Dureri abdominale persistente

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Chiar astazi dimineata,fara nici o legatura cu acest subiect, o colega mi-a povestit, ca atunci cand era mica o durea burta exact cum descrie ralcat, simtea ca ii impinge ceva din burta. Dupa toate analizele care i-au iesit bine, un medic i-a spus ca are tenie. Si exact asta a fost, a eliminat dupa cateva saptamani de tratament o tenie de 1.5 m. Nu vreau sa va sperii, mie mi s-a ridicat parul cand am auzit de asa ceva, dar poate e de luat in calcul,daca ati eliminat toate celelate variante. Nu i-a iesit la nici o analiza.Sper sa nu fie cazul la voi, dar ceva trebuie sa fie, ca degeaba nu spune el asta. Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Acum am venit de la doctor. Am trimis proba la laborator, cica s-ar putea sa fie ok si am zis sa incerc. Doctorul a zis ca in majoritatea cazurilor e vorba de viermi intestinali. I-a luat pe loc cu scoci proba de linga anus sa verifice daca sunt oua, de nu s-a vazut nimic si mi-a dat mie lamele acasa sa fac acelasi lucru timp de trei zile dimineata si sa i le duc sa le vada. Si sa vedem ce zice proba de la laborator.

Tenia nu se vede la nici-o analiza? Acum imi intra spaima in oase, ca fii-mea maninca sashimi de zici ca se bat japonezii la gura ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

durerile apar dupa ce mananca? i fiecare zi sau doar in zilele de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

durerile apar dupa ce mananca? i fiecare zi sau doar in zilele de scoala?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



La noi sunt neregulate, nu au legatura cu gradinita, ultima oara a fost simbata si inainte de asta eram in prima zi de vacanta in Canada. Nu sunt zilnice, sunt pauze de ceva saptamini, acum inca mai are dureri de simbata incoace, dar nu tot timpul. In rest e vesela, zburda. Nu se omoara cu mincatul, dar nici nu manica rau. Nu mi se pare ca a pierdut in greutate, decit prin crestere, s-a inaltat si subtiat, nu pare anemica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Imi cer scuze de tacere, dar eu in week end nu am acces la calculator ... asa ca nu am putut citi pana acum raspunsurile voastre.
Recunosc ca unele din banuielile voastre (paraziti si intolerante) m-au bantuit si pe mine, ca si pe pediatra noastra.

Anda141, ce spui tu de colega ta ... a cam bagat spaima in mine, sincer, desi sincer ... daca ar fi multi paraziti sau mari ... nu ar trebui sa se vada la echo ? Oricum, am inceput din proprie initiativa o cura de dezintoxicare cu Helmiflores.
Xio, durerile sunt mai ales inainte de a manca, de multe ori se plange ca il scoala aceste dureri. Eu am banuit ca de fapt ii e foame rau dimineata si ca e de fapt acea durere de stomac de foame ... dar aceeasi durere apare si in momente absolut aleatorii din zi, chiar si dupa ce mananca.
Scaunele sunt normale, si ca frecventa si consistenta, de crescut creste si ca inaltime si greutate in limitele normale, e activ, si a da ... are cearcane. Mereu cu cearcane ... chiar daca doarme 10 ore lipite (asta e maximul la el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu ma gandesc ca ar trebui sa se vada la echo..dar cate le scapa si celor de la echo ?! Mai repata i echo . E bine ca ai inceput si tratamentul. Poti sa i dai tinctura de propolis si stomacul gol si seminte de dovleac crud. Sunt bune contra parazitilor. Iar din cum descrii tu, eu cred ca asta are. Nu neaparat de-aia mari, dar cearcane si dureri la buric cam spre asta duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu se vad la eco, este dg de excludere.
Dar se face ex. corpoparazitologic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

si noi avem aceeasi pb. Il doare burta in diverse mom. ale zile. Ba dimineata, ba seara, ba in timpul zilei.
Imi arata cam pe la buric. Dar nu iese nimic la parazitologic. M-am plicitisit sa-i tot duc probe.
Medicamente a luat extrem de rar...un nurofen/panadol si antibiotic de vreo 2 ori in viata. Sta bine cu imunitatea, max. 1 raceala/an.
Cearcane a avut tot timpul, de cand era bebe.
Helmiflores se poate da oricum? Are vreo reactie adversa? Daca totusi n-are paraziti, ii poate face rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru eliminarea suspiciunii de giardia, nu mai faceti coproparazitologic, de multe ori iese fals negativ. solicitati antigen giardia, se face tot din kk, proba unica, iar erorile de rezultat sunt mult mai putine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am avut problema asta acum 2 ani, il durea zilnic burta. Plus greata uneori.
Am facut copro, analize de sange, eco, nimic.
Am scapat ca prin minune cu Giardinophyt, de la Plafar....

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput