Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Vroiam sa o mai incurajez pe Julia cu condusul ... draga mea, habar nu ai ce independenta iti ofera condusul masinii. Pai pui gashca in scaune, ii legi pe toti si speri sa adoarma. La mine Alex cum ajunge in masina zici ca a luat somnifer - nenicaaaa, si 15 min daca mergem, el 10 le doarme. Fica-mea in schimb, de mica si si acum, nu poate frate sa adoarma in masina ... e de mirare asta, tocmai ea care doarme de rupe patul ...

Cand erau mai mici, asa cum sunt ultimii tai 2, mi s-a intamplat de nenumarate ori sa ma opresc pe autostrada, pe banda de avarie, caci aveam diverse "avarii". Odata s-a oprit politia dupa mine. Politicosi m-au intrebat de ce stationez acolo si l-am bagat cu nasul in masina. Pe bancheta din spate se facea kk ...amandoi cocotzati pe olitzele din dotare, se scremeau in paralele. L-a bufnit rasul, eu mimam jena si ma scuzam cu cenusa in cap, asa ca m-a lasat in pace cu sfatul "sa nu aruncati olitzele astea pe spatiul verde"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

repede repede ca plec la sedint:

buflea, papricas ala e cumplit de simplu ca altfel nu ma bagam la el, dar e cu sos, nu stiu cum reactioneaza pruncii tai

tai 2 cepe mari le calesti bin + boia

apoi pui the gaina si o lasi sa se rumeneasca un pic pe-o parte si alta

apoi pui apa sa fiarba bine

la sfasit pui amestec de faina cu smantana

teoretic ar trebui sa faci si niste galusti de faina dar aici dupa mine treaba devine prea complicata, asa ca substitute cu mamaliga sau paste scurte

cu sushi ai mei nu s-au apucat pana nu le-am luat rolluri cu icre de alea rosii pe ele (le plac tare tare) si le-am povestit ca e mancare traditionala de ninja. de atunci rup

imi place povestea ta cu olita :))))





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! M-am lamurit, e ca friptura mea de vita, numai ca eu nu am pus paprika si am inrosit-o cu sos de rosii ...

Ha ! Trebuie sa va spun ce filozofeala am primit acum pe FB - voi nu trebuie decat sa spuneti daca e adevarata sau nu :

Before sex ...
You help each other get naked.
After sex
You only dress yourself.
Moral of the story:
In life, no one helps you once you're fucked ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ah, Julia, nu o crede pe Buflea. Nu e mai usor la scoala. Doar ca ii ai mai putin acasa.

Evadarea din lift. Cabina a oprit la juma. In partea de jos jumate era perete (nefolositor) de vreo 70-80 cm si sus usa. Celcesforaie s-a inaltat pe varfuri, l-am mai impins noi si a ajuns la un clempush interior ce deschide usa.
Apoi a escaladat zidul si ne-a asistat si pe noi la craceala vesela.
-------------------------

Am uitat sa va spun ca pe druml de intoarcere am dat de o cosciugarie a carei denumire era... "RAINBOW" si de o covrigarie, pardon pretzelarie - Ioanas Pretzel.
============================

Sambata, fii-mea a fost invitata in parc de un baiat.
Ta-su a stat ca pe ghimpi. Cand nu a mai rezistat a intrebat-o daca e boy-friendu ei.
Asa s-a ofuscat fata, si l-a facut de rusine ca-i pune asemenea intrebari, si s-a rastit la el, si timp de 10 minute i-a tinut lectii de buna purtare si buna vecinatate.
In final i-a zis scurt sa revina cu intrebarea asta tampita la 16 ani. Ca ea pana atunci nu o sa aiba niciun boy-friend.

Asta marele, (nu stiu cum de si-a pastrat cumpatul) s-a facut ca nu stie ce inseamna boy-friend si luase asa o fata naiva si mirata incat odrasla ne-a anuntat din varful buzelor ca "va interzic sa mai folositi limba engleza daca nu stiti ce inseamna".
Si io m-am intors spre ta-su si i-am zis "na, vazusi, ce-ai facut acuma numai pot vorbi engleza cu scaunele, din cauza ta"

Seara, dupa intalnire, la masa, pe ala il mancau buzele. A vrut sa zica ceva dar fii-mea (desteapta fata!) i-a luat-o inainte si i-a zis ca la 18 ani pleaca de acasa. La 16 se duce la munca ca fotoreporter (si pronunta photoriportar) si apoi la facultatea de jurnalism.

De atunci nu i-a mai priit nimic. Nici pe tavan nici in afara lui. Nici randunica nici pinguin.
"ai auzit o sa plece la 18 ani"
M-a sculat chiar si in timpul noptii... (alarma falsa!) doara ca sa-mi spuna ca fi-sa o sa plece de acasa, la 18 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, imi place de tine, ca dai vina pe celcesforaie astfel incat tu sa pari relaxata.

Ia uite ce mi-a venit via FB :

Inima mamei, cine o stie ?
De vrei s-o cunosti, gandeste asa:
E multa iubire, dar si intristare
Atunci cand copiii gresesc cu ceva.

