Am nevoie urgent de un avocat capabil

Am nevoie urgent de un avocat capabil | Autor: Sunshine_me

Link direct la acest mesaj

Daca acum un an ma gandeam ca ne putem desparti elegant, civilizat, de comun acord...ieri am ajuns la concluzia ca am trait 10 ani langa un strain.
Nu-l mai recunosc deloc.
Avem impreuna o minune de copil de sase ani.
De un an incerc sa-l fac sa inteleaga ca e mai bine sa divortam la notar.
Zilele trecute mi-a zis ca e de acord cu divortul cu conditia sa ii cedez casa la partaj. Nu-l intereseaza altceva. Nu copil...nu ..nimic.. Am venit cu varianta ca, partea mea din partaj sa-i ramana copilului...lucru cu care nu este de acord.
Impreuna nu mai putem sta...motivele sunt intemeiate si..multe.

Am nevoie de un avocat care sa ma ajute in instanta, care sa am reprezinte. Un avocat capabil , cu experienta, care sa nu-mi ia si pielea de pe mine si care sa se descurce cu noul cod civil.
Multumesc din suflet, anticipat.




________
Mami cu cea mai draga minune

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu ati incerca sa rezolvati prin serviciul de mediere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunshine_me spune:

Marius, imi cer scuze dar nu stiu ce presupune asta.
Mediatorul este avocat? Ne editeaza actele, sau cum?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mediatorul poate sa fie si avocat. Mediatorul este o persoana autorizata specializata al carui acte si demersuri sunt valabile in ceea ce priveste Min.Justitiei in procese samd inclusiv in partea de divorturi.
Poti sa primesti informatii gratuit daca doresti, prin consultarea unui mediator autorizat. Gasesti tabloul mediatorilor autorizati la Tribunal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunshine_me spune:

Marius, multumesc.
Sincer nu cred ca as rezolva nimic cu un mediator, dat fiind faptul ca sotul meu nu vrea mediere. Vrea casa si atat. Eu nu sunt dispusa sa i-o cedez. Dar nu mai pot sta asa..vreau sa divortez.
Eu vad ca singura varianta sa inaintez actiunea de divort.
Pentru asta am nevoie de un avocat..specializat.
Deci daca sunteti/cunoasteti un avocat bun, va rog sa-mi dati si mie de stire. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Multi spun multe la inceput dar defapt doresc mai putine sau altfel.
Nu va costa nimic sa incercati. Fata de un divort clasic - bani/timp/nervi/stress si fara garantia unui final scontat...medierea este infinit mai rentabila ca si bani/timp/nervi/stress si o finalitate convenabila pt ambele parti.
Dar desigur optiunea va apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

ti-am dat PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Puteti in continuare divorta la notar si partajul e alta treaba separata, care daca n-o rezolvati amiabil ,la notar ,o solutionati ulterior in instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Din cate stiu eu partajul se face doar la tribunal. La notar poti face doar o hartie prin care fiecare e de acord sa primeasca ceva, dar nu veti avea o hotarare judecatoareasca. Divortul si partajul sunt 2 lucruri separate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Act de partaj voluntar ,la notar.
Daca incepeti cu evaluator,etc cheltuiti bani de pomana.Partea ta o poti lasa copilului oricind,dar deocamdata ca sa iesi din indiviziune:
- vindeti si impartiti banii;
-vedeti care e pretul pe piata si unul din voi plateste diferenta celuilalt.
Instanta va stabili la fel o sulta,expertul va stabili valoarea si se poate evalua contributia partilor,daca el considera ca are un aport diferentiat.
Dupa mine, daca discutati rational ,elimini stresul ,timpul pierdut inutil si-si vede fiecare de viata lui.
Mediatorul va percepe o taxa si daca ajungeti la o concluzia o va inainta judecatorului sa se pronunte o hotarire judecatoreasca. Daca nu va intelegeti atunci iti mai trebuie si un avocat ca sa va certati in continuare.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pentru divort nu lua avocat.Il platesti degeaba.Formulati o cerere in instanta ,de comun acord ,in sarcina cui ramine minorul si taxa e foarte mica.dAca dai search pe net, gasesti un model de cerere.O depuneti impreuna la judecatorie, cu certificatul de casatorie ,copii dupa buletine si certificatul de nastere a copilului.La primul termen va prezentati amindoi si se da solutia . Crede ca va mai trebuie si o ancheta sociala de la primarie.

Mergi la inceput