatozoizii sa urce in trompe unde are loc de fapt conceptia si de asemenea ovulul sa coboare in uter, pe scurt taie posibilitatea celor 2 gameti (ovul si spermatozoid) sa se intalneasca si sa se iubeasca, in rest totul e neschimbat. Toata treaba e oarecum asemanatoare cu vasectomia la barbat cand NU se elimina ejacularea ci lichidul respectiv nu mai contine spermatozoizi pt ca acele canale care duceau gigeii in lichid se leaga, asta nu inseamna ca barbatul nu mai poate ejacula. Am vrut sa clarific aceasta problema pentru a nu se ramane cu o idee total gresita despre ligaturarea trompelor, manevra care, in afara de dezavantajul ca e oarecum ireversibila si e greu de luat cand esti ceva mai tanara, are doar avantaje si nu are repercusiuni la nivelul organismului comparativ cu pilulele, steriletul etc.



14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Betty, simpatica explicatie!
Am o prietena care si-a legat trompele dupa a doua nastere. Imi amintesc ca se plangea ceva la inceput, de niste sangerari. Dar de atunci n-am mai auzit-o. E drept ca nici nu prea am dizbatut subiectul, dar ma gandesc ca daca apareau probleme, mi-ar fi spus.
Legarea trompelor, presupun ca se poate face doar daca nasti prin cezariana? Sau se poate si la nastere naturala? Nu prea imi dau seama cum e procedura...

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Da, legarea trompelor se face cel mai elegant la o cezariana dar se poate face si laparoscopic oricand doar ca este o interventie ca oricare alta, daca se asociaza cu cezariana e asa "bonus" pentru ca nu presupune efort de nici un fel, nici financiar, nici psihic ca la o interventie separata. Nu stiu dac se poate face si vaginal, ma gandesc ca nu prea are cum, dar nu bag mana in foc, aici nu stiu.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Eu nu mi-am luat hainute speciale pentru ca...majoritatea sunt oribile! In plus, am probat niste blugi cu "burtica" si nu suport chestia aia pe mine Am o singura fustita de gravida care este ff elastica si este croita astfel incat ramane un fel de burtica in fata. Am luat-o de la H&M si imi place ca arata ca si cand ar fi din stofa, deci o pot lua la serviciu. In rest, la serviciu mizez pe rochite drepte si cu elastic in talie iar pt timpul liber mi-am luat o pereche de colanti masura mai mare (sa nu ma stranga in talie), o pereche de blugi boyfriend cu vreo 3 masuri mai mari care vin sub burtica larguti si muuuulte bluze largute, asimetrice...unele masuri mai mari..

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Betty pe mine m-ai lamurit . Eu vi-am zis din experienta mamei: i-au legat trompele, s-a oprit ciclul menstrual, apoi dupa o perioada de cativa ani, sarcina surpriza, dupa care osteoporoza avansata, medicul spune ca e de la legarea trompelor si lipsa ciclului. Probabil ca la mama a gresit ceva doctorul...toata operatiunea s-a facut in anii '8o

viitoare mamica 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Buna ziua, doamnelor!
Toate bune pe frontul de est. La noi a fost bine cu gradi de dimineata... Pustiul s-a imbracat si s-a spalat singurel si si-a baut cana de lapte pana am venit eu cu catelul de afara. Ma bucur nespus ca s-a adaptat la programul de criza de timp. Ii va fi mai usor cand vine bb. Am facut apoi cativa pesi pe jos ca la noi azi sunt 15 grade... e ceva de nedescris... parca miroase a primavara. Am fost sa cumpar ziarul cu primul volum de "Povesti nemuritoare". Sunt hotarata sa ii fac cunostinta lui V. cu deliciile copilariei mele. Cu atat mai mult cu cat copiii din ziua de azi au auzit de Grimm si de Andersen dar bietul Ispirescu e un nimeni. Mare pacat.
Evident ca n-am ajuns bine acasa ca m-am pus pe citit. Bb da din picioruse... pesemne ii plac de pe acum povestile.
Am bagat si un pic de smotru... asa cat sa pice bine un pic de muzica buna de dimineata... cainele e debusolat de la zgomot. Dimineata e inerta, doarme de parca nici nu respira si azi i-am invadat linistea. Oana... daca va fi catel sa stii ca doarme mult n-o sa ai probleme prea mari. Simpatica pitica. Dar si intrebarea i-a dat de ales... cum adica daca nu e fetita ce ai vrea sa fie...??? Asa intrebam asa ni se raspunde. Asta mic al meu ma cumpara si ma vinde zilnic. Cred ca nu mi-am masurat fata de nimeni cuvintele asa cum o fac fata de el si nici nu m-a inchis nimeni literalmente asa cum o face el.
Cat despre greturi... la mine s-a mai rezolvat nitel... cand si cand ma mai paleste asa cate o intorsatura de stomac dar fara urmari si trece destul de repede. La mraturi nu prea dau iama dar lamaile, portocalele si kiwi nu-mi lipsesc. decimez cu kilele. La fel, dulciurile pot sa nu existe. Nu-mi amintesc la V. daca a fost ceva legat de dulciuri. Stiu ca tot asa am suferit de fructe ceva de speriat si la fel beam foarte multa apa, lapte si ce lichide mai prindeam pe la frigider... dar ma rog, era primavara vara si caldura era in toi iar piata plina. Greturile la V. m-au terminat vreo 4.5 luni si au fost destul de nasoale. Acum a fost mai mult decat acceptabil din punctul asta de vedere. Pofte, insa, la V. nu am avut si nici n-am crezut ca exista asemenea fenomen... pana acum. Nici de aceasta data, insa, nu au fost asa agresive sa zici ca nu pot trai fara un anume lucru.
Ma amuz si acum cand imi amintesc de colega mea de birou care a rontait o bucatica de BCA umed... zice ca ploua afara si a trecut pe langa o cladire in constructii... si asa de pofta i s-a facut ca a prestatce va ziceam mai sus. Deci nu mai stiu ce sa mai zic de poftele astea... sau de gradina domnului care e mare cat cuprinde.
Vrbeati si de sangerari... riscurile de pierdere a sarcinii sunt mult mai mici acum... in general aceste sangerari mai sunt si din zona colului... nu-i musai sa fie de la bb. Odihna e panaceu universal. m vazut pe pielea mea... daca am avut probleme si am mers la spital am stat acolo intre 4 pereti si am papat no-spa injectabil. Si acasa pot sa pap la fel de bine pastile de no-spa si sa ma intand cat e patul de mare.
Va las... cred ca bag putina muzica pe telefon si o sterg la o plimbare ca prea e minunat afara. vreau sa vad ce cursuri gasesc pentru baietelul meu sa umplem sabata dimineata cu ceva. Va doresc o zi frumoasa si usoara.

Alina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Alina, cati ani are V? Ca ma bagi in depresie. Se imbraca singur? Mananca singur? Rares face spectacol in fiecare dimineata cu "dar, nu am dormit destul" asta dupa ce il gadil juma de ora. De imbracat nu mai zic, nici o sansa. Am zis ca din primavara o sa incepem sa invatam ca vor fi hainute mai putine si e mai usor.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

De Ispirescu ce sa spun... am acasa si cand i-am mai citit din el, trebuia sa inventez eu, la ce horror era acolo .

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Ziua buna mamici

Noi am sarbatorit in week-end, a fost tare frumos. A nins si iar a nins, ieri am fost la sanius si a fost tare distractiv. Dar desi mie imi place iarna m-am cam saturat. Am visat ghiocei si pajisti verzi.

Mamicile de nr 2 sau 3 cum se comporta fratiiori/surorile mai mari cu gandul la bebele din burtica? Clara a inteles acum 2 saptamani ca bebele din burta nu e virtual si chiar exista. Din momentul acela si-a luat foarte in serios rolul de sora mai mare. Sta cu ochii pe mine ca pe butelie sa nu cumva sa ma obosesc, seara imi face masaj, imi aduce apa, se imbraca dimineata singura fara sa-i mai spun eu. Iar eu savurez nevoie mare, ma simt ca zana zanelor.

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Rodica si eu stiu ca scurgerile maronii sunt OK. O zi fara prea mult stress iti doresc...am vazut ceva de sfarsit de luna...la noi e de obicei apocaliptic si cu preponderenta cand sunt eu de garda. Daca azi nu poti pleca ia-ti maine liber si relaxeaza-te.

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 10 +

Mergi la inceput