Inima mamei e si suferinta,
Si griji, si sperante, si ruga si dor ...
Cand pleaca copiii si casa-i pustie,
Inima mamei ofteaza de dor.
(de Niculina Muresan)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Haidi bre, ca-s relaxata.
M-oi intrista cand o pleca.


Eu stiam despre ce e vorba. Noi doua povestim mult. El e invidios (se simte dat la o parte) ca nu participa. Si zice ca-l tinem in ceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

weekendul nostru parca a zburat...nici nu stiu cand s-a facut luni.
ieri am fost la o plimbare mica, doar eu cu sotzul Willy a ramas cu Pepper acasa...inc anu stim care , pe care a babysit.
v-am spus ca am numit catzelusul Pepper?
astazi am fost in parc cu willy...ca e zi libera la scoala,dar Pepper a ramas acasa, ca nu e vaccinat...si treb sa-l mai ferim o luna.
si ieri l-am lasat acasa singur cat am fost la biserica dar sta in cusca, nu cred ca plange mult, cand am venit era liniste...

deja nu mai face in casa...deci am ceva rezultate bune din weekendul asta.
viviana mi-ai amintit ce frica imi era in Rom. sa nu raman blocata in lift, s-a intimplat de citeva ori pe timpul lui Ceasca cand se intrerupea curentul...

buflea, sfatul emu e ca daca aia nu te suna nici tu nu-i suna...nu rascolii...stii tu ce...lasa- ca te cauta ei daca au nevoie.

julia, nu stiu ce sa zic de alaptatul pana la 2 ani, inclin sa dau dreptatea lui Buflea.eu l-am alaptat pana la 13-14 luni...dar atit.

eu nu am facut niciodata papricas si chiar vreau sa incerc. glaustele alea se fierb in sosul de la pui sau separat,c a garnitura?

cand vad zapada voastra mi se face dor. la noi e soare si frumos astzi am fost doar in trening afara.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cea mai recenta experienta a mea cu dentistul.
am fost cu o plomba facuta in romania prin 2008, si care nu mai era buna...ok, dentistul meu a dat-o jos si a zis ca-mi trebuie coroana, dar nu am nevoie de "scos nervul" ca desi a fost caria adinc anu a ajuns la ners...si totul e bine.
eu eram bucuroasa ca am scapat cu niste bani in plus in buzunar, dar ma ia sotul in primire ca, cum sa pun coroana cu nervul ne tratat....ca daca ma apuca durerea peste o luna sau un an...ce fac?

urmatoarea vizita, ma-m rugat de dr. cu cerul si cu pamintul sa imi scoata nervul si el, nu si nu, ca nu face proceduri care nu le considera neccesare, mi-a promis ca imi face coroana gratis daca ma doare in mai putin de 2-3 ani...dar nervul degeaba tot nu mi-l scoate.
ati mai auzit asa ceva sa te rogi de dentist sa scoata nervul si el sa nu vrea?
asa ca in urma cu o sapt mi-am pus coroana definitiva, sotul a tot bombanit...ca e dentistul prost, ca fac o timpenie...ca, ca...dar eu acum a cui parere sa o consider, a sotului care habar nu are sau dentistul...am ales dentistul.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Alaptatul pana la 2 ani? Ha! cu al doilea copil am ajuns la aproape 3 ani, nu 2, si nu pentru ca mi-am propus eu, ci pentru ca asa a iesit. Nu o mai fi avand laptele aport nutritiv, e mai mult de alint si moft si dragaleala, insa eu nu am fost in stare sa spun NU, astept ca ei sa se desprinda de mine natural si firesc, asa cum a fost cu cel mai sus mentionat. Dupa vreo doua saptamani de joaca, activitati, iesit in aer liber si-a amintit si de ghighi, a cerut, a incercat sa suga, dar uitase intre timp si a renuntat.
Cu fetita de 2 ani si 5 luni, acum, e putin mai complicat, pentru ca e maruntita tare, slabuta si firava, are si intoleranta la lactoza din laptele de vaca, asa ca o las sa se mai alinte cu suptul. O sa uite si ea de alaptat pana la toamna, cand merge la gradinita, parca vad... Oricum, pentru mine nu e dificil, pentru ca lucrez acasa si sunt mai mereu disponibila pentru ei. Faza cu dantura si disparitia vitaminelor si a mineralelor din corpul meu ma deranjeaza putin pe creier, dar nu e ireparabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
da eu mi-am facut crown asa, fara sa imi scoata nervul; a trecut doar 1 an de atunci deci nu stiu sa zic pe timp indelungat cum e dar pina acum e foarte ok; e mult mai ok decit dintele unde am avut scos nervul (din ro); dentistul mi-a spus ca aici nu se scot nici nervii si nici dintii doar daca este ultima solutie si alta cale nu exista.Ca exact asa m-am dus si eu sa imi scoata nerv si masea si nu am vrut. Asa ca eu zic sa ai incredere si sa faci cum zice mai ales ca s-a oferit sa iti faca gratis.


Papricasu de pui se face asa cum a fost descris mai sus, cu boia si de obicei cu galuste de faina in el; dar se poate si fara galuste; mie nu imi place ca nu maninc pui dar exact asa fac cu ciuperci in loc de pui si iasa delicios, fara galuste bineinteles, si neaparat cu mamaliga!

Mergi la inceput