Fluturasi minunati 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut fetelor, se pare ca nu ma petrec in seara asta. poate nu ma petrec deloc, poate asta o fi surpriza.

Vic al meu e bolnav, m-au sunat vineri de la gradi ca se simte rau , a varsat si avea febra. N-a mancat nimic de vineri doar apa a baut ( ceai nu bea) si a varsat azi o data, 2 scaune moi, febra nu a mai facut. Cred ca e ceva enteroviroza ca la inceputul saptamanii Daria a fost acasa 2 zile cu diaree si dureri de burtica. Lui Vic i-am dat oscilo si biotics. Ce e mai nasol e ca nici Ghighi nu a mancat nimic azi, a dormit la pranz 4 ore si acu seara la 20 a adormit in living pe covor. Clar o ia pe urmele lui Vic.

Roxi s-ar putea si Anastasia sa aibe enteroviroza. Poti sa-i dai oscilococcinum ca rau nu-i faci si daca n-are si e de la dinti.

Cami ce ma bucur ca a trait Antonia din plin sarbatoarea. E asa de frumos cand ei incep sa aprecieze cand sunt sarbatoriti.

Strumph, nastrusnica Sofia ta, eu zic sa o inveti cu scarile si sa-i dai liber sus jos. Ilinca nu mai are nici o restrictie la scari. Se si vede doar si-a spart capul pe scarile Laviniei.. Mi-am amintit azi ce m-ai intrebat si n-am raspuns. Vezi cat m-am scremut? nu mi-am luat masina de uscat pentru ca eu ma gandisem la ceva pana in 1500 lei, dar dupa ce mi-ai zis tu si studiat putin oferta pe net sub 2500 lei n-are rost sa iau. Si de atatia nu dispun acum. Dar cu prima ocazie in care prind atatia bani gramada imi iau, chiar daca asta va fi la vara si nu voi avea nevoie chiar atunci de ea.

Catank felicitari!!! Este deosebita relatia ta cu Ioana. Si da m-ai facut si pe mine sa lacrimez. Eu am alaptat in total 6 ani si 10 luni. Succes in continuare. Cred ca ai luat o decizie buna, a fost o perioada frumoasa din viata voastra dar trebuie sa faceti loc unei perioade si mai frumoasa.

Ivy apropo de alaptat si sarcina. Eu am alaptat cand am fost insarcinata cu Vic pana la 5 luni de sarcina si n-am avut restrictii la lactate, doar ca nu ma prea omor eu dupa ele. Insa Vic sta cel mai prost cu dintii dintre toti copii. E dezastru, a zis si stomatoloaga ca asta ar putea fi un motiv.

Ziki bine ai venit. Si eu sunt aciuata aici de la alta odisee si ma simt minunat alaturi de fete.

Mada, Cata este o scumpa, dupa cat e de cuminte si desteapta are si ea dreptul la ceva nazbatii nu?

Delia ai grija de tine!!! Multa sanatate.

Lavi o fi la munte?

Na va pupic , ma bag la citit, copii vor sa se uite la film.

Azi dimineata ne-am trezit inzapeziti. A fost super, asa ne-am bucurat cu totii. Am incercat sa facem un om de "lapade" dar zapacitul nostru de caine tot venea si ni-l strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

somleac, multam mami! Am nevoie de incurajari! Sunt daramata la propriu, parca sunt nebuna, ...incerc sa gandec rational, ..nu e bolnava, e intreaga, eu la fel...ce-mi lipseste?de de jelesc atat? ei de ce...imi raspund?numai eu stiu...asa ma consolez.... Era cat pe ce sa fac o prostie dar Dumnezeu m-a intarit... S-a trezit azi la prinz dupa 30 de minute... si plangi nene...si eu dupa ea...cam 10 minute...offffffff Dupa ce si-a revenit, si-a reluat ritualul cu mangaiat si pupat titi, (la cererea ei insistenta, ..sa se asigure probabil ca buba inca e acolo sau nu..) a mai bazait acum pe seara un pic, dar a adormit relativ repede. Uite asa, a mai trecut o zi....

Mamici, m-am muls un pic pe la pranz, simteam ca se intaresc sanii prea tare, ...acum ce fac oare? la cat timp sa ma mulg?teoretic cand ii sunt f tensionati...dar ce inseamna foarte...sau nu prea? Nu i+am legat, nu le+am pus comprese reci, ...o fi cayul oare?sa incep de pe acum? sau daca ma mulg cate un pic nu sunt probleme?
cami, ailed, roxy- trebuie sa ma operez musai, am dureri... Tata e operat de 2 ori, fratele si el proaspat operat, sora mare are picioarele butuc, fuge de dr ca ....ala uratu de tamaie, si dehhhh, eu mezina sa raman fara antecedente?
Am sunat arabu, nu sunt convinsa ca ajung la el..i-am cerut sfatul dr noastre cardiolog de pe forum, si mi-a oferit cateva piste si sfaturi. Merg pe mana ei ptr inceput, daca sunt nesigura merg si la arab, desi cami, am inteles ca nu mai este ce+a fost...asta vrei sa+mi spui? Mi+au uitat azi tel la nepoata, dar maine te sun daca ai nr in picasa.Multam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza, mamici!

Roxy si eu zic precum Cami , da-i mai bine Anastasiei LP delactozat si tine-o inca putin pe regim, gen banane, mar copt, branzica dulce sau telemea desarata, carne de pui/curcan fiarta, orez cu morcovi, covrigi, sticksuri, paine prajita si cam atat... si eu zic ca e o enteroviroza. Vezi ca maslinele pot sa inmoaie scaunul, mie mi le recomandase dr pentru L in constipatie!

Somleac eu am avut restrictie la lactate doar datorita alergiei lui L, ca daca o alaptam si eu mancam lapte de vaca era degeaba, asa ca vreo 3 luni mi-am satisfacut pofta cu lapte de soia si tofu pe care nu le mai suport Dar nu mai puteam rezista mult, mai ales de cand am ramas insarcinata visam mereu ca mananc lapte/branza probabil din cauza sarcinii, caci dealtfel nici eu nu ma omor dupa lactate, doar branza si cascaval ce mai mananc de cateva ori pe saptamana, dar cand am intarcat-o am dat iama in toate!

Catank, mami, momente din astea o sa mai ai, eu cred ca si la o saptamana dupa ce nu-i mai dadusem nmk am avut un moment de ezitare si-mi venea pur si simplu s-o iau si s-o pun la san cand vedeam cat de amarata e pentru atata lucru si eu as putea sa o alin imediat, noroc ca mi-a venit mintea la cap, chiar ma gandeam unde mi-o fi capul, sa bulversez copilul asa
Eu n-am avut probleme deloc cu angorjarea sanilor, nu i-am simtit tensionati, nu mi-au curs, nu nmk, deci n-a trebuit sa ma mulg (desi daca era o bluza putin mai stramta nu o suportam pe mine, aveam impresia ca ma strange, ca-mi preseaza sanii si chiar ma dureau putin, deci probabil putin tensionati au fost, dar am umblat numai cu tricouri f largi, oricum nu cred ca as fi suportat sa mi-i leg strans) pur si simplu cred ca ea n-a mai supt si nici lapte nu s-a mai format!
Eu zic sa te mulgi doar daca simti ca-ti crapa in rest oricum o senzatie neplacuta/ciudata am simtit si eu, ca si cum ar fi mai grei, nu am suportat sutiene/bustiere, nmk stramt, dar am si stat prin casa numai cu chestii lalai pe mine si dupa o saptamana deja era normal, chiar de curiozitate am incercat sa ma mulg la dus si nu mai iesea nmk, nicio picatura de laptic, deci clar nu mai era

si fii tare pe pozitie, iti sintem alaturi!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Buna dimineata! Haideti la cafeluta puiul meu a venit la 3 langa noi si de atunci numai somn nu am avut.
sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetlor

la noi ningeee, imediat iesim afara. stam la o cafeluta, la o bananuta si apoi iesim.

Anastasia nu mai are nimic, a mancat aproape toata omleta cu cascaval, masline acum o banana, cere ea papa a baut si ceai si apa. caca nu a mai facut.

somleac multa sanatate puiutilor tare rau este asa, noi am mai avut parte de un astfel de episod de-o zi cand i-au dat ambii dinti de sus, ambii odata. la fel febra , caca moale si toate au tinut doar o zi, ca si acum. deci, cred ca nu este enteroviroza. maine oricum, merg cu ea la pediatra s-o vada putin.

catank da, asa se face. cand sitmi sanii plini si tensionati mulgi putin cat sa-i detensionezi, nu mai mult. azi putin, maine putin si laptele scade singur.
Ioana inca mai spera ca poate mai primeste titi, draguta este mai greu acum ca este mai mare decat daca era mai micuta, acum stie mai bine. o sa fie bine
deci, la voi este genetic cu varicele dupa cum vad. ce nasol. multa sanatate si sa nu lasi, sa te operezi.

cami nu mai iau nici un lapte fara lactoza// poate diseara sau maine ii dau lapte normal daca tot si-a revenit

2 toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

yvy acum am vazut mesajul tau nu stiam de masilne...in rest, am respectat regimul.
dar enteroviroza poate tine numai o zi? abia astept sa merg maine cu ea la dr sa vedem ce zice. totusi cred ca-i sparge vreo masea....

