Si, totusi, cum blocam un user?

Si, totusi, cum blocam un user? | Autor: Bob_Pixel

Link direct la acest mesaj

Sa zicem ca autodisciplina mea e in vacanta si chiar m-am saturat sa ma impiedic de anumiti useri (nu are rost sa dau aici motive, sa zicem ca sunt eu mai zbanghie). Chiar nu se poate implementa un butonel magic ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca te referi la mesaje private, poti sa nu le deschizi cand sunt de la useri ce nu iti plac, sau poti raporta ca SPAM daca se insista. Daca e vorba de mesaje pe forum, nu, nu se pot bloca. De aia e forum, ca sa scrie toata lumea care respecta regulamentul. Daca nu iti place ce scrie un user, cand vezi numele in dreptul mesajului, sari peste. Nu te obliga nimeni sa citesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

La mesaje pe forum la refeream, da.
E usor sa zici "sari peste", e mai greu sa platesti un tehnician sa-ti faca un buton pe care userii sa-l apese sau nu.

P.S. Libertatea asta de exprimare e si ea cu dus si intors. La un moment dat nu mai puteam citi un anumit topic pentru ca o utilizatoare isi pusese la avatar bebelusul mort. Nu cred ca e ceva in regulament care sa interzica asta, nu? Si totusi, eram obligata sa-i vad poza ori de cate ori posta.

Cam asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

La un moment dat nu mai puteam citi un anumit topic pentru ca o utilizatoare isi pusese la avatar bebelusul mort.









allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Eu am trimis recent o sesizare ,pt ca avatarul este inca prezent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

La un moment dat nu mai puteam citi un anumit topic pentru ca o utilizatoare isi pusese la avatar bebelusul mort.









allinta


Am vazut si eu o situatie asemanatoare, daca nu o fi fost tot aceeasi, pe alt forum. Nu era usor de privit sau de acceptat, insa m-am gandit ca gestul mamei de a pune fotografia aceea la avatar a fost unul iesit din durere si neputiinta, nu ca sa socheze ori sa vada reactiile celorlalti useri. Am multumit lui Dumnezeu deseori atunci ca am copii sanatosi si ca nu ne-a trecut viata prin momente ca acelea...
Ceva asemanator am experimentat pe forum aici, cand multe forumiste, din simpatie si durere, au pus la avatar poza Monicai, ce tocmai murise. Initial am fost socata, ca unde ma invarteam, aparea aceeasi poza, cu atat mai mult cu cat experienta trista prin care a trecut ea m-a bantuit si pe mine grozav, ca-s purtatoare de alunite mari si dubioase.
Nu as bloca un user pentru pozele pe care le pune la avatar, daca nu sunt indecente si nu depasesc anumite limite, mai ales de pudoare - pentru ca sunt mereu cu copiii in preajma cand intru pe forum si nu as vrea sa-i expun, chiar si intamplator, la imagini nepotrivite.
Altfel, cred ca fiecare vrea sa comunice ceva, cand isi alege un avatar, chiar daca uneori e un strigat disperat si totusi mut ca o poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Ceva asemanator am experimentat pe forum aici, cand multe forumiste, din simpatie si durere, au pus la avatar poza Monicai, ce tocmai murise. Initial am fost socata, ca unde ma invarteam, aparea aceeasi poza, cu atat mai mult cu cat experienta trista prin care a trecut ea m-a bantuit si pe mine grozav, ca-s purtatoare de alunite mari si dubioase.



Exact acelasi lucru l-am simtzit si eu,ba chiar am avut impulsul de a ruga persoana respectiva sa scoata poza d ela avatar,insa ...am fost sigura ca cererea mea nu va fi intzeleasa.

Insa a fost socant si cumplit (pentru mine)pur si simplu s-o vad cum zimbeste ,pe avatarul altui user.Cumplit!!!!(initzial am crezut ca cineva din familie a intrat pe userul ei...!!!)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Sa stii ca si eu am fost ispitita sa scriu despre asta atunci si tot din teama de a fi prost inteleasa am tacut... eu nu am fost foarte apropiata de Monica, doar o data, de doua ori am schimbat niste pareri, de aceea am gandit ca poate alte persoane or fi fost mai apropiate si au fost mai afectate de moartea ei si nu am vrut sa jignesc sau sa starnesc polemici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

E delicat si emotional ,cred .Dar e o diferenta intre avatare ,zic eu,doar unul contine fotografia unui trup fara viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

E cumva vorba despre un avatar, in care o mamica tine in brate un bebelus livid cu ochii inchisi ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

La mesaje pe forum la refeream, da.
E usor sa zici "sari peste", e mai greu sa platesti un tehnician sa-ti faca un buton pe care userii sa-l apese sau nu.

P.S. Libertatea asta de exprimare e si ea cu dus si intors. La un moment dat nu mai puteam citi un anumit topic pentru ca o utilizatoare isi pusese la avatar bebelusul mort. Nu cred ca e ceva in regulament care sa interzica asta, nu? Si totusi, eram obligata sa-i vad poza ori de cate ori posta.

Cam asa...


Acu urmeaza sa imi iau iar rosii, ca nu e prima data, dar nu ma pot abtine : Bob_pixel, daca e asa de greu sa ignori mesajele userilor care nu gandesc exact ca tine, de ce nu iti faci tu un forum unde sa scrie numai persoanele care iti plac tie? Acesta este un forum unde are dreptul, mai zic odata, sa posteze oricine respecta regulamentul. Nu iti place, nu deschide, nu citi, nu te uita.

Iar despre avatarul la care te referi, e lipsa de delicatete si empatie din partea ta, nu vina persoanei respective. Copilasul respectiv, la momentul cand s-a facut poza, era viu. Asa arata un prematur. Ma bucur pt tine daca nu ai avut ocazia sa vezi unul. Eu am tinut in brate pe fetita mea care arata ca un 'alien', fara pic de grasime, cu pielea intinsa pe craniu si era cel mai frumos si mai minunat copil. Si as fi stras de gat pe oricine ar fi indraznic sa spuna ca ii provoaca repulsie. Internetul asta e un spatiu mare si liber, nu te tine nimeni intr-un loc unde nu iti place.





Mergi la inceput