Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Oliviaacum imi aduc aminte ca am vazut in link-ul pus de tine blogul mediocru
L-am masurat/cantarit ieri pe Roli si are 68 cm si 8,100 kg
In wrap pot sa-l port linistita si 2 ore fara sa simt deloc greutatea,a fost cand am avut de umblat cam 3 ore si abia atunci am inceput sa simt greutatea asa pe la sale.
La tine cum e cu marsupiul,simti greutatea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

M-am intors , am depus dosarul partial, mai imi trebuia si copie dupa solicitarea mea catre cei de la munca pt trecerea in cic....Am mai aflat asa:
- daca tatal nu intra luna 12 in cic, tb sa incepserv la 11 luni fara cateva zile pt a beneficia de stimulent pana la 2 ani
- tb anuntati ca incep serviciul cu o luna inainte , pt suspendarea indemnizatiei( la 10 luni). Am patit-o la prima fetita, am depus hartia de incepere a serv in ziua in care m-am intors, luna respectiva am primit indemnizatia si a trebuit sa o dau inapoi...ceea ce nu a fost prea placut, alte drumuri, telefoane, cerere etc

cam atat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimi! Va dau un bol cu cereale si iaurt

Carmen, cum mai sunteti? Cum se simte puiul micu?

Oana, voi incerca sa mai scriu si pe blog caci sunt multe lucruri interesante!

Mirabela, ce bine ai descris acolo legea. Am o intrebare. Avand in vedere ca pingu e student iar venituri nu are, am oare cum sa beneficiez de indemnizatie 12 luni? Sau trebuie sa depun acte si pt el? Ai vreo idee?

Revin cu mai multe date dupa ce pap si eu ceva si il culc pe dl Insomniac care de la 05.30 pana acum nu a mai inchis ochii (este 10.00) A zambit si gangurit si jucat de mama, mama.

AH, de mult va tin sa va dau www.drmomma.org/2009/09/functions-of-foreskin-purposes-of.html" target="_blank">un blog cu multe info despre alaptare, co-sleeping, decalotare si cry it out. Linkul pe care l-am pus este despre importanta preputului dar daca veti cauta, veti gasi si despre ce v-am spus.

Va pupacesc cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, astia sunt cu capul?!?
Mie nu mi-au cerut copie dupa solicitarea mea catre cei de la munca pt trecerea in cic, ba chiar mi-au dat o foaie cu ce trebuie si asta nu aparea.
Legat de punctul asta:
- daca tatal nu intra luna 12 in cic, tb sa incepserv la 11 luni fara cateva zile pt a beneficia de stimulent pana la 2 ani
Si daca sta tatal, cand trebuie sa incep serv ca sa beneficiez de stimulent?

Referitor la asta:
- tb anuntati ca incep serviciul cu o luna inainte , pt suspendarea indemnizatiei( la 10 luni).

Pai daca eu am depus pt 1 an si se stie ca sunt platita doar 11 luni, ei imi dau in continuare si apoi trebuie sa umblu eu sa le dau banii inapoi???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreiutza, multa sanatate si voua si te asteptam sa revii!

Kytanutz, asa mama, asa fiu, nu? Tu ai imprastiat ciocolata prin toata bucataria, trebuia sa imprastie si pingu mic ceva, nu? :)))) prin batrani se zice ca daca face kk la baita o sa aibe noroc in viata!

Corinuka, cum mai sunteti? Ai cazut la pace cu Dani? Cu lapticul cum e?
Eu de ieri am inceput sa iau iar pastilutele.
De mult ce-am laudat-o pe pitica ca cuminte e, aseara dupa baita a adormit la san si n-am trezit-o sa-i dau bibe. A dormit 3 ore si dupa aia din ora in ora treziri! La 4 am luat-o langa mine ca nu mai puteam si am adormit mufate. Nu stiu de cate ori s-o mai fi trezit, de vreo 2 sigur, dar eu am dormit. Ii mai prindeam din cand in cand mainile ca ma dispera ce-si dadea cu ele peste fata.
Corina, cand Maya facea scandal la san si lapte era, functiona daca o plimbam la orizontala si sugea asa. Figuranta!

Anda, cred ca iti va fi greu sa te intorci in aprilie la munca. Ce faci cu copiii? Maya se intoarce pe laterale de la vreo 2 luni. Acum hobby-ul zilnic e intoarcerea de pe spate pe burta. A invatat sa-si scoata si mana de sub ea!

A adormit. Bag si eu un nani langa ea ca nu ma simt chiar fresh si revin mai incolo.

Pup!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Oana multumesc de raspuns. Sa stii ca esti o norocoasa, ca David s-a integrat f bine la gradinita.Si oricum cred ca la gradinitele particulare e mai bine, din multe puncte de vedere...Noi in Tulcea avem o singura gradinita particulara.Daca nu se integreaza la cresa de stat ,ma gandesc si eu sa o dau, pentru ca stiu ca ii va fi greu mamei,care nu mai e chiar tinerica si sanatoasa cu doi copii mici.

Olivette, bravo Maiei!Noi inca ni ne intoarcem...Sa-l invete si pe Ioan.Pe Ioan ma gandesc sa-l las cu bunicii si pe Nectaria la cresa.Daca nu se integreaza o sa-i platesc o bona...3 zile pe sapt si 2 o sa stea cu bunicii paterni.Nu stiu nici noi exact cum sa facem...e f greu..,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor!

Sunt in urma cu cititul, dar am zis sa va scriu mai intai, sa va zic despre noi, c-am fost azi la vaccin. Azi implinim 4 lunite! L-a vaccin n-a plans, a fost mirat doar, dar in masina s-a dezlantuit, deci reactie intarziata:)) Acum sper sa nu aiba reactii adverse


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Intru repede sa urez multa sanatate micului Paul si multa putere mamei lui.
In legatura cu lm versus lp: va spuneam ca Dari a crescut numai cu lp. A avut o singura enteroviroza pana acum (Doamne ajuta pentru asta) iar in ceea ce priveste inteligenta ... are mami fata desteapta (cra cra cra). Pe Vladi ma chinui sa-l alaptez si credeti-ma ca daca reusesc 6 luni sunt mai mult decat multumita. Sper ca-i va da rezistenta la virusii pe care ii aduce soru-sa din plin.
Cu diversificarea: dupa cum v-am spus, la Dari am avut o diversificare haotica. Acum ... o sa incerc sa respect niste reguli... care reguli nu stiu inca . Avantajul meu principal e ca am legume si fructe din productie proprie. Din primavara ma apuc si de crescut pui bio (spre disperarea sotului) pentru ca daca la Dari ii crestea mamaia mea dar acum ea nu mai e . Din fericire Dari nu a dezvoltat nici o alergie si nu a avut nici alte probleme cu stomacelul. Poate ca si produsele bio au o importanta.
Ma intrebase Mirabela: deci Dari mananca si a mancat destul de bine si cu toate astea la 4 ani avea abia 14kg. Acum a ajuns la 16kg. Darrrr... (nu stiu daca are legatura) nu mananca lactate. Lapte abia o conving sa manance cu cereale fff rar, branza, cascaval, smantana deloc iar iaurt o data la 3 zile la micul dejun dar doar daca il amestec cu fructe, biscuiti, miere, etc. De aceea ii fac anual analize pentru a vedea cum sta cu calciu. Si e OK . In afara de lactate mai are ceva produse din care nu vrea sa manance dar din incapatanare, nu reusesc s-o fac sa guste (de ex sapt trecuta am convis-o sa guste mamaliga si a concluzionat ca-i place ).
Vladi are o perioada cand nu vrea sa stea decat ridicat si ar prefera in fundulet(crede ca e mare). Chiar voiam s-o intreb pe Daniela ce presupune la ei statul infundulet


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Stela ce frumi esti de bebe nu mai spun!Ma bucur ca a fost bine la vaccin...Si noi trebuie sa-l facem ...si mereu mi-e teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Niiiiiiiiiiiiiiiiingeeee!!! Woohhooooo!! Ma simt si eu acum nitel mai aproape de casa!!

Stelutz, imi place rau poza ta La cat mai multe lunite inainte! Daaar, te-ai tuns cumva? Din pacate am ajuns la concluzia ca trebuie sa renunt la plete Imi cade o mana de par pe zi

Stiu ca e offtopic, dar imi puteti da un sfat despre cum sa ma tund? Nu am nicio idee. Parul meu e ondulat (nu cret) cu firul gros si aspru. Va las in atasament 2 frizuri la care ma gandeam. Nu dati cu pietre, dar am nevoie de sfatul vostru

mami.ilinca ma bucur ca sunteti bine! Ai dreptate m-am linistit destul mult de cand am ajuns aici. Sa ne mai scriiii

Paula, uau ce voinicel s-a facut Roli! Un adevarat barbat!

Astazi m-a chinuit talentul si i-am facut dlui Pinguin torta de ciocolata cu ciocolata Cum maine este ziua lui, merita nitel rasfatat M-am apucat de Pilates si sper sa ma si tina. Am deadline pana in aprilie sa imi micsorez talia si sa am abdomen plat fara a renunta la aportul de calorii si vitamine. Mi-o iesi? Printre prajituri si sport si iar dulciuri poaaaate poaaate reusesc macar un pic sa tonific burtoiul

Trimit si mai revin

Mergi la inceput