ramo a avut puiul ceva de-a venit langa voi, dragutul. duminica relaxanta si poate reusesti sa dormi cu el la pranz.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neatza!
roxy, mersic de cafea!ce face fata?
cami si catank, tatal meu s-a operat la arab acum 7-8 ani numai stiu exact.Avea ulcer varicos, cu leziuni, ii se vedea carnea pe piciorul drept si ambele picioare erau negre de la glezne pana aproape de genunchi,mai naspa era ca avea pe piciorul drept 2 trombi, unul mai jos si unul localizat inghinal care putea sa o ia ff usor pe un vas mare de sange si sa ajunga la vreun organ.La Floreasca nu stiu ce profesor renumit ( chiar nu stiu cum il cheama) a zis ca lui e frica si nu se baga....Am fost la arab si i-a cerut 2000 de euro atunci.Ne-am gandit noi si i-am zis ca un carucior sau o inmormantare ne scoate mai scump si sa se opereze....A plecat pe picioarele lui de la operatie, a mers chiar un pic pe jos ca nu avea cum sa parcheze barabat-miu pe Magheru unde avea el cabinetul atunci. A purtat ciorapi din aia elastici-dres, mult timp, acum are niste glezniere care le mai pune. Arabul i-a zis atunci ca-i ia bani doar pe operatie si atat restul e gratis ( ca i-a mai facut niste injectii saptamanale dupa)si cand a incercat sa-i ceara bani lui taica-miu, i-a servit-o tati urgent....pai n-ai zis ca... ( nu gasise arabul omul... ca tata are negocierea in sange )Cert e ca impreuna cu un tratament cu creme cu uree, dat de o dr de la colentina, tata are picioarele aproape cum le avea in tinerete, cu gleze subtiri si intradevar ca mai are niste dungi mai inchise pe picioare dar nu se duce la miss. Nu-i fac reclama, nu stiu daca mai face la fel de bine operatiile, mai ales ca am vazut ca si fi-su e celebru pe la tv , dar v-am spus experienta noastra cu el.Tata e multumit ca si-a recapatat picioarele.
Somleac cum a fost?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ailed multumesc dar nu m-am petrecut

Catank este normal sa plangi si sa suferi, doar lasi in urma o perioada minunata a vietii tale. Si eu am plans de fiecare data cand am intarcat, doar la Ilinca nu am mai plans, am avut insa asa o tristete ca de moarte.

Roxi ma bucur ca Anastasia e bine si a ras tot.

Ilinca a facut febra azi noapte dar nu mare. Insa toata noaptea a avut treaba cu "ham-ham marci", cred ca nu i-a trecut supararea pe caine ca ne-a stricat omul de zapada.

Azi am fost cu totii la biserica, inclusiv sotul, a zis ca s-a plictisit dar mai vine cu noi. Doamne ajuta. Copii s-au distrat de minune, au tras o batatie strasnica cu zapada, i-am adus acasa uzi pana la chiloti.

O dupa amiaza placuta va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

nu am vrut sa mai intru aici, ...am fost (din cauza situatiei evident) bulversata complet...
... o noapte si o zi, atat am rezistat, atat am putut Nici nu a adormit bine aseara, ca a inceput greul... mai mult nu va pot spune, nu-mi gasesc cuvintele.......... Dupa, am simtit ca am aripi, ...acum zimbim si suntem cele mai fericite!

Sa nu ma judecati, ...nu cred in superstitii, cred doar in Ioana, si inainte de ea, in Dumnezeu!...apoi in instinctul de mama...
Nu stiu ce va fi mai incolo, ...cert este ca traim clipa!

Nu regret ce-am facut, as spune despre mine ca sunt extraordinara, regret doar ca v-am dezamagit...
Asta sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Somleac te intrebam cum a fost adica daca te-ai petrecut sau nu.Sanatate la pruncuti!
Andra are 2 masele jos ( alea de 2 ani jumate) , iesite pe jumatate amandoua), sus n-am vazut inca...
Se imbraca si dezbraca de pantaloni singura, bine nu-i nimereste cu fata sau pe fata mereu, isi da si body-ul jos daca e petrecut la gat... isi scoate mainile pe acolo... sosete isi pune fara probleme , mai ales daca sunt ale mele sau ale sora-sii, cu strampi n-a reusit ff bine, cu geaca se descurca si cu caciula la fel, cu manusile nu le nimereste mereu... e fata mare. Nu vrea sa faca puzzle, scrie sau deseneaza...numara unu , doi, dei, zecee... sau doi-zece, doi-zece.... s-o face cantareata..... a inceput sa zic din ce in ce mai multe cuvinte dar de inteles intelege tot....Se cearta cu sora-sa in parte... si o paraste..., bine ma paraste si pe mine daca nu-i convine....cui se nimereste...

Mergi la inceput