problemele copiilor la scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Tinand cont ca in momentul acesta NU o poti muta legal din scoala ( orice transfer se face in vacanta intersemestriala care abia s-a incheiat sau in cea de vara) ai POATE varianta sa o muti in alta clasa din scoala daca directorul iti aproba si nu au colectiv complet ( 30-31 de copii).

Asa ca mai aveti de convietuit inca vreo 18 saptamani, cel putin.

In conditiile astea trebuie sa discuti cu diriginta.
E bine sa discuti si cu alti profesori de la clasa fetitei sa vezi ei cum privesc activitatea acesteia la scoala, mai ales daca a avut de recuperat materia pierduta la mutarea in alta tara.
Poti sa te interesezi si daca este activa, daca colegii o marginalizeaza ( aici ai la dispozitie si o sedinta cu parintii in care sa abordezi problema), daca chiulul este sau nu o problema, idem si fumatul.
Nu uita ca oricat de mult sustinem noi, parintii, ca ne cunoastem copiii adolescenti, acestia sunt la o varsta in care incep sa experimenteze si e foarte probabil sa nu aflam noi ( parintii) primii de aceste experimente.
Dar e bine de verificat din mai multe surse daca acuzatiile au sau nu fundament.

Cateva discutii cu diriginta, profesorii si de ce nu in sedinta cu parintii pot schimba multe, foarte multe.

Daca NU se schimba nimic, in vara, o poti muta la alta scoala.

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Singura solutie netraumatizanta pt copil este sa o muti la alta scoala.
Degeaba te vei certa cu diriginta, degeaba ii vei face reclamatii, ti-o va persecuta cu o perfidie de nici nu vei stii ce anume sa reclami... Doar va simti copilul ca este persecutat.

Lala are dreptate; acum nu o mai poti muta decat in alta clasa. Eu as vorbi cu directorul si l-as ruga sa o mute in alta clasa.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Daca nu o poti muta din scoala acum mut-o in alta clasa cel putin; sau alta solutie ("a la rominika...da nu numai de fapt) e sa mergi sa te pui bine cu ea, linguseste-te fa-i cadouri scumpe, poate vrea sa ii platesti ceva ore in particular cu ea....poate chiar asta asteapta avind in vedere ca ati fost in strainatate...
cealalta solutie cu amenintatul nu cred ca va merge pt ca daca nu se escaladeaza pina la nivel de protv/minister ca sa fie afectata intr-adevar, tot asa ti-o va trata cu persecutie si discriminare fata de ceilalti copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole82 spune:

Va multumesc mult pt incurajari si raspunsuri!!! da este usor de spus dar greu de facut cred ca nici un parinte nu ar pune capul in jos si sa renunte atat de usor(de ce sa plecam noi )sa plece ea daca nu-i convine ceva,este aceiasi diriginta ca si anul trecut si anul trecut nu avnimic de comentat la adresa copilului meu acum nush ce a apucat-o ,,,,,Nu ma intelegeti gresit nu vreau scandal sau mai stiu eu ce Nu vreau sa o mut ca fetita mea sa creda apoi ca este vinovata in vreun fel ea nu a afacut nimic rau si nu trebuie sa plecam din scoala tot ce vreau este sa plece dimineta cu drag la scoala iar DOAMNA DIRIGINTA sa o motiveze sa o impinga de la spate sa o ajute sa se integreze din nou printre colegii ei nu sa o dea la o parte chiar ea si ba mai mult de atat sa ii influenteze si pe colegii ei sa o marginalize (ce fel de diriginta mai e si asta ?)....Chiar de ar fi asa sa spunem ca ar trage clasa in jos (ASA IA SPUS FETITEI MELE IN FATA TUTUROR COLEGIiLOR SI ULTERIOr MIE LA SEDINTA IN FATA PARINTiILOR)nu cred ca a procedat bine........unui copil chiar daca e prost si mai incet la invatatura nu trebuie sa-i spui acest lucru asa in fata ca atunci el chiar asta crede ,ca nu-i bun de nimic si ca nu are nici un rost sa invete cel putin la materia pe care ea o preda .............Mi-as dori sa ma sfatuiti unde ma-as putea adresa daca doamna continua cu comportamentul acesta nu sa-i fac rau ci doar sa o fac sa inteleaga ca si copilul meu merita atentia dansei , A si vrea sa va mai spun ca mi-ar fi tare greu sa-i schimb scoala din mai multe motive ....... mijloc de transpor distanta e.t.c VA MULTUMESC INCA O DATA TUTUROR PT TOT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nikole,
cu suferinta psihica prin care am trecut din cauza dirigintei, nu as mai lasa-o 1 minut in clasa aceea. Nu stiu cum sa iti explic sa intelegi, prin ce am trecut este f f greu de explicat.Dar poate ca la mine abuzul a fost mult mai rau; unul din favoritele ei momente era sa ma ridice in picioare in fata clasei sa ma faca in tot felul, sa imi jigneasca familia etc nici nu vreau sa imi amintesc, si pt ca ea facea asa si copii din clasa au inceput la un moment dat sa ma trateze cam asemenator, din fericire eram prin clasa 7-8 si n-am mai stat mult intre ei, dar pot sa iti spun ca a fost groaznic!
Daca ei i s-a "pus pata" nu cred ca ai cum sa o faci sa isi revina la cum a fost inainte, daca o reclami la director va fi si mai inversunata pe tine, iar daca nu ii spui nimic probabil o va persecuta tot mai rau pe fetita; poti sa incerci cu ce ti-am sugerat, cadouri, linguseli, ore particulare cu ea dar daca eu as fi in locul tau eu as muta-o.
Incapatinarea nu isi are locul cind psihicul unui copil are de suferit, parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Nicole, un lucru as vrea sa-ti spun. Nu vei putea niciodata sa-i schimbi pe cei din jur, daca nu incepi schimbarea de la tine. Tu-ti doresti ca diriginta sa o accepte, sa nu o mai jigneasca pe fetita ta, insa totul ramane la stadiu de dorinta, disperare. In mainile tale sta puterea de a schimba situatia. Ori iei atitudine si incepi sa faci taraboi de jos pana sus (ceea ce iti recomand), ori, din nou iei atitudine si muti copila altundeva. Din varii motive, ea este abuzata acolo la scoala iar tu trebuie sa faci ceva in privinta asta. Atitudinea dirigintei este inacceptabila si ar trebui s-o reclami fara intarziere. Tare mi-e teama insa ca reclamatiile si taraboiul nu vor schimba felul in care diriginta simte in relatia cu copilul tau. Mutatul la o alta scoala este cea mai buna optiune pentru copil, inteleg, nu si pentru tine din cauza distantei. As vrea sa stii ca nu esti singura care are copilul la scoala departe de casa. Si noi ne-am mutat cu locuinta departe de scoala si totusi il duc la aceiasi scoala o distanta considerabila zi de zi (aprox. 5 km), fetita la o gradinita in directia opusa. Nu e usor, insa daca asa e mai bine pentru copil, asta e, trebuie facut.
Gandeste-te in primul rand la echilibrul si la confortul ei psihic.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

din pacate asa este ,nu poti schimba o persoana,nici eu nu sunt de acord cu chestia asta :sa-ti muti copilul de la scoala din vina profesorului,dar din pacate asta ar fi solutia ..
vreau sa zic ca orice ar face fetita,fie ca fumeaza sau indiferent ce comportament are asta nu-i da nici un drept dirigintei sa se comporte cum se comporta,ea ar trebui sa fie un exemplu de educatie pentru copii..spune-i ca daca este vreo problema sa te sune pe tine ,ii lasi un nr de tel ..
ma gandesc ca pe ceilalti copii nu poti sa-i pui sa fie martori dar daca ar putea cineva sa o inregistreze ..
ar trebui sa faci si plangere la director ;
greseala ta,cred eu,e ca nu ai aluat atitudine mai devreme si acest lucru a fost ca o incurajare pentru diriginta ..
totusi ar trebui sa discuti cu copilul tau ,sa ceri sa asisti la o ora de-a ei sa vezi cum e,cum zicea LALA_D ,sa vorbesti si cu ceilalti profesori,
eu i-as spune direct, ca daca se mai plange fetita de comportamentul ei faci plangere la inspectorat

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Daca nu o poti muta din scoala acum mut-o in alta clasa cel putin; sau alta solutie ("a la rominika...da nu numai de fapt) e sa mergi sa te pui bine cu ea, linguseste-te fa-i cadouri scumpe, poate vrea sa ii platesti ceva ore in particular cu ea....poate chiar asta asteapta avind in vedere ca ati fost in strainatate...
cealalta solutie cu amenintatul nu cred ca va merge pt ca daca nu se escaladeaza pina la nivel de protv/minister ca sa fie afectata intr-adevar, tot asa ti-o va trata cu persecutie si discriminare fata de ceilalti copii...



E .... asta da sfat
De asta nu se schimba nimic in Romania ...ca sint multi care gindesc ca tine.
Dupa ce ca se poarta neprofeional .... ii indeasa si niste bani si cadouri

Copilul ei ce va pricepe din asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Daca nu o poti muta din scoala acum mut-o in alta clasa cel putin; sau alta solutie ("a la rominika...da nu numai de fapt) e sa mergi sa te pui bine cu ea, linguseste-te fa-i cadouri scumpe, poate vrea sa ii platesti ceva ore in particular cu ea....poate chiar asta asteapta avind in vedere ca ati fost in strainatate...
cealalta solutie cu amenintatul nu cred ca va merge pt ca daca nu se escaladeaza pina la nivel de protv/minister ca sa fie afectata intr-adevar, tot asa ti-o va trata cu persecutie si discriminare fata de ceilalti copii...



E .... asta da sfat
De asta nu se schimba nimic in Romania ...ca sint multi care gindesc ca tine.
Dupa ce ca se poarta neprofeional .... ii indeasa si niste bani si cadouri

Copilul ei ce va pricepe din asta?

Degeaba te dai cu capu de zid, daca nu vrea sa o mute de la scoala/clasa poate asta ar fi solutia ....ca de multe ori functioneaza din pacate! da normal gindesc a la rominika pt ca problema si solutie e la rominika...nu aici! dar pina si aici poti "indulci" pe cineva cu linguseli si "kiss ass" asa sa ti-o spun pe americana...ca se poarta pe aici destul!
Reclamatul o poate doar inversuna si mai rau daca nu se ajunge pe la protv minister si mai stiu eu unde cu tambalau mare, rar cred ca e cazul ca persoana s-ar schimba in bine dintr-o reclamatie...asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Io in situatia lui Nikole as incerca sa inteleg mai bine care e situatia (desi si mie imi e clar ca diriginta e nedreapta). As cere o intrevedere cu diriginta si cu directorul, si as cere dirigintei sa expuna problemele pe rand (mi se pare mai usor de "inghitit" asa decat la sedinta cu parintii).
-chiul : sper ca absentele inca se inregistreaza in catalog, deci se poate verifica. Daca chiar sunt absente tre sa le urmaresti, sa discuti cu fata ta saptamanal, etc.
-fumat: e problema ta ca parinte s-o lamuresti de ce nu e bine, daca scoala se poate implica in educatia anti-fumat cu atat mai bine (acum nu discut daca chiar fumeaza sau nu)
-performanta scolara: iar, vezi in catalog unde sunt proleme, discuta si cu profii respectivi si incearca s-o ajuti/meditezi. Ma gandesc ca materia pe care a facut-o in prima parte a anului poate sa fie diferita fata de ce se face in Ro ... oricum, fiind clasa a 6, scoala e destul de serioasa.

Stabiliti un plan de actiune (cum poate fata ta sa capete ajutor) si urmatoarea intalnire pt a analiza rezultatele.

Cel mai revoltator mi se pare ca, daca chiar sunt probleme, e de datoria scolii, in colaborare cu parintele, sa ajute, nu sa arate cu degetul!

Partea cu prietenii: incurajeaz-o sa invite fetitze acasa la voi si sa se joace/faca lectii/stea de vorba impreuna ... chiar si baieti, depinde de preferintele ei. Sau sa invitati cate una/doua colege la un spectacol, etc ... Eu sustin si activitatile extra-scoalare. Copilul capata abilitati intr-un domeniu care nu se preda la scoala (creste increderea in sine) si poate sa isi faca noi prieteni.

Mergi la inceput