Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mickyyy, stiu ca banii reprezinta o problema serioasa pentru voi. insa te-ai gandit daca nu cumva ar fi mai avantajos sa le dai pe cele doua fetite mari la after-school, iar bona sa le ia pe toate dupa-masa, cand se duce s-o ia pe cea mica de la gradi? cele mari ar avea lectiile facute, ar manca la after, poate s-ar si odihni un pic.
in felul acesta ar trebui sa platesti mai putin pentru bona si poate ti-ar ajunge banii pentru after. nu stiu, zic si eu, habar nu am ce tarife exista la after. dar daca va ajung banii pentru aranjamentul acesta, poate ar trebui sa-l luati in calcul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Problema cu temele e un pic mai complexa, cea mica are foarte foarte multe, pe cand cea mare are foarte putine. Daca ar sta doar de teme, fara sa piarda timpul cu altceva, cred ca cea mare le-ar termina in jumatate de ora, si cea mica in vreo 2 ore.

Nu e vina lor ca una are mult si alta putin, dar nu stiu cat de corect ar fi sa o recompensez pe cea care are mai putine pentru ca si le termina repede.

Mijlocia daca nu sta cineva langa ea, nu cred ca si le va face. Desi la ultima discutie cu ea, acum 2 zile, exact asta i-am spus, ca trebuie sa isi termine temele pana vine cea mica de la gradi. Dupa ce vine si cea mica, eu ii interzic cristinei sa mai faca teme cu ea, fie si le va face singura fie va merge cu ele nefacute. Ieri le avea facute cand am ajuns eu acasa, dar am impresia ca si le-a terminat singura, pentru ca nu reusise sa o faca in timp util cu cristina.

Corina, afterul + bona depaseste posibilitatile mele financiare din pacate. Afterul fara bona e crima, am facut asta anul trecut si alergam mai ceva ca la maraton, ca gradinita se termina la 5:30 si afterul la 6, cand era barbatul in bucuresti, fugea si le aduna pe toate pana ajungeam eu acasa si apoi se intorcea la munca, iar cand nu era....nu vreti sa stiti....vecine, ingrijitoare de la gradinite, trebuia sa dau cu saru'mana sa imi ia si mie cineva fetele de la gradi ca eu nu aveam fizic cum ajunge acolo la ora la care ele terminau, plus ca si pana la after la 6 era greu de ajuns, ca fac 35 de minute de la birou pana acolo..deci trebuia sa plec mereu mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu cred ca cea mica se si lasa mai usor distrasa de mediul inconjurator de nu reuseste sa termine.
Ai incercat s-o trimiti pe cea mare sa le faca in alta camera, ca e mai mare si se descurca, eventual si ceva lucru suplimentar daca tot are asa putine teme, iar cea mica sa ramana in camera si sa faca temele cu bona?
Eu de exemplu am facut tot posibilul sa nu se intalneasca copiii mei pana ce Filip nu are temele facute, pentru ca altfel ii ia de doua ori mai mult timp sa le faca. Cea mica e la gradinita, iar noi acasa facem temele pana plecam s-o luam pe ea sau la sport de trei ori pe saptamana. "Facem" adica el face singur in camera lui, iar eu verific, il anunt cand iau sfarsit pauzele lungi si dese etc, stiti voi, stau atenta la el dar nu stau CU el in camera, eu imi vad de ale mele prin casa.

Si repet si eu un sfat spus de cineva mai devreme: fa de mancare pe cateva zile in weekend apoi in timpul saptamanii mai faci de 2 ori ceva rapid si ai scapat de asta.
Si mai repet ceva, poate ti-a scapat, pe mine m-a ajutat mult siteul asta flylady.net nu e numai despre cum sa iti tii casa ordonata si curata, ci despre cum sa te organizezi mai bine, eu cred ca o buna organizare are ca rezultat mai mult timp liber, iar pentru o familie cu 3 copii si cu parinti care lucreaza amandoi organizarea este cruciala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mickyyy, ti-a mai zis cineva de Artattack pe Disney. A mea se uita cand ajunge la timp de la scoala. Ii vin idei pentru mesterit dupa teme. Ea cauta si pe net idei si proiecte diferite, origami, diorame sunt multe tehnici explicate (poze, tutoriale, filmulete). Cea mare a ta inteleg ca-i oricum pasionata de pictura, ea ar prinde mai repede tehnicile si le-ar antrena si pe cele mici in astfel de activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu una sunt pentru reguli si pentru respectarea lor, dar nu sunt pentru pedepse.
Urasc sa fiu pedepsita, urasc sa fiu impinsa de la spate, urasc sa mi se spuna ce sa fac.
Si pruncu e la fel, ca doar jumate din DNA e de la mine

eu am mers intotdeauna pe constientizare, si pe consecinte. Iti faci temele bine si repede, ai voie sa faci ce vrei cu timpul tau.
Daca iti faci temele doar repede, si nu bine, si notele sunt sub un anumit nivel, atunci inseamna ca ai nevoie de mai mult timp pentru temele alea.
Si reducem timpul de tv pana cand nu remediem notele. Aici e tare greu sa aduca imediat o nota mare, pentru ca testele se dau la anumite termene, proiectele se corecteaza la fel, la vreo saptamana, deci consecinta poate sa dureze si cateva saptamani.
Daca in schimb remedierea notei nu se intampla, inseamna ca are nevoie de ajutor si atunci cer sa vad si eu ce citeste, ce lucreaza... Asta daca nu cere el ajutor.

Ce vreau sa spun, si cred ca am mai spus: voi sunteti dezorganizati, si pana nu va ordonati viata, va impiedicati unul de altul, va faceti viata f grea...

De ce le faci tu micul dejun dimineata? parca mijlocia are 9 ani, nu? de ce nu se trezesc cu 5 min mai devreme sa isi pregateasca singure micul dejun: cereale cu lapte, ori faci de seara lapte cu gris, ori lapte cu orez, ori...
Isi pregatesc de cu seara hainele pentru a doua zi?
Inteleg ca o ajuti pe cea mica, ca e mica, dar restul? si daca le-ai incuraja pe cele mari sa fie mai independente, si cea mica ar vrea sa se descurce singura?

de ce nu gatesti pentru cateva seri? eu gatesc duminica dimineata pentru duminica, si separate pentru luni si marti. Marti seara gatesc pentru miercuri si joi, iar vinery e zi de macaroane cu branza...

Fetele au sarcini in casa? ca se vede ca timp au, inteleg ca nu sunt bani de extracurriculare.
Cand vii acasa sa gasesti vasele spalate?

Crede-ma ca organizandu-ti viata nu iti usurezi doar viata familiei tale, ci dai un exemplu fetelor tale. Ai mei nu erau f organizati si mie mi-a luat ages sa invat sa ma organizez. Dar ma uit ca pruncu incearca, impotriva dizabilitatii de organizare pe care o are, sa fie cat se poate de ordonat si organizat.

Am vrut sa trimit mesajul dar mi-am amintit: mai avem o regula: cum tu ai dreptul sa zici nu, asa si eu am dreptul sa zic nu. Asa ca foloseste-=l cu intelepciune
Sa vezi cum se gandeste de 2 ori daca sa refuse o rugaminte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ma tem ca nu m-am exprimat destul de clar : daca ai apela la ajutorul bonei incepand cu ora 17:00 in loc de ora 12:00 (sau la cat vine ea), nu ai plati-o mai putin ? ai degreva-o si de responsabilitatea supravegherii lectiilor, ramane doar sa-ti ia fetitele de la after si gradi si sa stea cu ele pana vii tu de la job. lectiile ar fi facute, fetitele mai odihnite sau ma rog, nu ar avea prea mult timp la dispozitie sa se ciondaneasca sau sa se uite prea mult la TV/calculator. poate si bonei i-ar conveni acest aranjament dpdv al timpului, nu al banilor, inteleg ca are si ea o fetita, nu ?

alta varianta (pur teoretica, deci nu dati cu rosii, imi dau seama cum ar afecta copilul daca ar fi si pusa in practica) pe care nu stiu daca/nu cred ca as putea s-o aplic in locul tau - adica nu m-ar lasa sufletul (stiu ca ai spus ca nu-ti poti permite dpdv financiar, din pacate) :

mijlocia la after, cea mare acasa cu bona, apoi mijlocia sa fie luata de la after de catre bona, cand se duce sa o ia pe cea mica de la gradi. insa asta probabil ar declansa reactii puternice si complexe din partea mijlociei. cred ca s-ar simti pedepsita/nedreptatita, indepartata de casa si familie, in timp ce sora mai mare ar fi acasa, uitandu-se in voie la desene animate sau jucandu-se pe calculator dupa terminarea lectiilor. cu toate acestea, ar fi mai multa liniste in casa pana se reunesc toate fetele, poate nici n-ar mai fi atatea certuri si dispute...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Corina, din start after school-ul pentru 2 copii e mai mult decat bona. Deci e exclusa din motive financiare orice varianta de after combinata cu bona (ori pentru un copil care inseamna acelasi program pentru bona, ori pentru amandoua).
In plus bona e chiar foarte ok, nu ea e la baza problemelor copiilor, ci personalitatea si temperamentul lor, pentru care noi, parintii, suntem primii vinovati, ca nu am stiut sa le modelam cum trebuie.

maru, asa e, trebuie intai sa ne ordonam noi viata, care e total haotica. si abia dupa sa avem pretentia de la copii sa se conformeze regulilor. Nici eu nu provin dintr-o familie organizata, si probabil din cauza asta mi-e greu sa ma organizez.

de ce le fac micul dejun? pentru ca abia reusesc sa le trezesc, daca le trimit sa si-l faca singure, renunta si pleaca nemancate la scoala. In week-end in general si-l fac singure, dar atunci nu exista presiunea timpului asupra lor.

olympia, cea mare se uita la emisiunea aia de pe disney (nu stiam cum se cheama, dar imi povestea ea mereu despre ce mai mesteresc pe-acolo altii), insa are momente si momente. Seamana cu mine, i se pune pata ope cate-o chestie vazuta acolo, daca are materiale sa o faca, nu se lasa pana n-o termina, daca nu are, ma bate la cap pana ii cumpar tot ce-i trebuie, si apoi cand le are pe toate, isi pierde interesul.

Androix, cea mare nu vrea sa faca nici macar un exercitiu sulpimentar Nici macar varianta cu uitatul la televizor conditionat de exercitii in plus nu a dat rezultate, mai degraba nu se uita la televizor decat sa faca 1 calcul in plus fata de ce-a primit ca tema la scoala. Daca ai sugestii de motivat, le primesc cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mickyyy, eu ii dau in plus, cum am scris mai sus, ca niste extemporale rapide, neconditionate, de 5 minute. Se fac si gata, ca sa verific eu cum stai tu la materiile de la scoala. NU e munca in plus :D E verificarea mea :P
Cu facutul de mancare si eu fac in weekend dis de dimineata, 2-3 sortimente; la fel fac si in restul zilelor, prefer sa ma trezesc la 5 pt ca seara eu cad lata si nu judec :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mickyyy, mai in gluma, mai in serios, voua v-ar trebui o super-nanny timp de vreo 2 saptamani (dar nu varianta autohtona, stiti voi...).

cineva care sa va ajute sa va puneti viata si programul in ordine, sa identifice unde gresiti si unde procedati corect, sa gaseasca acele "parghii" motivationale pentru fiecare in parte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Androix, cea mare nu vrea sa faca nici macar un exercitiu sulpimentar Nici macar varianta cu uitatul la televizor conditionat de exercitii in plus nu a dat rezultate, mai degraba nu se uita la televizor decat sa faca 1 calcul in plus fata de ce-a primit ca tema la scoala. Daca ai sugestii de motivat, le primesc cu drag.


Speram sa nu fie asa. Poate daca sunt totusi prea putine teme ar trebui ridicata problema in cadrul unei sedinte cu parintii.
La noi functioneaza ca ii dau pur si simplu sa faca, chiar daca de fapt face aceleasi exercitii de doua ori la clasa I nici nu se cunoaste ca nu le tine minte. Concret, inainte sa se apuce de teme pe caietele speciale ii copiez la imprimanta paginile si le face o data asa apoi pe caiet. Daca mai ramane vreme sa facem si altele cu totul noi, o dictare ceva, merge argumentul ca va ramane in urma fata de colegii care merg la after si culmea merg la afterul unde este doamna invatatoare care ne-a spus ca ei lucreaza acolo in plus fata de teme pe alte caiete decat cele de la clasa. Deci si eu ma dau cu capul de pereti cand are femeia aia timp sa faca cu ei si temele si in plus, dar ea e invatatoare de 20 de ani, iar eu am copil de scoala de un semestru. Cert e ca are timp.
Daca nici asta n-o misca nu stiu ce ai putea sa mai incerci. Totusi nu as incerca nicio metoda care implica santajul sau recompensa stiuta si asteptata pentru lucru in plus. Adica nu cred in ele, nu au efecte pozitive decat pe perioade scurte, in schimb efectele negative se simt pe termen lung. Tot ceva competitie ar trebui s-o stimuleze, eventual cand cea mica termina temele sa bricoleze ceva haios cu bona, eventual impreuna cu pitica proaspat intoarsa de la gradi. Sigur o sa vrea si cea mare sa fie cu ele acolo la masuta.
Sunt curioasa ce face ea dupa ce-si termina acele putine teme pe care le are daca jucariile si jocurile nu-i plac iar la tv si calculator nu are voie?

Mergi la inceput