Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna fetelor, am venit tare mahnita de la doctor, la ecografie s-au vazut multe punctulete negre pe uter, din ce spune doctorita se pare ca as avea o forma de endometrioza, de aici probabil durerile si problemele mele de sanatate din ultimii ani. Mi-a spus ca am avut mare, imens chiar, noroc ca am ramas insarcinata fara tratamente, ca de obicei sunt mari probleme in a ramane insarcinata si a duce la termen o sarcina in astfel de situatii. Acum astept rezultatul la pap si secretie si apoi o sa-mi fac programare la un medic specializat pe astfel de boli nasoale.
Cand l-am vazut pe E dupa ce am iesit de la doctorita mi s-a umplut inima de bucurie si i-am multumit lui DD pentru minunea mea mica. Ce ma surprinde ca de obicei eu daca am ceva in neregula cu sanatatea ma sperii cumplit si ma consum excesiv, acum sunt mai calma si ma bucur ca il am pe E.
Va dulce de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara sau noaptea buna!
tot ca EVA am patit si eu,am vrut sa scriu ceva zilele trecute dar era cazut forumul,nush ce s-a intamplat......acu mai grele maica ,la inceput de saptamana....mai ales ca l-am inceput pe coclauri.Mi-am luat liber si am fujit in lume.Am fost in Iasi la o piesa de teatru si ne-am distrat extraordinar.(”Dineu cu prosti”de Francis Veber).Am ras de m-am prapadit...cat despre marii nostri Caramitru,Malaele,ce sa mai zic...pur si simplu minunati!N-am mai avut demult asa o seara relaxanta.In urma am lasat acasa ”dineul”cu copkii si mama...sa fereasca dzeu...daca mai aveam o farama de energie,ei bine mama reuseste sa mi=o consume cu succes......Ea vrea neaparat sa ajute baba sa treaca strada,iar baba NU VREA sa treaca strada!...Off,ce sa va spun ca l-a lasat pe LC flamand 6 ceasuri zilele trecute cand am lipsit de acasa iar cu sotul???Da ce ne mai place si noua pe drumuri...parca suntem facuti sa fugim de acasa.Ne-au terminat dragii astia de plozi ai nostri.Plecam,si cum plecam ,cum ni se face dor de ei si -o luam la sanatoasa repede inapoi
Acu ,chit ca ma cert cu mama in fiecare zi,profit de prezenta ei si ne facem de cap,care fuge la sala,care la cosmetica,cand fugim amandoi la film,in vizite....parca suntem disperati.Manifestrai de stres,maica...cel mai mult imi doresc sa ajung si eu la o sala sa fac miscare in mod organizat,ca-mi atarna pieile prin toate locurile....pe maini,pe picioare
In alta ordine de idei:
MIRELA,imi pare tare rau ca ai patit-o cu ”organul”.Teoretic ar trebui sa ai la mana o dovada cu care sa circuli pana se rezolva speta.Bravo ca ai contestat!.La tratam facial ai mai ajuns?
ELLY,sper ca s-au terminat chinurile cu dintzisorii!
MONA,bine ai venit!
ELENA,orice ar fi trebuie sa gandesti pozitiv!Cu atat mai mult de dragul lui Eric! de incurajare!
ROXANA_NT,multumesc de urare
EVA,cum sa va uit eu pe voi....sunt aici mereu cu gandul cel putin!
ALBINUTZA,ANITTU,
Am apucat sa trag si cu ochiul pe picasa,tare sunt scumpi dragii astia de copii...si par atat de mari...tare repede mai trece timpul asta.Exact ca Edy se da jos si LC din pat
De Iulia,nu mai zic nik...,e superba...o sa fie o batalie pe ea pe aici ,nevoie mare!
BOOM sta singur in picioare....maine ,poimaine ii dam la gradinita....
Gata,m-am spovedit.Va pup dulce si va doresc o nopate linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neatza
Of Elena,imi pare tare rau de vestile primite.Acum vezi cum e,cand vrea Dumnezeu sa ai copii ai.Eu am o prietena care incearca de ceva ani sa faca,a facut si laparoscopie ca tot asa avea endometrioza si tot nimik.Eu in timpul sarcinii am descoperit ca am o infectie cu ureaplasma care la fel cica ingreuneaza sansele de a ramane gravida si cu toate astea am ramas de la prima incercare.Asa ca mai conteaza si destinul fiecaruia.Pai si dr ce a zis?Care e urmatorul pas?Sa ne tii la curent. .
Virgi ce te mai plimbi.Te invidiez maxim.Teatru.....ce e aia?Nu am mai fost de cand eram gravida in 5 luni cred si nici nu am vreo sansa sa ajung in viitorul apropiat.
Pe mine ma enerveaza astia de la sala unde ma duc.Pt kangoo jumps trebuie sa suni in ziua respectiva sa iti faci rezervare pt ghete.Am sunat ieri pe la 11 nu mai aveau.Azi sun la 9 mai aveau doar 2 marimea L .Ma oftic.Maine imi pun ceasul sa sune si ii sun la prima ora.
Va doresc o zi faina de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Elena, Virgi, va multumesc pentru primire .
Roxana, cam asa e si la noi..numai in brate. In carucior nu a vrut sa stea mai deloc, nici landou, nici scoica, nici patut nici nimic...numa in brate. Acum ma gandesc ca vor fi 3 zile de carat, sper sa vrea in ergo si sa nu se plictiseasca, noi avem de gand sa vizitam Milano, sper sa ne iasa.
Virgi, esti o fericita ca vrea sa stea cu bunica si ca mai puteti sa respirati. Visez si eu la astfel de momente.
Elena, multa sanatate iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Voi le-ati dat praz bebeilor? Eu am cumparat si nu prea stiu cum sa il prepar.
Si inca o intrebare...seara ce le dati sa pape? Ca noi ne-am saturat de vesnicul iaurt chiar daca intr-o zi e de vaca in alta de capra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Mama mia Mona dar esti curajoasa...sa vizitati Milano...ce pot sa zic...multa multa bafta.Sper sa va iasa ca r fi si pacat sa bateti si atata drum si sa va faceti si o mie de nervi.Eu in principiu cred ca ar trebui sa fie ok.Al meu cand il duc in locuri noi e foarte fascinat si cumintel.Daca mai e si in wrap chiar ca e in lumea lui.Dar cum vei face cu schimbatul,mancatul???Plecati cu avionul???
Praz eu nu i-am dat inca.Eu inca nici masa de seara nu prea am inceput-o.S-a mai intamplat de cateva ori sa ne intindem cu masa de pranz pana mai spre seara,dar ca masa de seara de sine statatoare nu am in ceput inca sa ii dau.Voi incepe.....
De vreo 2 zile nu prea mai vrea sa manance,nici legume,nici marul cu cereale...
Nu ma panichez...inca...
Feteliiiii dar mai veniti si pe aici ca tare e gol.Pe Virgi am inteles-o ca umbla teleleu si se distreaza dar celelalte?Ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

MONA,da,sunt foarte fericita ca sta Lucas cu bunica,doar ca e a doua oara in 9 luni cand se intalnesc.Mama sta in Italia(si face foarte bine)si ne vedem cam de doua ori pe an.Dar are pretentia ca bebelusul sa o recunoasca si eventual sa strige dupa ea”esti bunica mea preferata”.Cealalta bunica e in oras cu noi,dar de19 ani de cand o stiu zice mereu ca e bolnava....o sa mai treaca 20 si tot aceeasi placa o s-o aud.ii place sa primeasac vizite scurte ,de complezenta in care sa se ”incarce ”de la copii si apoi fiecare la casa lui,cand vine vorba de ajutor concret.Am invatat sa traiesc cu asta.
ROXANA,of ce-as mai umbla...sunt maxim de stresata si obosita si m-am invatat sa profit de fiecare moment care se iveste,cu copii,fara copii,cu catel,cu purcel,da obicei am vrea singurei ca doi porumbei.Dar,stai linistita,eu am vazut teatrul acum 10 ani cand am terminat facultatea
Fug sa spal plodu mic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Roxana, noi stam in Franta si avem vreo 300 km pana la Milano asa ca mergem cu masina. Am si eu mari emotii dar sper sa fie bine.
Noapte buna va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Eva, Roxana, Virgi, permisul mi l-a luat pe o luna, dar am dovada aceea de 15 zile iar maine ma duc la judecatoria sectorului 5, care nu stiu inca unde e, dar aflu eu si pe urma depun un certificat de grefa. Cu acel certificat ma duc la politie, dar nu stiu care, tot maine o sa aflu, sa imi dea permisul. Si apoi urmeaza judecarea cazului. In cazul in care pierd procesul, ma oblig sa il predau in 15 zile, pentru o perioada de 30 de zile s raman si cu cele 4 pcte penalizare. Dar eu sper sa castig.

Eva, Elena, Virgi, In legatura cu ora de cosmetica, am tot maine programare, de la ora 19, dar cred ca o sa fiu varza, avand in vedere ca e 3 dimineata is eu inca nu dorm, iar maine o sa am de umblat. Poate adorm acolo in timpul procedurilor :D

Bun venit MonaJ

Azi, adica ieri am avut o vizita la medicul de familie, nu am mai fost de aproape un an.
I-am aratat ce analize am mai facut eu in ultimul timp, I-am dus dovada de plata a contributiei la sanatate si m-a intrebat ce am mai decis cu sarcina. I-am spus ca la noi e mai dificil, motiv pentru care nu am mai luat vitamine de pegatire ca ma indopam degeaba, in schimb a zis ca daca tot nu am de gand sa o pun de bebe sa scot si acidul folic ca nu e bun nici ala cu nemiluita, si mi-a dat trimitere catre fundeni, ca sa mai fac niste analize si eventual sa ma indrume uscat. La un medic – gineco, specializat pe sarcini cu trombofilii, ca stia ca are o astfel de cunostinta si eventual sa mai fac niste teste d-astea genetice sa vedem daca mai sunt si alte cauze ce au dus la oprirea din evolutie, in afara mutatiei genetice.

Dar azi nu mai ajung sigur la fundeni ca acolo tb sa merg cu noaptea in cap ori eu stau cucurez, ma prind zorii la calc.

Dupa drita, am ajuns si intr-o vizita la o amica, din copilarie, care are o garsoniera in zona tei, aproape de cabinetul dritei de fam. Ne-am revazut dupa , cred, un an de zile. Noi am fost vecine la eforie, de scara, si eram toata ziua una la alta. Dar bucurestiul asta e atat de mare incat ajung f rar la ea, iar ea deloc la mine, are si copil si e mai greu. Partea interesanta, ca pe langa garsoniera din tei are casa si la otopeni, la 5 min de mine cu masina, pe centura, undeva pe o straduta “odai”, mai fac un km de la centura si am ajuns la ea.
Chiar glumeam azi, ca de as fi taiat-o pe camp, cred ca in2 min eram la ea, dar nu exista un astfel de drum, direct, si campul nu e chiar camp.

Acum am sa fug si eu la somn ca desi ma apuca stresul cand vad cate ore mai am de dormit, iar cand ma trezesc am de alergat pana seara, iar peste toate astea, am si o stare fizica naspa. Mai exact, am dus pe picioare o raceala. Acum sunt bine, adica nu mai sunt infundata si nici gatul nu ma mai ustura, in schimb am ramas cu un junghi in omoplatul drept si se intinde pana in ceafa dr, de nu pot intoarce capul. Ma tot da al meu cu gheara si puterea, naturiste, dar degeaba. Ce-I drept, nu am continuitate. O seara dau, 10 ba si tot asa.

Gata am fugit si daca ma simt in stare poate mai intru seara, pe la 21, cand oi ajunge

Va imbratisez cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Netaza neatza

Mirela bafta la proces.Vei castiga sigur.Sanatate multa si sa ne povestesti cum a fost la cosmetica .
Mona pai m-ai indus in eroare ca la oras ai scris Deva...
Virgi te inteleg perfect cum e sa nu ai ajutoare.Maica-mea sta la Piatra Neamt si soacramea in Italia.Asa ca sunt singurica in Bucuresti.Mai avem rude aici:verisoarele sotului,fratemiu,dar toti au copii,2-3 ani si nu ma pot duce sa le mai las unu pe cap.Plus ca piticania asta nu sta fara mine sau tasu.Daca il ia cineva strain in brate ma cauta repede din priviri si are o disperare asa in ochisori ca mi se rupe sufletul .
La multe lunite Octavian si Maya,sa cresteti mari,sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput