Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

V-am citit cu interes, desi suntem inca mici.

Mie mi se pare grea evaluarea aia...

Sa mai dati detalii, daca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Orchis, de ce nu mergi la scoala Giften Education? Nu stiu ce taxe sunt, dar poti sa te interesezi. De la ce varsta ti-ai dat seama ca e supradotat? Poti sa imi dai si mie mai multe deatlii, am o nepoata de 3 ani si jumatate foarte isteata, dar parintii nu isi dau seama daca e supradotata. Eu am dat evaluare pentru Mihai care acum este la pregatitoare. Il mai las inca un an tot la pregatitoare. Se vede diferenta intre cei de 6 ani si 7 ani. Credeti-ma ca ma duc zilnic si ii urmaresc. Se vede si cum vorbesc cei mari in limba Engleza, pe cand al meu nu. Am crezut ca este inteligent si ca poate, nu este asa, m-am inselat. Un an se vede foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Riloasa , cati ani avea copilul tau cand a dat evaluarea ?
In ce sens spui ca nu se adapteaza ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

riloasa nu eu mi-am dat seama! S-a facut o evaluare la gradinita (cu psihologi de la o fundatie). Avea 4 ani si vreo 9 luni!
Acum vreau sa-l duc sa-i aflu iq si pentru a avea astfel o a doua parere!
Androix nu, nu am niciun raspuns...si, din pacate, nici nu sper ca voi avea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Femeia aia nici nu cred ca iti va raspunde. Asa cred eu ....

Desi ma repet, stiu, as vorbit la CMBRAE.
In fond tot ei au facut evaluarea anul trecut si probabil tot ei o vor face anul asta.
Acolo sint psihologi, cu asta se ocupa.
De raspunsul lor depinde daca un copil se inscrie la unu nivel sau alt nivel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

catrinik multumesc pentru sustinere! O sa spun si aici cand imi vor raspunde....daca imi vor raspunde!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Doar al meu si inca unul sunt cei mai mici din grupa. Au fost singurii care nu au reusit sa termine tema. Evaluarea a dat-o anul trecut, cand au dat-o toti. Nu va putea sa concureze cu ceilalti copii, ca sunt mult mai mari. Majoritatea or sa aiba punctaje maxime la concursuri, al meu nu, ca e diferenta. Stiti si voi ce inseamna 1 an la copii! Nu are rabdare in banca fata de copilul de 7 ani. Se foieste, se suceste, nu mai poate sa stea, se plictiseste.Si al meu este istet, si el citeste, scrie saracul cate 4 pagini, le da tema pe weekend, dar nu conteaza ca toti sunt buni. Am vazut ca nici nu putea sa faca bastonase, de ce? Ca nu are varsta potrivita. Cei de 7 ani reusesc fara problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Riloasa - pai problema cred ca e cu clasa si cu invatatoarea, nu cu copilul.
Ce teme? ce 4 pagini??? Nu exista asa ceva.
Ce bastonase? Nici al meu nu face. Si il pun eu sa faca, acasa. Cu chiu cu vai face 4 rinduri!!!
Ce tema pt weekend? Cred ca invatatoarea aia face de fapt materia de cls I cu copii, caruia un copil de 5-6 ani normal ca nu ii poate face fata.

Al meu nu are nici o tema. Din an in paste cite o fisa, destul de simpla.
Nici la fi-miu in clasa nu au rabdare sa stea in banci.
Se plimba pe acolo, se baga pe sub catedra, unul odata o gidila pe invatatoare de sub scaun ...
Evident ... au fost doar vreo 2-3 cazuri pina acum, nu e o regula, insa e clar ca nu au rabdare.
La el in clasa cred ca cel mai mare copil avea 6 ani si citeva luni doar ( la inceputul scolii ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Sincer, eu nu am mai auzit pe cineva ca isi mai da copilul la 6 ani si ceva. Toti sunt peste 7 ani. La sora mea, nepoata a intrat la pregatitoare la 6 ani si 9 luni. Era cea mai mica din grupa. Si eu eram nervoasa ca nimeni nu isi mai da copilul mai mic de 7 ani, dar acum am vazut de ce. Pe parcurs o sa vedeti diferente. Vreau sa zic ca sunt Invatatoare, care se uita urat la mame, ca aduc copii asa de mici. Pai stiti ce am patit cand l-am inscris la pregatitoare? Au spus ca este prea mic la 5 ani se ceva, ca nu pot sa il inscrie. Mama ce m-am enervat. Ei nu puteau sa conceapa ca duci copilul asa mic, ca practic il chinui. Asta vroiau de fapt sa imi spuna, dar nu puteau. Exact acelasi lucru este si cu clasa 1. Prietena mea isi da fetita la clasa 1 la 7 ani si 10 luni. Eu ii spuneam ca este nebuna. Acum ii dau dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Acum l-am intrebat pe fi-miu ce virsta au copii din clasa lui.
Mi-a zis ca sint cam de virsta lui, citiva mai mici, dar multi cam de virsta lui.
E o singura fata, care e mai maricica ... dar nu stie citi ani are.
Cel mai mic din clasa e un baietel nascut prin feb-mart 2007.
Deci avea 5.7 ani la inceperea pregatitoarei.
Si de vreo 6-7 dintre copii stiu clar ce vista au: sint nascuti sept-dec 2006.

Iar de la el de la gradi din 26 copii ( nascuti dupa iunie 2006 ) 18 au plecat la pregatitoare.


Mergi la inceput