MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Liviu, din cate stiu eu, orice produs lactat poate fi gasit in varianta degresata, deci nu are neaprat 3,5 % grasime. daca il gasesti cu 0% grasime, atunci e glucidic, daca nu,e combinat. dar, oricum, lactatele au index insulinic mare.( http://montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/#s_)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salutare!
Incerc sa tin pasul cu voi, macar sa va citesc.
De mancat sunt relativ in grafic, mai calc si stramb, ca ispite sunt multe
Am gatit mancarica de mazare, ciuperci la cuptor, maine cred ca ma bag la o omleta. Altfel, multe salate cu nuci si fructe.
Si limonada de ghimbir!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

salutare fetele,

si eu sunt destul de ocupata, am intrat sa va citesc si sa ma mai inspir la meniuri...
Liviu eu am luat de la Lidl kefir cu 1.5% grasime si-l mananc cu fulgi de ovaz+seminte de in, sau il beau simplu la gustare.
Roxana bine ai revenit! Uite asa mai stam si noi de vorba...
Child cum faci limonada???
Brandusik pt 7 kg date jos vreau si eu reteta de supa....

Eu conforma...cantarul meu cred ca e stricat ca arata aiurea, in schimb ma cantaresc pe al mamei.. Oricum nu am rezistat si m-am urcat si la servici pe cantar.. si imbracata arata tot mai putin decat cel de acasa.

Meniul de azi:
MD: 2 oua fierte, cafea
G: kefir
P: ciocanele de pui la gratar+ telemea vaca( imi place tare mult combinatia asta)
C: ciorba de legume; un ceai cu lamaie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ariel, daca iti amintesti de branza aia maturata, scrie te rog si aici

Liviu, da detalii cum faci scrumbia la cuptor.

Ninha, eu nu vad faina de naut in pasta ta, are gust prea puternic. Lapte de cocos mi-am luat eu dar ce sa fac cu el? Pachetele cu legume nu am vazut. Si mi-am mai luat un ulei de wok, combinat din ulei de floarea soarelui si ulei de susan.

Roxana, bine ai venit si la cat mai multe kg date jos

Diana, cu ce indulcesti limonada?

Carmen, eu mai cumpar de la ei avocado( cand e redus ca ieri era 5 lei ), iaurt cu fructe pt Stefi, mozzarela light, mascarpone, cascaval, masline. Ieri mi-am luat de la ei o tigaie dar nu am incercat-o inca. Cica e de aluminiu cu coating de ceramica. E foarte grea, sper sa fie si buna.

Despre lactate din cate imi amintesc eu nu au IG. IG au doar alimentele care contin glucide. Iaurturile, branzeturile nu mai contin lactoza pt ca s-a distrus in timpul fermentarii. Laptele, urda si branzeturile nescurse nu sunt bune pt ca au lactoza care e zahar. Sper sa nu bat campii prea tare

Daca sunt sau nu degresate lactatele conteaza pt combinatiile care le faci cu ele. La o masa lipidica nu are rost sa mananci degresate, la un meniu glucidic musai degresate.

Si sa ma laud si la voi, de ieri Stefi patineaza singura. Asa fericita nu stiu daca am fost nici cand am invatat eu sa patinez

Meniu ieri:
MD: mozzarela degresata
P: fasole verde cu usturoi si snitele( neconforme, facute de mama )
C: un snitel si un pahar mic de vin rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ieri am mincat perfect pina seara cind am primit niste coltunasi.
Azi aveam +0,5kg. Sa nu mai vad coltunasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza si de la mine, am revenit la munci. A fost bestial la munte dar am revenit cu surplus. Simt pe haine ca pe cantar n-am avut curajul sa ma urc.

Urez si eu slabire usoara lui Liviu si Roxanei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
si eu stagnez.. cah. ieri e adevarat ca m-am prostit seara cu 2 biscuiti si o patratica de placinta.
Carmen, hahaha, da.
ninha, puisor, merci de primire. nu e ok ca m-am intors... sau e???
azi meniu:
md: iaurt 0%
gustare: mar
pranz: nasol, nu am apucat sa iau nimic, asa ca am branza si legume (castraveti, morcovi, rosii).
cina: habar n-am, si ajung si tarziu ca am sedinta la copchil.
sper sa fiu cuminte, ceeace va doresc si voua!

ma duc sa citesc in urma, sa vaz ce pasta minunata a detaliat ninha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morniiiing!

Ariel, mi-am amintit abia acum de sfatul tau cu drojdia. as pune, dar nu stiu de unde s-o iau, ca nu cred ca e vorba de drojdia de paine din magazin, nu?

Roxana, , "gustare mare, pranz nasol, cina habar n-am", ce mananci tu acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ahahahahahaha
deci scriam si ma gandeam aiurea, da????
corectez acu. era un biet mar la gustare.
la restu mentin pozitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

kefirul de la lidl este foarte bun la gust ... confirm si eu

puisorule ai luat tigaie ??? m-am uitat si eu la ea , am studiat-o ... sunt curioasa cum se face in ea , cand o testezi ???

ninha ne vedem azi

SOMLEAC sa-ti fie de bine rasfatul

Mergi la inceput