AJUTORRRRR

AJUTORRRRR | Autor: nusa20is

Link direct la acest mesaj

buna seara....am o problema majora....
sunt in a 10-a zi de la transferul embrionar, a 3a zi de intirziere a menstruatiei si de dimineata ma confrunt cu o problema care ma duce in pragul disperarii : am o scurgere minora, de culoare maronie...cu dureri de burta ca la menstruatie. Va rog imi poate spune cineva daca asemenea scurgeri sint normale? Unii spun ca da, altii ca ar trebui sa imi iau gindul de la bebe...vs rog ajutati-ma cu un raspuns care sa ma lamureasca intr-un fel sau altul!!!
multumesc anticipat si astept parerile voastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Din cate citisem, pana nu e rosu, e speranta
Incearca sa rezisti cu psihicul, sa vezi cum evolueaza petele si sper din tot sufletul sa dispara si sa fii cu bb(i) la purtator pana la termen


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Banuiesc ca medicul cu care ai facut embriotransferul ti-a recomandat progesteron, nu? Suna-l poate e nevoie de o doza mai mare din ce ti-a dat sa iei (Utrogestan, Arefam, Duphaston...).
Durerile ca la menstruatie nu sunt elocvente pentru ca ele apar atat cand urmeaza sa apara menstruatia cat si in timpul primului trimestru de sarcina. Trec sau se atenueaza cu No-Spa. Sa dea Dumnezeu sa fie bebe.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

nusa20is si eu am facut fiv si cand am sangerat am suplimentat doza de utrogestan pe care am puso vaginal


amalia tsakoniati
15+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

nu prea ma pricep,dar stiam ca o mica sangerare(nu rosu aprins) poate aparea cand embrionul se implanteaza in peretele uterului. in legatura cu suplimentarea progesteronului,intreaba-ti medicul.
din suflet iti doresc sa reusesti sa ai un bb,incearca sa elimini stresul,fii pozitiva si incearca pana vei obtine ceea ce-ti doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu spun sa nu disperi . organismul isi are propriul ritm perturbat acum cu viitoarea sarcina . ai rabdare . uneori durerile sunt normale .

si eu cred ca ar trebui suplimentata doza de progesteron . cat progesteron ai recomandare ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusa20is spune:

am de luat 200 mg progesteron intravaginal...timp de 12 zile....adica pina miine in clusiv.
eu am facut fiv in chisinau si abia vineri merg la dr,indiferent de rezultat,
oricum am facut o prgramare azi la hcg-beta...iar miine imi fac si un test. sper sa fie cu noroc.
va multumesc din suflet tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mi se pare riscant sa intrerupi progesteronul, sincer. Eu n-am facut FIV, doar stimulare ovariana simpla, nici macar inseminare, si cu toate astea mi-a dat medicul sa iau progesteron pana s-a dezvoltat cum trebuie placenta. Mai ales avand in vedere ca ai facut embriotransfer, nici nu ai corp galben care sa elibereze progesteron, deci daca intrerupi este foarte probabil sa iti vina menstruatia. Normal la 12-14 zile dupa embriotransfer testul de sarcina (fie ca e de farmacie fie ca e beta hcg) trebuie sa fie destul de elocvent. Normal ar fi sa intrerupi progesteronul in clipa in care ai certitudinea ca nu s-au imlantat embrionii, ca nu e sarcina. Pana nu esti sigura de asta nu intrerupe. Eu intr-o perioada, desi aveam si corp galben de sarcina si luam si 200 Utrogestan/zi, am avut secretii maronii si medicul mi-a zis sa cresc doza de Utrogestan la 400/zi asa ca sincer, cred ca cauza maroniului la tine este progesteronul insuficient.


29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sunt de acord cu emilia .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Mie mi se pare putin progesteron ce ai primit tu in caz de FIV/Fet, dar eu zi ca beta-HCG este cel mai sigur. Bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

eu am avut 600 utrogestan dupa fiv si am ajuns la 1200 tu dupa fiv ai foarte putin intreaba medicul poate iti suplimenteaza utro

amalia tsakoniati
15+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput