Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carmen, scuze daca ai spus deja, dar doctorii ce ti-au spus/recomandat? Ti-au zis ca este de la lapticul tau? :( Insanatosire grabnica, va pup pe amandoi. Doamne ajuta sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Carmen - iti doresc sa ai putere sa treci peste acesta incercare, puiului tau ii doresc multa multa sanatate. Vreau sa citesc maine numai vesti bune despre voi.

Puiul meu e iara ragusit, dimineata s-a trezit bine, l-am scos sfara o ora ca erau -2 grade si soare si spre seara iar a ragusit. Starea lui e f buna, rade, gangureste, mananca, doarme ..... Nu stiu ce sa fac, maine nu iesim afara.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen nu e altceva mai bun acum decat sanul tau, crede-ma. Sunt multi medici care chiar intrerup alaptatul, parerile sunt impartite, sper sa nu dai peste vreunul din asta. La 8 luni D a avut asa ceva si au zis ca are rotavirus, dovada clara nu a fost pt ca ei in spital nu testeaza si virusii, doar bacteriile, vreo 4 parca, ceea ce e f putin... eu l-am salvat atunci doar cu lm, nimic nu e mai bun. Nu voia nici sarurile lor de hidratare, nici mucilagiul de orez, nici lp-ul NAN delactozat...
Chiar daca mai vomita, e de la stomacelul lui f sensibil acum cand e bolnavior. E posibil sa te duca in eroare si sa crezi ca de la laptic. Chiar acum am dat de un ghid al OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii) unde spune sa nu intrerupem alaptatul, mai ales la diaree. O sa vi-l dau si voua sa-l cititi. Daca ei il hidrateaza cu perfuzii e ok, nu are ce sa pateasca. In urma analizelor o sa vezi daca e infectie sau viral, sper sa nu fie cazul de antibiotic asa micut... sanatate multa si tine-ne la curent cu starea voastra.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Inca ceva, vezi daca ei fac in spital analiza din scaun pt rotavirus, daca nu, poti trimite la un laborator in oras daca stii cine face. Te-ar ajuta macar sa stii sigur.
La noi atunci nu era infectios si totusi ne-a bagat pe antibiotic, eu nu stiam mai multe si am acceptat asa. Rotavirusul nu se trateaza cu antibiotice. E doar o parere vis-a-vis de ce am patit noi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

In legatura cu stimulentul si modificarea legii, am sunat acum la Directia de Asistenta Comunitara si m-am lamurit, va spun cu cuvintele mele ca nu-s in domeniu:
1. Pana acum luau stimulent doar cei care optau pt 1 an si incepeau serv. mai repede de 1 an;
2. Noua lege da dreptul si celor care au optat pt 2 ani si se intorc mai devreme sa ia stimulent;
3. Doar cei care au inceput deja serviciul mai repede de 2 ani, deci care acum deja lucreaza, trebuie sa mearga sa depuna cererea aia pana pe 31 ianuarie pt a beneficia de stimulent de la data la care s-au intors, altfel vor beneficia de la data depunerii cererii (de ex. cineva s-a intors la serv. pe 1 decembrie, daca depune acum, va lua stimulent din urma, daca se duce dupa 31 ian, va lua cu data depunerii cererii);
4. Noi, care nu am reluat activitatea nu avem nici o obligatie, fie ca am ales 1 sau 2 ani;
5. Am mai aflat ceva, daca nu vreti ca tatal sa stea o luna acasa, trebuie sa anuntati cu 60 zile inainte;
Sper ca m-am facut inteleasa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata dnelor,

mi-a fost dor de voi, va citesc rarut , nu mai apuc,timpul nu-mi ajunge, am pierdut firul evenimentelor...

