Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La multe lunite frumoase puilor sarbatoriti astazi, si ieri si alaltaieri si in toate zilele in care am avut capul in traista.
Mona distractie placuta la Milano, ce-as mai pune-o si eu de o calatorie, dar sotul e sclav tare pana la sfarsitul lui martie.
Mirela tu meriti bataita, cand ai posibilitatea odihneste-te, lasa huhurezeala pt cand o sa vina bebe.
Mmamitule sper ca nu ati inghetat, ca e jaleeee la voi cu frigul.
Roxana acum nici nu stiu ce sa-ti spun, daca e de bine sau nu in clubul asta al nostru, al mamicilor care stau numai ele cu bebicii non-stop. Eu mai simt nevoia de cate o gura de aer din cand in cand, un timp pentru mine, dar din pacate nu prea reusesc.
Deeutzule nu mai zici nik, ce face face Tavita, ca ne cam sperii cu sanatatile lui. I-a trecut bronsiolita/spasmul, mucisorii?
Va !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

buna dimineata la pranz si de la noi. Eu iar am disparut o perioada dar din nou motivat. Am tras vreo saptamana cu o conjuctivita nasoala dara cum sper ca am scapat. n-am patit niciodata asa, adica in afara de ochi rosii si umflati nici nu mai vedeam bine. nu am avut voie nici televizor si nici calculator dar recunosc ca v-am mai citit asa cu vederea incetosata.
citeam pe fb ca incep pregatirile de mot...oare cum a zburat timpul asta? eu astazi l-am trimis pe sot sa dea anunt la ziar pentru bona ca am optat pentru un an si uite ca se apropie cele 11 luni...(stiti ca o luna trebuie sa ia sotul..)m-au apucat emotiile ca am cam uitat cum e cu bona.
revin ca s-a trezit bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ce sa zic Elena...eu zic ca nu e pre bine asa singure mereu cu ei ca oricum nu iti ridica nimeni statuie si oricum la 14 ani cand o sa il suni tot nu iti va raspunce la telefon si cand va veni acasa iti va zice: ce stii tu mama? esti demodata,acum stau altfel lucrurile :)))).Mai scurt as prefera sa am un ajutor si sa mai fac si altceva in afara de activitati piticisme care duc usor usor la ramolirea creierului.Dar daca nu se poate asta nu e un capat de tara,nu suntem nici primele nici ultimele care isi cresc copii singure fara ajutor.Ma consolez cu ideea ca va crste si peste cativa ani voi vedea si eu un film la cinema,voi merge la un teatru,etc.
Una peste alta e o perioada frumoasa si unica atat in viata noastra cat si a copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Ziua buna mamici cu pitici!

Cafea, un vin bun de tara si placinta buuna cu dovleac servim azi pentru ca puiul meu a implinit 8 lunite!

Elena sper sa nu fie nimic grav, dar oricum ar fi incearca sa fii puternica si increzatoare ca totul va fi bine.

Virgi pe cat esti de obosita si stresata, tot transmiti zen la fiecare cuvant scris!

MonaJ bine ai venit in grup!
Praz i-am pus eu ieri in supa si nu prea a avut succes.

Mirelush Doamne ajuta sa-ti recapeti permisul repede!

Despre noi? Suntem in plina eruptie alergica. Nu stiu de la ce, partea proasta e ca are si niste crize de spasm bronsic, pe care incerc sa le tratez cu aerosoli cu ventolin.
Sunt in cautari de un dr alergolog-pneumolog bun, daca stiti pe cineva, va rog sa-l recomandati!

Azi vreau sa-l scot un pic afara ca e tare frumos, nu bate vantul si poate ma mai destresez si eu un pic!

Va pupez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Bunaaaaa ziuaaaa!

Am aparut la raport, daca tot avem papa bun!

Deeaeu te-as indruma catre un homeopat bun- as incerca la cab dr Chirila. Cunosc persoane cu alergii ( ma refer la copii) cu rezultate bune la tratament.

LML pt Tavita si Maya!
Mmmaitoo..ai inceput cursurile?

Virgi, profita de muma-ta la maxim! Macar sa simta ca are nepoti!

Noi am fost la munte si am pus poze pe FB! O sa pun si pe Picassa in limita timpului ca se apropie inchiderea de luna!


Elena, parca as mai cere o opinie ref la endometrioza! asta n-o faci asa peste noapte si s-ar fi vazut la eco, macar la inceputul sarcinii!In ce perioada a CM era cand ai facut eco?

La noi lucrurile stau bine, bebe are 4 dinti, ultimii doi aparuti la distanta de 2-3 zile unul de celalalt! Noaptea e tot cu cantec, papa tot la 4 ore. Traiasca cafeaua!
De mancat..nu ma plang, insa nu am incercat sa-i dau mai mult de 150 gr. In greutate a luat fff bine, are acum cam 9200 gr la 8 luni si o saptamana si 76-77 cm. Il facem manechin!
Umbla toata ziua pe jos, in patru labe, de colo-colo. Se ridica singur in picioare si merge pe marginea tarcului.
Nu-mi vine sa cred ca a trecut timpul atat de repede si ca maine-poimaine o sa alergam dupa ei prin parc!
Gata! Back to work!

Mirelush



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Si eu am patit la fel cu scrisul, am scris in we Si degeaba, cand sa trimit s-a terminat forumul.
Virgi, daca esti amatoare, pe 12 martie e 'O scrisoare pierduta' la Piatra, eu mi-am propus sa merg, iar pe 2 aprilie vine Brenciu.
Mirela, eu am castigat cu politia anul trecut pt exact acelasi motiv ca tine: pieton invizibil. Tine-te tare Si nu ceda. Daca ai si martor e excelent. Te-am sunat zilele trecute sa-ti povestesc, dar aveai telefonul inchis.
Deea, sanatate multa lui Octavian!
Mona, bun venit! Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu masa de seara, Iulia mananca ce prinde de pe la noi, iar iaurt n-a mancat pana acum. La noi laptele e la discretie, iar solidele is si ele pe-acolo, cat sa nu-mi spun ca nu e diversificata. Pentru inspiratie, poti intra pe diversificare.ro. E un blog cu retete, varsta la care pot fi date alimentele, mie imi place.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Elena, desi nu mai lucrez la un job cu sefi si tot tacamul, totusi, lucrez cand am timp. Si cum toata ziua am altele de facut, noaptea ma ocup de afacerea aceea in care suntem cu mihai sau cand am de lucru, pe partea cu studioul cb media.
Asa se face ca si acele 3 zile care le stau acasa, in loc sa stau si eu cu ai mei mai mult tot cu capul in calc sunt.
Denisa, e nasol cu ac conjuctivita. Nu am avut asa ceva, in schimb, pe vremea raposatului, cand mergeam la control pt ochelari, imi punea niste picaturi de dilatare a pupilei si vreo 2-3 zile nu vedeam nimic sa citesc. Stiu ca aveam si scutire la scoala ca nu imi puteam face temele sau sa iau notitele ca vedeam asa in jurul meu dar nu mai vedeam nimic clar cand tb sa citesc, scriu.

Deea, multumesc de urari, sper sa scap si eu cu bine din prostia asta, adica sa nu imi ia carnetul ca nu are cine conduce si cum suntem azi in dragasani, maine in focsani, e cam vital.
Partea buna, sa zic asa ironic, ar fi ca l-ar obliga pe sot sa se apuce odata de scoala si sa isi ia si el carnetul. Ca la teorie e doxa, dar nu are timp sa isi ia orele.

Elena, voiam sa te intreb cum e cu aceasta endometrioza. Ca eu am fost ieri la medicul de fam si I-am aratat si endometrul pentru care am facut tratament la is, si a zis ca e destul de mare si ingrosat, iar cu duphastonul a zis, ca l-am luat dar pt ce, care e cauza, ca nu mi s-a pus un diagnostic, a fost mai mult un experiment. De aceea sper sa reusesc sa ajung cat mai curand si pe la un ginecolog in bucuresti. M-a cam pus in alerta. Numai ca nu prea stau eu in zona suficient.

Albinutza .

Anitta, e adevarat ca am avut vreo 2 zile vodafonul inchis, ca era descarcat, dar eram atat de pe durmuri si stresata, incat mi-a fost lene sa il mai pun la incarcat, multumindu-ma doar cu orange-ul. Am si 3 martori, dar sotul e unul din ei si nu are asa greutate ca un martor care nu e din familie, o sa vedem.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

si acum sa va povestesc cum a fost azi la cosmetica

a durat cam 30-40 min, a fost interesant dar a avut si o faza naspa. dar per total pare ok, acum sa vedem cum se comporta totul in zilele urmatoare. partea naspa a fost scosul punctelor negre. doare mai tare decat atunci cand ti le scoti acasa. au fost o serie de proceduri. intai gomaj, apoi abur, apoi extractie, inchidere pori, masca, masaj, cremuiri de tot felul. cand am iesit de aoclo aveam un ten mai luminos. acum, dupa aproape 3 ore, am o senzatie de fata iritata, sa zic asa. probabil pana trece faza cu extractia pctelor negre, pentru ca intr-un fel, locul de unde a fost scos, a fost trumatizat, mai mult sau mai putin.

