problemele copiilor la scoala

problemele copiilor la scoala | Autor: nikole82

Link direct la acest mesaj

buna seara sunt noua aici,va multumesc ca existati, am si eu o mica(mare)problema ,fetita mea mea a studiat cls,1-5 in romania .am plecat din romania afara si am terminat akolo primul semestru al cls a sasea iar din semestrul al-doilea ne-am intors inapoi in aceiasi scoala in aceiasi lcs.problema noastra este urmatoarea:doamna diriginta a fetitei mele o trateaza foarte urat spunandui ca nu este in stare de nimic ca o sa traga clasa in jos le-a spus feteleor din clasa sa nu existe prietenii cu ea acum daca tot sa reintors la scola ca ea fumeaza ca ea chiuleste e.t.c.............. cate si mai cate(acum ramane la aprecierea dumneavoastra daca ma credeti pe cuvant sau nu: copilul meu nu fumeaza.imi cunosc copilul atunci cand minte o cresc de cand am nascut-o si am ajuns sa o cunosc mult mai bine decat doamna diriginta spun eu......)problema mea ete ca aceast lucru a afectato foarte mult pe fetita si o sa o afecteze si mai mult in timp ea se simte data la o parte nu mai are incredere in ea crede ca e proasta,si mult ma prejos de cat colegii ei ,,,si uneori imi spun lasa ca trece...oare trece?nu trece si doare tare rau sa iti vezi copilul atat de marginalizat trist si abatut si fara pic de motivatie de a merge mai departe de a persevera in zilele noastre si asta de ce ?din cauza unei doamne diriginte cu un suflet rau si o inima neagra ...........va rog din suflet daca nu vam plictisit sa ma ajutati cu orice chiar si cu doua vorbe ar fi suficient ca eu una sincer cred ca am sa ma imbolnavesc din acest motiv nu suport sa vad ca pe zice trece fetita mea e mai trista si mai trista si nu stiu ce e de facut ajutati-ma va rog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mut-o in alta clasa sau chiar la alta scoala.

Ce-are de pierdut copilul? Te gandesti la colectiv? Decat asa stres...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ce sa faci?

simplu: te duci si vorbesti cu ea de cate ori e nevoie pana ajunge sa va cunoasca

daca nu vrea, faci reclamatii pana la bunul dumnezeu si pana anjungea ea sa planga noaptea

zau ca nu inteleg care iti e problema



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Schimba urgent scoala! din ce povestesti imi aminteste de ororile prin care am trecut eu cu diriginta(era pe vremea comunismului) si m-a influentat extrem de mult negativ, extrem de mult!mi-am dorit atit de mult sa ma mute de la scoala aceean ca o rugam pe mama zilnic sa ma duca la scoala ajutatoare numai sa ma scap de acolo, si nu m-a dus nici acolo nici altundeva...a trecut cumva, dar am ramas cu f multe urme psihice!mai ales daca e un copil mai sensibil mut-o urgent la alta scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Incearca si vorbeste cu diriginta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Eu nu cred ca daca vorbesti cu diriginta rezolvi ceva, ba mai mult o sa inrautatesti lucrurile. Daca nici copiii nu se joaca cu ea, atunci schimba scoala. Urgent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu i-as bate cu pumnul in masa si as ameninta-o ca daca mai calomniaza copilul in halul asta nu numai ca o reclam la toate autoritatile din invatamant dar o dau si in judecata. As reclama oricum directorului si inspectoratului si protectiei copilulului pentru ca asta e un abuz fatza de copil.
Cred ca o atitudine ferma din partea ta de a apara copilul va fi apreciata de copil pana la final chiar daca o sa-i creeze neajunsuri temporare.
Ar trebui sa vorbesti si cu fiica ta si sa ii explici pozitia ta si ce ai de gand sa faci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Pana sa plecati ati avit probleme? De s au declansat tocmai acum? Poate sa fie real ce a zis doamna diriginta, pe la 12 13 ani copiii doresc sa exoerimenteze diveste chestii. Du-te calma si vorbeste cu diriginta, sa afli si parerea ei, inceraca sa vesti si cu alti profesori, sa afli si alta parere.

Poate copilul chiar incepe sa faca nazbatii, sunt de caord e vasrta, dar conteaza mult cum intervine scoala, familia, ca acel copil sa se dezvolte, nu sa i se puna o eticheta, sa i se zdruncine increderea in propria persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Complicat. E cumva aceeasi diriginta din clasa a 5a ? Cum se intelegea cu fetita ta atunci ?
Dar oricum ar fi, mi se pare ca un comportament de genul asta nu e acceptabil, asa ca as vorbi cu diriga. Clar m-as duce sa aflu ce a declansat acest atac la adresa copilului meu si in functie de raspunsurile primite as actiona. Si in plus ... la acuzele de tigari, chiul ... diriga are nevoie de dovez, cere-i sa ti le prezinte ca daca nu le are ... atunci ar merita probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Este inacceptabil ce face diriginta. chiar daca fumeaza, care e problema ei? Cum isi permite asa ceva? Du-te si vorbeste cu ea, mai rau nu poti face, iar daca nu se potoleste du-te la director.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Apara-ti copilul!
Daca te simti suficient de puternica si daca stii ca fetita ta va intelege, atunci lupta-te cu diriginta. Sa-ti aduca dovezi pt ce spune sau ii faci plangere. Copiii se pot imprieteni la o iesire in comun, la o zi de nastere, imprumutand un dvd, facand schimb de "ceva" (ce le-o placea lor la varsta asta)...activitati comune, cred ca intelegi ce sugerez. Cu parintii celorlalti copii din clasa e totul ok? Ca si ei joaca un rol in ecuatia de mai sus...
Daca nu te simti in stare sa rezisti psihic stresului, atunci schimba scoala. Eu as schimba-o! Da o sansa copilului tau sa aiba prieteni, sa se bucure de copilarie!
Insa trebuie sa discuti si cu ea, sa o faci partasa la decizia asta. Sa nu creada ca fugi, ca nu o poti apara.

Mergi la inceput