American Pie? :)

American Pie? :) | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Calling out all American Gals!

Mai devreme intrebase Andacos de supa chinezeasca, vin si eu cu o pofta capitalista!
Vreau sa fac o placinta cu mere din aceea ca la americani. Adica nu cu foi si merele rase, ci cu blat ca de tarta si merele cubulete. Si arome de scortisoare si vanilie. Si parca mai era si niste caramel si niste glazura in povestea asta.
Cine stie, cine a mai facut? Rasfoiesc retete dar sunt suspect de diferite. Nu stiu care o fi mai ok.



De cate ori deschid fereastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu am facut pt ca le cumpar gata facute pt ca ies mai ieftin asa,dar pot sa iti spun demonstratia care am vazut-o la tv, reteta pare f simpla: aluatul se face cu faina unt si zahar pina se face un aluat sfarimicios care il intinzi cu degetele in forma de tartasi pe deasupra se toarna o conserva de mere din cutia de conserva gata facuta pt asa ceva ( sau daca vrei sa le faci tu le calesti mere cu unt taiate cuburi si pui zahar si scortisoara dar e mai bun din conserva)si pe deasupra se pune aluat tot din acela dar sfarimitat si se pune zahar brun. Eu prefer sa le iau gata facute. de caramel nu am auzit/vazut doar daca pui eventual inghetata cu sos de caramel pe deasupra cind servesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

,da fac foarte des ,cand am ceva la cuptor (o friptura ,un peste ) sa nu consum curentul degeaba pun si o tarta cu mere sau altceva . Blatul de sub mere il faci din faina (cam 150 g ), unt ( 70 g ),2-3 linguri de apa foarte rece .

Merele eu le tai felii ,le calesc un pic ,fara nimic doar o lingura de zahar sau mai mult ,depinde cat vrei sa fie de dulce.
Peste mere pun un crumble din faina ,unt ,o lingura de zahar si niste almonds felii .Extrem de buna .Cand o mananci poti sa adaugi smantana sau custard. Mie imi place sa o tin un pic la frigider inainte sa o mananc.
msl1 ,cum sa fie mai bun din conserva??? Merele nu trebuie sa le calesti cu unt si adaugi un pinch de scortisoara . Eu o apreciez ca nu are prea mult zahar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Asta e reteta clasica de apple american pie. Ca la orice reteta exista diferite variante dar nu stiu de care zici sa fie cu caramel sau sos. American pie se serveste clasic cu un mot de frisca sau vanila ice cream.

http://www.joyofbaking.com/ApplePie.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

uite ca am gasit si cu sos caramel ;)

http://www.williams-sonoma.com/recipe/caramel-apple-pie.html

poti folosi reteta de crust din primul link ptr ca aia e reteta clasica de aluat de pie indiferent cu ce o umpli (mere, afine, cirese, visine etc)

eu am facut doar clasica dar si asta caramel suna intr-un mare fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu o fac pe asta: http://smittenkitchen.com/blog/2006/11/cinnamon-sigh/
nu impletesc frumos deasupra cum face Deb, si pun inca o foaie, tai 4 fante ca sa iasa aburul si gata.
mi se pare aaabsolut delicioasa.....

uita-te la video-ul pus de alintaroma ca e foarte frumos explicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

,da fac foarte des ,cand am ceva la cuptor (o friptura ,un peste ) sa nu consum curentul degeaba pun si o tarta cu mere sau altceva . Blatul de sub mere il faci din faina (cam 150 g ), unt ( 70 g ),2-3 linguri de apa foarte rece .
Merele eu le tai felii ,le calesc un pic ,fara nimic doar o lingura de zahar sau mai mult ,depinde cat vrei sa fie de dulce.
Peste mere pun un crumble din faina ,unt ,o lingura de zahar si niste almonds felii .Extrem de buna .Cand o mananci poti sa adaugi smantana sau custard. Mie imi place sa o tin un pic la frigider inainte sa o mananc.
msl1 ,cum sa fie mai bun din conserva??? Merele nu trebuie sa le calesti cu unt si adaugi un pinch de scortisoara . Eu o apreciez ca nu are prea mult zahar .


Miss darcey, eu consider ca este mai buna din conserva pt ca are un fel de sos nu sint mere "uscate" goale si deja cu toate condimentele necesare in ea si zahar cit trebuie; cind le faci iasa mai uscate nu stiu cum sa zicdecit in conserva. Si se pune scortisoara in placinta americana daca nu cumva si alte condimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

http://locarbu.com/index.php?main_page=product_info&products_id=1286&cPath=8&gclid=CN-o-pq28rQCFQWe4AodUkwAGQ#googlebase

Missdarcey, despre asta zice msl1, dar eu cumpar niciodata, nu vreau sa maninc amidonul lor Sunt si cirese, si afine dar eu personal nu le prefer fructelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

http://locarbu.com/index.php?main_page=product_info&products_id=1286&cPath=8&gclid=CN-o-pq28rQCFQWe4AodUkwAGQ#googlebase

Missdarcey, despre asta zice msl1, dar eu cumpar niciodata, nu vreau sa maninc amidonul lor Sunt si cirese, si afine dar eu personal nu le prefer fructelor.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

Nu chiar aceea ca eu nu tin diete dar asemanatoare; prefer cu zahar in loc de sucralose
dar cumpar gata facuta, inghetata, o gasesc la pret mult mai mic decit as cumpara toate ingredientele sa le fac eu, si sa recunosc este mai buna la gust decit cea care o fac eu, imi iasa mai avantajos cumparatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

Missdarcey, despre asta zice msl1, dar eu cumpar niciodata, nu vreau sa maninc amidonul lor Sunt si cirese, si afine dar eu personal nu le prefer fructelor.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!



De-a dreptul apret! Bun la matze (cu "a", nu cu "i").





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

msl1,te-ai americanizat cu totul . Dpdv economic asa e ,mult mai ieftin daca cumperi gata facut dar incearca varianta homemade from scrach si vezi daca te incanda diferenta .Eu ,sincer, toate le fac acasa dar cateodata sotul meu cumpara cheesecake ,are gust bun ,average ,dar nu se compara cu cel facut acasa....Si cand citesti lista de ingrediente .

Eu mai rezist curentului ,si stii de ce , imi este frica ca fiica mea nu va avea altfel niciodata gustul mancarurilor facute acasa ,ca sigur peste vreo 15 ani vom manca ca niste aliens.

Mergi la inceput