in rest, am alergat in van astazi. m-am culcat la 3, m-am trezit la 9 fara. pe la 10 juma - 11 am reusit sa plecamde acasa, dar a tb sa mergem intai s afacem pana. ne-a luat vreo juma de ora si acolo. pana am ajuns noi in centru s-a facut prea tarziu ca s amai gasesc deschis la registratura. asa ca am fost la niste colaboratori atat pe muzica cat si pe afacerea noastra cu mihai. si am stat pana la 18, cand a tb sa fug la unirii ca ma intalneam cu prietena care mi-a facut programarea si m-a dus la cabinet. pe la 17 mi se rupsese filmul. mi se inchideau pur si simplu ochii. nu stiam cum sa mai stau ca sa nu adorm din fund. dar dupa ce m-am chinuit asa juma de ora, am reusit sa imi revin.
de mancat am mancat o data pe ziua de azi. dimineata nu am avut timp, apoi a fost la oamenii astia si ne-am intins pana tarziu. la 18juma am bagta un meniu de la kfc, mergem de 2-3 pe an la un astfel de fast-food. si apoi ne-am dusla cosmetica. la 21, cand am ajuns, am mai harpalit o salata facuta de ieri seara. dar a stat la rece si a fost ok. numai ca am bagat avocado si nu ma pricep sa il aleg si a luat sotul ceva f amarui. cand a mai cumparat l-am nimerit asa bun, era moale si parca era ou. acum era destul de tare si amar. ma rog.... s-a mancat.

acum mi-am propus sa ma bag la smn inainte de 12, asa ca fug la un dus si apoi la somn.

la gasca si vise frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirela din ce stiu eu endometrioza reprezinta cresterea de tesut care captuseste interiorul uterului si in peretii sau exteriorul acestuia, fapt care poate genera diverse probleme, pentru ca fiecare astfel de focar se comporta ca un uter in miniatura si sangereaza la fiecare menstruatie, dar sangele ramane acolo, nu se poate elimina pt ca nu are cum sa ajunga in canalul de scurgere (adica in vagin) si genereaza inflamatii locale si chestii mai grave. La femeile tinere e una din principalele cauze ale infertilitatii. Este o boala dificil de diagnosticat in formele ei mai usoare, in formele medii si severe se manifesta cu dureri si sangerari excesive. Singura modalitate sigura de diagnostic e punctia laparoscopica.
Tratament nu exista, se incearca diverse tratamente cu hormoni, naturiste, homeopate, acupunctura, care nu prea dau rezultate sau dau pe termen scurt. Perioada sarcinii ajuta f mult.
Daca iti faci griji ca endometrul e mai gros, asta nu inseamna neaparat endometrioza, atat timp cat e la locul lui nu se pune problema acestei boli.
Cam asta e in mare, eu am dureri ascutite cateva zile in jurul ovulatiei de vreo 5 ani, dar nu am avut curaj sa fac punctia pt diagnostic, am spus ca intai incerc sa raman insarcinata si daca nu reusesc in 12 luni apoi o fac. Ii multumesc lui DD ca in 3 luni de incercari am obtinut sarcina si dupa 9 luni a venit si minunea mea.
de noapte buna !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Albinutzule nu se poate diagnostica endometrioza ecografic decat daca sunt aderente f mari, la mine e o forma mai ciudata adenomioza, adica imi creste tesut endometrial in peretele uterului, de caeea e vizibil pe ecografie. Pana acum nu s-a vazut niciodata la ecograf, dar am avut simptomele. Mie nu mi-a venit inca menstruatia pentru ca alaptez, deci mai sper sa se rezolve cand reincepe. Problema e ca au revenit durerile si sunt nasoale, ca niste colici renale si mi-a revenit si o stare subfebrila (37,1-37,3) permanenta pe care o aveam si inainte de sarcina.
Oricum o sa merg la un medic specializat pe tipul acesta de afectiune pentru o parere avizata.


Mergi la inceput