desen familie

desen familie | Autor: kover

Link direct la acest mesaj

micutul meu este acum la clasa pregatitoare.azi au avut de facut un desen despre familie in chip de animale.el s-a desenat ca un leu, pe fratele lui(cu 1.8 ani mai mare)sacal,tati un lup iar eu girafa(cu sini).inca nu am vazut desenul.doar ce mi-a povestit el.sint foarte curioasa ce inseamna?reactia fratelui a fost"dar de ce te-ai desenat ca rege?"aveti voi vreo explicatie?un psiholog pe aici?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

...explicatia e ca baiatul tau are imaginatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sotia mea zice ca explicatia e simpla: toti trei masculii sunt carnivori, iar tu o biata ierbivora, adica toti te-ar hali cu pofta. Ok, tradus inseamna ca se bazeaza pe tine sa-i hranesti si, probabil, se infrupta din energia ta. "Leul" n-a uitat ca sanii tai au insemnat ceva pentru el...dupa cum si-a ales companioni "de haita", adica familia face legea, iar tu esti deasupra tuturor. Inclusiv la obligatii...
Nu, Tora nu e psiholog...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

s-au e fan desen animat...nu stiu titlul..e cu un leut print care dupa multe peripetii ajunge rege...sacalii ii erau "competitori" fara sansa la tron, lupul e seful haitei, iar girafa e simblul frumusetii..inalta, zvelta, sexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui kover

micutul meu este acum la clasa pregatitoare.azi au avut de facut un desen despre familie in chip de animale.el s-a desenat ca un leu, pe fratele lui(cu 1.8 ani mai mare)sacal,tati un lup iar eu girafa(cu sini).inca nu am vazut desenul.doar ce mi-a povestit el.sint foarte curioasa ce inseamna?reactia fratelui a fost"dar de ce te-ai desenat ca rege?"
aveti voi vreo explicatie?
un psiholog pe aici?





Imparte foaia in 4 si vezi unde anume pe foaie s-a plasat el. Apoi vezi in ce relatie considera ca este cu ceilalti membri ai familiei.

Fetita mea s-a desenat ca ponei, iar pe mine, tot ca ponei. Numai ca ea, ca ponei, este mai mare decat mine, ca ponei. Dovada clara a sefiei si incapatanarii pana la a-si pune integritatea fizica in pericol de care da dovada. Inca lucram la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intre frati este concurenta. E clar ca cel mai mic a avut ocazia de a ierarhiza puterea ceea ce a si facut. Leu. Desigur reactia fratelui mai mare este previzibila. Sacalul este concurentul leului dar ala mic care "fura" insa oricum ala mic. Draguta si frumoasa reactia celui mare, nu l-a deranjat atat ca este sacal ci direct de ce tu tocmai leu adica rege? Concurenta asta se va mentine pana spre 14-16 ani.
Lupul este seful declarat al haitei. Familia este o haita un grup. Girafa este eleganta, blanda si domina prin prestanta. Imaginea mamei este perfect reliefata pentru ca se distinge in mod clar "ea este mama" fata de orice alt personaj, este peste toti si toate, nu este sefa de clan dar domina fiind in acelasi timp eleganta, gratioasa, blanda. Chestia cu sanii este doar o sexualizare a imaginii.
Sunt curios insa de un aspect. Care este dimensiunea lupului fata de sacal? Si cum sunt pozitionate personajele in pagina?
Interesant test totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Hmmm, interesant test. Mi-ar placea sa deseneze si Elisa si sa pot interpreta. Asta e un fel de test cum e acela cu copacul? Ma intreb cum ar desena un adult desenul asta, fara sa mediteye in prealabil la simbolistica animalelor.

Fascinatie

(34)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Da, si mie mi-a placut testul. Fetita mea a inclus in familia ei si persoane pe care le vede de doua, maximum trei ori pe an, ea a desenat o familie mare, extinsa, din care, insa, lipseste socrul si stiu si de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Plini de psihologi pe aici

E absolut firesc si sanatos ca el sa fie regele, la urma urmei e persoana cea mai importanta din viata lui, nu?

Interpretarea unui desen nu face doar din explicarea continutului, am bate campii aici, fiecare cu imaginatia si supozitiile lui.
Si nu se face nici macar folosind exclusiv desenul. Sunt si alte elemente de luat in considerare.

Kover cred ca o discutie cu baietelul tau o sa-ti dea toate raspunsurile necesare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

nu inteleg compulsia asta de a interpreta desenele copiilor. mi se pare ca fara contextul in care copilul e ok sau nu, si toate detaliile vietii de familie, nici n-are rost. totusi felicitari, io nu as reusi sa desenez un sacal, darmite o girafa :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Este vorba despre un test psihologic, noi l-am "dat" la cabinetul unde mergem, ce am scris e de la d-na psi de la cabinet, eu nu stiam de existenta acestui test si, mai ales, cum se interpreteaza.

Mergi la inceput