CARMEN:sanatate multa multa puiului,sa scapati repede!
NORMA:sa urmaresti bb , raguseala nu prea e ok, dar se mai intampla, si fiica-mea face asa, apoi isi drege vocea si gata. eu am scos-o ieri seara afara la -7 grade , vreo 10 min, adoarme imediat.
PAULA:eu am mrsupi plus, a fost c m buna alegere pt noi.
OLI:saru'mana pt tot ce ai scris despre dosarul pt indemnizatie. azi merg, sper sa fie ok. legat de diferenta intre prunci, atat pot sa-ti zic , lasa bb 2 mai peste vreo 2 ani, acorda-i Mayei toata atentia si dragostea, cu 2 e mai greut...iti spune o mama care la controlul de 1sapt dupa prima cezariana , a intrebat cand poate sa-l faca pe bb2 Stiu ca suna ciudat dar pe masura ce cresc , nevoia lor de iubire sio atentie creste si chiar cred daca se poate , e binevenita o pauza intre puiuti
KYTANA:deci cheia la voi era tati,e asa o diferenta intre ce scriai in Ro si acum, e clar ca va este bine in formula completa!
MIRABELA:trec prin ce treci tu, bebelusa refuza sanul drept, doar stangul e bun, nacu vreo luna era invers. voi cum mai sunteti?
ELA:ce bine a crescut pruncuta ta!

Eu sunt ingrijorata, mica a stagnat cu greutatea vreo 2 sapt, in rest e vioaie , nu-s modificari, offff. Am incercat lp. e cah , la fel bibi e cah...i-am facut urocultura, astept rezultatul,asa ca nici stare prea buna nu am.

va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetele mele dragi!
De-abia am venit de la vaccin. Intru mai tarziu putin.
Carmen, sanatate!
Mirabela, super clar ai explicat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata

Olivia mersi pt info
parca as mai acorda o sansa wrap-ului
dar,daca se iveste ocazia,il vand

In ceea ce priveste diversificarea,eu una o sa iau in considerare ce scrie pe blogul lui zoozie,aici

Carmenmulta sanatate lui Paulica,mi-i s-a rupt sufletul de mila lui cand am citit-am bobocelul bolnavior,sa se faca bine cat mai repede

Pt mamicile cu baietei,ceva interesant despre decalotare,aici


O zii faina sa aveti dragelor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, cate kg are Roli? Mai poti sa-l tii in wrap?

Acelasi link l-am pus si eu saptamana trecuta Sunt multe lucruri interesante acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am reusit sa citesc si eu blogurile alea cu diversificarea, cu unele sunt de acord, cu unele nu. Nu m-a convins la faza cu cerealele, sunt tari din lumea de sus care fac studii peste studii si le recomanda ca prim aliment introdus la toti copiii indiferent de greutate. Daca ar fi ceva in neregula cu ele, cu siguranta le-ar fi interzis pana la o anumita varsta. Eu ma gandesc la ideea de a le face in casa, de ex. oare orezul nu se poate macina si face din orez brut? Nu stiu, o sa mai vad.

Am inteles mai bine de ce la un copil care e hranit cu lm nu i se da apa/ceai, acum dupa ce am citit acolo, nu as mai spune ca NU E NECESAR SA DAI APA/CEAI pt ca lm tine si de sete, ci mai degraba E CHIAR INDICAT SA NU-I DAI apa/ceai pt ca inlocuirea unei cantitati de lm ar duce la anemierea copilului. Daca unele mame ar sti asta chiar ar tine cont de acest lucru. Optica asta n-am mai auzit-o pana acum de pe blogul asta si pare ok.

De acord cu alergiile in cazul introducerii alimentelor devreme.

Va trimit linkul cu diversificarea dupa OMS aici. Eu am inceput sa citesc din el, pe masura ce mai citesc va mai spun si voua. Poate daca mai are timp cineva sa ne mai faca si noua un rezumat.

Ma contraziceam recent cu cineva care spunea ca ce-i cu alaptarea asta, mare lucru, cresc copiii frumosi si sanatosi si cu lp... asa este, insa are multe avantaje pe termen lung, care nu se vad acum. Anticorpii care trec in lapte nu sunt doar cei pt raceli, cum ar spune unii, acestia ajuta si formeaza sistemul imunitar si cel digestiv pt toata viata. Nu-s numai vorbe cand se spune ca , copiii alaptati ar avea un grad de inteligenta mai mare, dar e si demonstrat cu studii acest lucru. Am gasit asta si pe OMS www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/facts/en/index3.html" target="_blank">aici. Deci fetelor, care puteti sa alaptati macar partial, are avantaje mari pe termen lung. Se recomanda alaptarea pana la 2 ani sau chiar mai mult si intarcarea sa nu se faca brusc. Sunt multe lucruri interesante acolo. Citisem si ce ar contine exact laptele care duce la un grad de inteligenta mai mare.

Incerc sa revin cu un raspuns pt Corina.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput