CUMNATA- O BELEA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Daca Angela Gheorghiu e cumnata, cre' si io ca are motive fratele sa fie mindru de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

poate n-o fi o singura cantareata de opera din Ro in Fr :)


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

am inteles ca ai si tu un frate casattorit care locuieste cu parintii tai, undeva aproape de tine, nu? tu-l vezi de 3-4 ori pe an doar? ca asa ar fi ok, ca sa fiti chit, nu?

iubitul tau are o sora, pe care se bazeaza psihic, au incredere unul in altul, se sustin, ea e protectoare fiind mai mare si incearca sa-l "ridice" si pe el, material, financiar, il indruma, fiindca poate, stie si vrea. Amandoi tin la relatia lor frateasca.

tu nu vrei sa-l pierzi, dar discuti pe la spatele lui despre el si sora lui cu nu stiu ce amica de care lui nici nu-i pasa.

Ridici si pe forum o problema demna de tabloid cu un titlu de-o schioapa, care denigreaza o persoana la care iubitul tau tine, o respecta si o iubeste, e sora lui pana la urma.

Nu vei putea tu strica relatia dintre ei, nu cu mijloacele la care apelezi. In ritmul asta o sa se intample exact ce te temi.

Pana la urma o sa fi tu investita cu rolul de belea chiar de catre iubitul tau, care o sa-si zica "are dreptate sora-mea, nu e de mine, merit ceva mai bun" (asta in caz ca sora-sa face asemenea afirmatii, nu stiu daca face)

Iti spun doar ca te subminezi singura facand ce faci: trimitand sms-uri, scriind pe forumuri despre ceva si cineva care nu ti-a facut nici un rau.
Nimeni nu-l poate indeparta pe el de tine, nimeni nu ti-l poate fura, nimeni nu iti poate lua ia portia de atentie si iubire din partea lui....nimeni din afara voastra. El se poate plictisi de tine, si iti poate taia portia. Tu ii poti grabi decizia. Sau nu. Si invers. e valabil si pt tine, nimeni nu te poate fura din "ograda" lui, doar pt ca el nu e de paza, fiind in vizita la sora-sa. Nu asa merg lucrurile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

am inteles ca ai si tu un frate casattorit care locuieste cu parintii tai, undeva aproape de tine, nu? tu-l vezi de 3-4 ori pe an doar? ca asa ar fi ok, ca sa fiti chit, nu?

iubitul tau are o sora, pe care se bazeaza psihic, au incredere unul in altul, se sustin, ea e protectoare fiind mai mare si incearca sa-l "ridice" si pe el, material, financiar, il indruma, fiindca poate, stie si vrea. Amandoi tin la relatia lor frateasca.

tu nu vrei sa-l pierzi, dar discuti pe la spatele lui despre el si sora lui cu nu stiu ce amica de care lui nici nu-i pasa.

Ridici si pe forum o problema demna de tabloid cu un titlu de-o schioapa, care denigreaza o persoana la care iubitul tau tine, o respecta si o iubeste, e sora lui pana la urma.

Nu vei putea tu strica relatia dintre ei, nu cu mijloacele la care apelezi. In ritmul asta o sa se intample exact ce te temi.

Pana la urma o sa fi tu investita cu rolul de belea chiar de catre iubitul tau, care o sa-si zica "are dreptate sora-mea, nu e de mine, merit ceva mai bun" (asta in caz ca sora-sa face asemenea afirmatii, nu stiu daca face)

Iti spun doar ca te subminezi singura facand ce faci: trimitand sms-uri, scriind pe forumuri despre ceva si cineva care nu ti-a facut nici un rau.
Nimeni nu-l poate indeparta pe el de tine, nimeni nu ti-l poate fura, nimeni nu iti poate lua ia portia de atentie si iubire din partea lui....nimeni din afara voastra. El se poate plictisi de tine, si iti poate taia portia. Tu ii poti grabi decizia. Sau nu. Si invers. e valabil si pt tine, nimeni nu te poate fura din "ograda" lui, doar pt ca el nu e de paza, fiind in vizita la sora-sa. Nu asa merg lucrurile....


