Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Riloasa, si baiatul meu a inceput pregatitoarea la 5 ani si 9 luni. E cel mai mic baietel, mai este o fetita nascuta la sfarsit de decembrie 2006.
Dar ei nu au teme; al meu nu a colorat pana in acest an, scrie greu, dar chiar daca sunt si cei mari care scriu sau citesc, mergem inainte. Lui ii place tare mult, mai mult decat la gradinita. Si a evoluat mult in acest an. Am emotii cu clasa 1, dar sunt convinsa ca va tine pasul, asa cum poate el. Mi se pare o varsta potrivita pentru clasa 1 - 6 ani si 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Va urmaresc si eu cu atentie, desi Nadia va intra la clasa in 2014 (la 5 ani si 8 luni).

Nu vreau sa intru cu nimeni in polemici, vroiam doar sa va spun ca nu este adevarat ca majoritatea copiilor merg de 7 ani + in clasa I (de fapt, ca nu este generalizat).
La fetita mea cea mare in clasa (a II-a) este o singura fetita care a mers de aproape 8 ani la scoala; 90% dintre copii nu aveau 7 ani impliniti la intrarea in clasa I, iar restul aveau 7 ani si 1-2-3 luni.
Nu va ganditi deci ca, daca ii dati la 5 ani si ceva la pregatitoare si deci 6 ani si ceva in clasa I vor fi neaparat mai mici decat colegii lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Raluca, Ioana avea 7 ani fara 1 luna , nu 8 ani
Ilinca avea 7 ani fara 1 saptamana.
Eu vreau sa-l dau pe Rares la 7 ani si 9 luni la clasa 1, se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

In clasa fetitei mele (clasa I) foarte multi copii au venit in septembrie si aveau 6 ani si 1 luna, 6 ani si 2 luni. Si sunt printre cei mai buni din clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Va urmaresc si eu cu atentie, desi Nadia va intra la clasa in 2014 (la 5 ani si 8 luni).

Nu vreau sa intru cu nimeni in polemici, vroiam doar sa va spun ca nu este adevarat ca majoritatea copiilor merg de 7 ani + in clasa I (de fapt, ca nu este generalizat).
La fetita mea cea mare in clasa (a II-a) este o singura fetita care a mers de aproape 8 ani la scoala; 90% dintre copii nu aveau 7 ani impliniti la intrarea in clasa I, iar restul aveau 7 ani si 1-2-3 luni.
Nu va ganditi deci ca, daca ii dati la 5 ani si ceva la pregatitoare si deci 6 ani si ceva in clasa I vor fi neaparat mai mici decat colegii lor.



Da ... pina la urma cred ca depinde de la scoala la scoala si de la colectiv la colectiv, cum s-au format.
Unele clase cu copii de aproape 7 ani si altele cu copii de 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

mada am zis ca e o singura fetita care a mers de 8 ani, nu ca e a mea
Si da, pe Rares poti sa il dai asa, de fapt el fiind in decembrie, ca si Nadia mea, chiar asa ar trebui sa mearga.
Eu o voi da pe Nadia la pregatitoare la 5 ani si 8 luni si in clasa I la 6 ani si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MADA, da... se poate. Mai ales ca este baiat. Si in plus si-al meu va intra in cl. I-a la 7 ani si 9 luni. Acum este la pregatitoare la scoala. A facut pregatitoare si la gradi. Nici nu va imaginati (sau poate da) ce diferenta colosala este. Pai daca il dadeam la clasa I-a clar eram pe pereti si eu si el...Credeti-ma , desi are niste teme lejere si DOAR DACA VREA sau CAT VREA/POATE ( la recomandarea Doamnei), nu-i sta mintea decat la joaca.
Desi la scoala se concentreaza f. bine... acasa e de jale... fff greu il mobilizez.

Am zis si o sa mai zic ...la infinit... cu riscul de a ma repeta enervant ... cu cat mai tarziu la scoala... cu atat le prelungiti copilaria puilor vostri. Daca "data nasterii" va permite sa jonglati cu ceea ce se spune la "lege" : - 6 ani impliniti la pregatitoare si 7 ani la cl. I-a... nu va grabiti dragi mamici..mai ales daca aveti baieti.

Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teolinda


Am zis si o sa mai zic ...la infinit... cu riscul de a ma repeta enervant ... cu cat mai tarziu la scoala... cu atat le prelungiti copilaria puilor vostri. Daca "data nasterii" va permite sa jonglati cu ceea ce se spune la "lege" : - 6 ani impliniti la pregatitoare si 7 ani la cl. I-a... nu va grabiti dragi mamici..mai ales daca aveti baieti.



Ai foarte mare dreptate! In clasa fiica-mii, sunt foarte multi copilasi care au putin peste 6 ani, abia poate d-na invatatoare sa-i stapaneasca. Ii pune sa lucreze si n-au rabdare, e o harmalaie continua. Ora de religie e jale..., d-na nu prea poate sa ridice vocea si abia daca se aude pina in spatele clasei, imi spunea Ioana ca nu aude nimic, "mami, e cea mai zgomotoasa ora", in conditiile in care ea sta in prima banca Nu au rabdare, nu se pot concentra mult timp, daca i-a lasat si cu jucarii isi fac de joaca si nu sunt atenti, asta e....e normal, copilaresc inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Raluca, scuze, am citit aiurea (am citit si am inteles ca a fost singura fetita de aproape 8 ani, Ioana - graba strica treaba)


Credeti-ma ca daca stiam ce an vom avea (clasa 1), o amanam un an si stateam cu ea acasa si lucram clasa pregatitoare si ceva in plus. Nu o dadeam de 7 ani, ea nu a fost pregatita deloc pt scoala, deloc, deloc.

Pe Rares, desi e diferit de ea, cred ca il voi de 7,9 luni, dar clasa 0 sau pregatitoare o va face la scoala, nu la gradi.
Vom mai vedea pana la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Din ce vad eu pe aici parerile sint impartite.
Unii ca e ok la 6 ani, altii ca nici la 7 ani nu e bine.
Pina la urma cred ca depinde de la copil la copil, cum se adapteaza, in ce colectiv nimereste, ce colegi are, cum e nivelul clasei ... samd.

Eu una sint foarte multumita de fi-miu si cum s-a adaptat.
Si ca virste potrivite mi se par 6 ani ( +/-4 luni ) la pregatitoare si la max 7 ani cls I.
Trebuie gindit si mai departe, cind termina scoala.
La 19 ani si ceva sa dea bacul cind lui ii arde de indragosteala si de fete/baieti mi se pare mai greu.

Iar legat de cls I: cred ca e foarte important si ce invatatoare nimereste.
Ca daca da peste una care le da cite 200 pagini tema si dupa mintea ei ar trebui sa stie sa citeasca cursiv o carte evident ca nici un copil de 8-9 ani nu ii face fata.
Ar trebui noi ca parinti sa nu mai permitem lucrul asta.
Din cauza asta cls I e sperietoare si e grea, ca intra invatatoarele tare in ei.
Si tocmai asta e rolul clasei pregatitoate: de a-i aduce pe toti la acelasi nivel, nivel cu care invatatoarea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput