Asp.optimiste>20aniFelicitari medeea76nou(818)!!!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

Bine v-am gasit!

Am scris si la subiectul de trombofilie, pentru ca nu ma pricep unde ar trebui sa cer un sfat.

Dar voi scrie si aici, in speranta ca cineva va putea sa imi dea un sfat cumva.

Am o fetita de 6 ani si incercam din vara trecuta pt un bebe.
Am ramas insarcinata insa unde spre finele lui Decembrie sarcina s-a oprit din evolutie (la 8 sapt).

Am trecut si prin chiuretaj de curatare dupa ce am asteptat 2 saptamani sa se curete natural corpul fara succes.

Acum am fost la medicul ginecolog azi la consult. Si, dat fiind ca am deja 35 de ani am tot sucit-o pe doctora sa imi spuna ce sa mai facem - ceva teste, orice care sa ma ajute sa reduc riscurile.

Pe deasupra mai sufar si de in fectii repetate ale tractului urinar si sunt des pe Furamag pentru problema asta.

Doctorita sustine ca la mine nu par sa fie probleme de fertilitate - am dus o sarcina nu foarte planificata la capat, am ramas insarcinata si de curand, etc.
Zice ca daca reusesc sa tin problemele cu infectiile urinare repetate sub control, nu am nevoie nici de tratamente, nici de alte teste. Doar sa ma relaxez, sa iau acid folic si sa astept inca o luna inaite sa incercam din nou.

Insa eu nu sunt convinsa ca totul poate fi asa de simplu si as dori sa fiu impacata ca am acoperit toate variantele.

De asta va rog, daca ma puteti sfatui din experienta voastra, in cazul meu ce fel de teste ar trebui sa fac. Doctorita zice ca la mine nu ar fi probleme de trombofilie de vreme ce am ramas insarcinata natural, fara stimulare.

Va multumesc pentru sfaturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna Cinta, bine ai venit si speri sa iti rezolvi repede problemele.
Ti-am raspuns la Trombofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Mai facut un test, tot negativ.
Weekend pl#259;cut!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxx spune:

Neata dragelor si multumesc pt primire!!!
Citesc cu drag posturile voastre si ma bucur ca am "dat de voi" pt ca vad ca toate aspirantele trec prin problemele cu care ma confrunt dar nu pot sa nu intreb..oare exista vreo reteta pt a nu mai avea toate "simptomele de sarcina"inainte de rusi?sau..cum putem amana testul de sarcina pe care il facem oricum muult mai devreme decat trebuie?eu imi propun in fiecare luna sa nu il mai fac dar nu imi iese..ma gandesc ca nu face deloc bine starii noastre si trecem de la extaz la agonie..oare asta e mersul normal?:)
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Da, stiu eu o reteta
Dupa vreo 4 ani de teste facute prea devreme si vise spulberate, o sa incepi sa nu mai bagi in seama nici un fel de greata, pofta, intepatura.
Sper ca nici una din voi sa nu ajunga aici...

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

neata fetele,

si eu ma apropii de rusi, azi sau maine ar tb sa vina, deja ma simt balonata , abia astept sa scap de ei.
kmy pe unde esti? sper ca esti bine
o duminica frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

rxx si gabyv daca va ajuta cu ceva eu am 7 ani de teste negative facute la cele mai mici intarzieri sau simtome false si oricat am spus luna de luna ca nu le mai fac tot nu ma pot abtine si-mi spun "dar daca luna asta sunt" si in ziua aia sunt dezamagita ,dar uit si merg mai departe si tot sper ca intr-o buna zi imi vor iesi cele douaII.Dar degeaba va spun eu asta ca sunt sigura ca toate patim la fel ,asa ca trebuie sa ne incurajam si sa speram ca Dumnezeu se va indura de noi si ne va darui copii atunci cand va crede El ca este bine pentru noi.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna fetelor !
Ce linisteeeee !
Cum a fost week-end-ul ? La mine a fost super Mi-am adus aminte ca mai pot dansa si distra ! Ultimul an, mai ales ultimele luni au fost groaznice ... imi trebuie o iesire, iar vremea si oamenii dragi au fost super !
Multumesc pentru urarile voastre ,cred ca ele mi-au purtat atata noroc la distractie

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Caresse, vitaminele nu ingrasa, cel mult cresc pofta de mancare...deci, tine de tine. Femibionul e mai bun (cu conditia sa nu ai probleme cu iodul). Nu esti singura care nu stie incotro sa o ia...eu as mai sapa pana sa ma apuc de treaba, ca sa am un tratament corect si sa nu mai risc nimic. Dar sigur, tine de fiecare.
Nu mai retin, ce analize pentru mutatii ai facut tu?

Alex,stiu ca ai dreptate cu Femibionul, probabil sunt si intr-o mica depresie Oricum iau acid folic !
Povestea mea este :
-sarcina normala cu cezariana la 38 s, Andrei 3,400 kg (eu27 ani; 1,5 ani de asteptare)
-sarcina cu probleme (aproape toxica - nu am mancat mai nimic timp de 3 luni), la 22 de saptamani se observa malformatiile si se recomanda avort terapeutic (eu aproape 33 de ani )
-analize : Cele 2 MTHFR , Factor II si V + fraxa ; rezultat= negativ = malformatille sunt un accident genetic !
- tratament pregatitor :acid folic si femibion 1
-sarcina fara probleme, niciun fel de greturi sau alte stari (si asta a fost un semn pentru mine )la 8 sapt inimioara batea,dar era mai mic cu 2 saptamani , o ovulatie tarzie , ceea ce inseamna ca sarcina are putine sanse sa fie dusa la capat si n-a fost dusa si la controlul de de 12/10 sapt inimioara incetase sa bata de la 9s si 2z Am avut si tratament preventiv in sarcina si ...
In sarcini analizele au fost bune , asa ca nu stiu ce sa mai fac ...
Din acest motiv am zis ca as incerca din prima luna, ca daca nu incerc atunci, cred ca nici nu mai incerc ... de frica ! Nici nu stiu ce analize sa mai fac !

Valicutza, au venit "rusii"?
Bee,
Iarina, ce mai faci ?
Corina,sunt invidioasa pe kg tale !
Raisa,gaby, rxx ,imi pare rau pentru anii de asteptare , dar apare el, soarele !
Lumy, Madalina,Blanka,Didi, Kmy, Mihaela,emilia , va
Astept vesti de la voi !
Va pe toate !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Seara buna fetelor,

Eu sper ca saptamana asta sa am vesti bune, adica de ovulatie... acum sunt in Z13, deci sper sa fie ceva :)

Va pup, sper sa avem o saptamana buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, ia Femibion si uneori Medyn, pentru ca ele contin o forma a acidului folic care se asimileaza direct, corpul nu mai munceste sa asimileze. Posibil ca voi sa transmiteti ceva, dar nu e obligatoriu sa fie la fiecare sarcina.
Pana la 22 sapt, dr. nu au avut niciun dubiu, nimic?

Later edit: e foarte important sa iei femibion si inainte cu 3 luni de conceptie. Medynul a salvat cateva sarcini, cand embrionul ramasese in urma...sigur, daca e o problema genetica, nu se rezolva cu nimic.

Mergi la inceput