Ai dreptate in ce spui Dorsillia. Sunt de acord cu tine. Am si eu un frate si am fost in situatia sora-si, iubita fratelui meu a incercat in toate modurile sa bage strambe in relatia dintr noi si nu a facut bine. Chiar daca nu iti place de sora lui, indiferent care e motivul tau trebuie sa stii un lucru sunt rude de sange si asta n-ai sa o schimbi/desparti tu niciodata. Mai mult nu inteleg ce ti se pare anormal ca o viziteaza sunt frati e normal sa se vada, frumos din partea lor ca tin legatura. Te-ai gandit ca nu te ia cu el poate pentru ca nu isi permite financiar sau poate ca nici tu nu iti permiti, iar sora lui (pe care tu nu o placi, caci asta e clar) nu vad de ce ar trebui sa iti plateasca ea vizita. Daca intelegi ca este sora lui si nu rivala ta si daca o respecti sunt convinsa ca ea nu te va trata altfel decat cu respect. Eu personal nu cred ca intervine intre voi insa tu singurica dai foc la relatie. Barbatii se plictisesc repede de cicaleli din astea nefondate si care nu duc nicaieri. Mai gandeste-te, analizeaza situatia si cat timp e el plecat relaxeaza-te. Iesi cu prietenele si fa-ti timpul care trece fara el mai placut. Cand vine sa fii binedispusa nu cicalitoare ca nu ai de ce(asta daca nu are pe alta pe acolo, altfel poti sa-i faci zile fripte ca merita).



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

am un mega deja vu, am mai vazut o data povestea asta cu cumnata diva cantareata de opera in franta.
Voi nu? Pot sa jur ca a fost un topic lung lalait pe multe pagini, dar nu mai tin minte cine cu ce si despre cine.


Da, si eu l-am mai citit.
Ca am ajuns pe la jumatate si apoi am ridicat repede pagina sa verfic data postarii

Edit: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157945


Ina, mie nu-mi suna cunoscut si nici n-aveam pretentia ca am ctit forumul exhaustiv dar te-am crezut cand am vazut ce sigura erai, stiu cum e cu deja-vuurile, cand am vreunul, nu ma las pana nu aflu ce-i cu el Rall, felicitari pentru descoperire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ally, eu constat ca dupa doi ani situatia ta este identica. Adica nimic nu s-a schimbat in sensul dorit de tine.
Mai vad ca ceri din nou sfaturi, desi ai primit cateva acum doi ani.
Poate ca ar trebui sa-ti reevaluezi (in sfarsit) prioritatile, sansele...adica sa faci ceva concret pentru tine, asa cum crezi tu ca e bine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Mi-a atras atentia mesajul tau pt. ca am si eu fratele plecat din tara, casatorit. E o situatie destul de dificila asta, in care intervine distanta, se mai pierde din comunicare, apoi ai multe de povestit... Eu nu ma vad cu fratele decat de doua-trei ori pe an. Poate fi o problema reala si gelozia/ rivalitatea intre sotie/cumnata, nora/socrii etc. Recunosc ca uneori mi-am dorit sa petrec mai mult timp cu el, gandindu-ma ca oricum sta tot restul anului cu sotia. In general vin impreuna in tara, dar am avut si surpriza sa vina frate-miu singur de ziua mea de ex. Trebuie sa existe o minima intelegere insa.

In cazul tau, spui ca sunteti de 8 ani impreuna. In timpul asta, ai incercat sa o cunosti mai bine, sa vezi ce fel de om este, sa te apropii de ea? Ai mai putea sa pui niste bani deoparte si sa-i propui sa va faceti un concediu impreuna in Franta, astfel isi vede si sora, sunteti si impreuna. De ce crezi ca ea e impotriva ta? Din cate spui pare o femeie ceva mai matura. Un lucru mi-e clar, daca vorbesti urat despre ea, ironic ("mare diva" - gandeste-te ca nu e tocmai usor sa canti opera) sau ai o atitudine negativa, nu vei face decat sa-i amarasti sufletul. Spui ca-l iubesti, merita? Probabil ca nu te va parasi, dar chiar si asa, ce rost au discutiile astea inutile pt. 3-4 plecari pe an? Nu mai pune problema la modul disperat si dependent si vei vedea ca relatia voastra se va imbunatati. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALLY82

BUNA ZIUA LA TOATA LUMEA!

eu si cumnata mea am mai avut nuste discutii. ea este cu 10 ani mare decat el. un fel de "protectoare" cica si ca daca nu era ea el nu era cum este acum, adica un om educat si ca il iubeste asa cum il iubesc si eu. eu i-am spus ca daca l-ar iubi ca mine ar fi incest. si mi-a mai spus ca daca el mi-a adus cadouri din franta au fost din banii ei, si cursul intensiv care l-a facut acolo de 1000 si ceva de euro tot din banii ei au fost. asa ca sa-i multiumesc.


Eu cred ca te chinuie tare relatia lui sora....daca ai ajuns sa te gindesti si la asta. E gtav. Tu esti chair geloasa pe relatia lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

ALLY82 am recitit postarea ta initiala si vroiam sa iti mai spun ca atunci cand o sa se intoarca iubitul tau incearca sa fii foarte stapana pe tine si sa-i spui ca nu e bine ca ai vorbit despre relatia dintre ei cu o terta persoana, fie ea si prietena ta cea mai buna (unii barbatii urasc genul asta de confesiuni in afara casei si poate si el se incadreaza) dar ca iti doresti ca relatia dintre voi doi sa mearga bine - mai ales ca el deja ti-a confirmat ca nu vrea sa se desparta de tine - si ca relatia vostra e una si relatia dintre el si sora lui e alta, ca sunt 2 lucruri diferite.

Ca il intelegi ca e sora lui si ca vrea sa o vada, poti sa-i spui daca vrei sa mergi si tu, spune-i ca o respecti ca persoana pe sora-sa si ca nu incerci sa te bagi intre ei si poti sa-l atentionezi subtil ca fiecare sa isi vada de asternuturile sale.

Cred ca nu se face si nimanui nu-i place sa auda vorbind urat despre membri sai de familie, chiar daca se intampla uneori sa mai spui una alta despre rude. Dar atat vreme cat o faci tu si nu o face altcineva care nu e din sangele tau, pare ok, nu zic ca e neaparat ok. Lui nu-i pica deloc bine ca tu nu o suporti pe sora-sa si cu atat mai mult daca ai scapat si cateceva despre ea si nu tocmai lucruri pozitive.

Daca la un moment dat se supara pe sora-sa sau il enerveaza ceva la ea, lasa-l pe el sa zica ce vrea desprea ea, tu abtine-te, arata-i ca esti o doamna, nu trebuie sa pui paie pe foc. Gandeste-te ca tu ai avea un frate si prietena lui i-ar interzice sa te vada sau s-ar ratoi la tine ca nu-i convine timpul petrecut doar de voi 2, nu-i asa ca nu suna foarte bine sa fii de celalata parte a problemei.

Nu e ok sa-i spui ca: "daca l-ar iubi ca mine ar fi incest" e total nepoliticos, doar nu vrei sa iti explice ca dragostea pe care o are fata de mama, tata, sora sunt lucruri normale si de fiecare data sa iti zica stii ei ma iubesc dar un altfel de iubire. Asta e la mintea cocosului.

Mie mi se pare, din ce povestesti, ca il tot atzatzi ca sa spuna in sfarsit cum vrei tu ca sora-sa ar fi intr-un anume fel si sa se dezica de ea: "el de ea nu se va lasa " asta chiar n-o va face. Nu inteleg de unde ai gandirea asta. Esti cumva singura la parinti? Sau ti-a facut fata asta ceva asa de groznic incat sa nu o mai inghiti nici chiar daca sta la cateva sute bune de km.

Cheia relatie tale cu iubitul tau sta la voi doi si nu la sora-sa crede-ma pe cuvant. Si acum daca el vine peste o saptamana, incearca sa dregi lucrurile, dar relaxeaza-te pe tine mai intai, nu fi panicata, nu fi maniata si nici nu incerca sa te victimizezi.
Toate cele bune.





Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

am un mega deja vu, am mai vazut o data povestea asta cu cumnata diva cantareata de opera in franta.
Voi nu? Pot sa jur ca a fost un topic lung lalait pe multe pagini, dar nu mai tin minte cine cu ce si despre cine.


Da, si eu l-am mai citit.
Ca am ajuns pe la jumatate si apoi am ridicat repede pagina sa verfic data postarii

Edit: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157945


Aoleuuu deci problema e veche,cred ca a uitat ca a mai postat.

ina...ai vut dreptate deci,mie mi-a scapt cumnata diva de opereta!(sper sa am timp sa citesc sa vad care era problema in subiectul precedent)

Dana


Dana, am vazut ca ai scris si tu la subiectul vechi. Ce ti-e si cu forumul asta!
Cred ca Ally nu a uitat, ci a postat a doua oara intr-o noua incercare de a gasi solutii la problemele ei.


Mergi la inceput