Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Bau

JAde, ce animale din cauciuc si de unde?
Eu vreau sa ii iau, dar nu am gasit.

Lali, nu conteaza, eu dupa ce am mancat in liceu si cand am fost in state, imi permit sa mananc din comert :)))
billa e departe, poate gasesc pe langa mine :d

Alyana, eu as opta pentru produse cu cat mai putini conservanti aditivi...
weleda parca e din germania.

La noi e asa sommnul
seara am reusit de vreo sapt sa o adorm la 9-10 (pana acum adormea 11-12)
nu stiu nici eu cum am reusit.. cu multa rabdare :D
acum se ptrezeste dimineata la 8, inainte se trezea la 10.
somn la 12-1 cam 1h, maxim 1,5h
seara adoarme la san (15 min) doarme toata noaptea ( o mai hranesc pe la 12 cand ma culc eu), la amiaza la fel.
pana am ajuns la programul acesta ne culcam toti 3 in pat si ea se juca se juca, pana adormea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Ai PM
Lena: Ce sistem ai folosit? Mutat treptat ora? Brusc? Cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Care dintre voi a spus incantatii sa o patesc si eu sa iasa la interval : Teodora inca nu doarme,iar Paul a adormit de maxim 10 minute !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lena multumesc mult pentru raspuns,a insemnat mult pentru mine m-am bazat aici pe fete ca ma vor ajuta sa fac un sondaj dar m-am inselat ,asta e ...nici n-am mai insistat


La noi e asa...Noura doarme la 9 pm de cand avea 6 luni daca doarme in pat cu noi ,doarme tun daca o mut la ea in patut se trezeste din ora in ora ,scanceste ,intinde mainile s-o iau si pana la urma tot langa noi isi petrece noaptea ,eu chiar ma bucur
Se trezeste la 8 ,apoi doarme la pranz in jur de 2 ore ,de la 1-3 pm






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor.

Ce active ati forst in week-end .
Vad ca ati dezbatut cu succes programul de somn al copiilor. Sa va povestesc la acest capitol insa o isprava. De obicei Edi are ziua doua reprize de somn, una pe la 11 de o ora iar alta pe la 15-16 de 1-2 ore. Sambata am avut musafiri si cum ii place sa fie in centrul atentiei nu a vrut sa mai adoarma dupa amiaza si m-am bucurat la gandul ca va cadea lat seara dar surpriza, l-am adormit cu chiu cu vai pe la 9 si de atunci pana la 4 dimineata s-a frinchinit in pat si adormea maxim 10 min apoi era in picioare .
Am incercat sa-l iau asa cum spuneti si voi cu noi in pat cand se trezeste noaptea insa nici ca se mai culca la loc, ne calareste, ne baga mana prin nas, se da jos, ... i se pare amuzant.
Si Edi pana la 10 luni adormea singur in camera lui si ziua si seara si dormea toata noaptea
Cand o sa am concediu o sa incerc n variante si poate gasesc o solutie acum sunt atat de obosita incat recunosc ca nu am rabdarea sa incerc nimic nou, sa ma apuce 12 noaptea treaza.
Am noroc ca de cele mai multe ori doarme tata cu el noaptea si asa ma mai refac si eu.
Apropo in perioada cand a fost racit si i-am dat panadol si ketof seara a dormit bustean.

Cu mancarea stam din ce in ce mai prost desi in trecut manca pe rupte. Nu-i mai place mai nimic, sper sa treaca si de faza asta. Reusesc sa-i dau ceva de mancare numai la calculator sau la desene, asta este, ce sa mai zic......

Deci fiecare copil e cu "bubele" lui, important este sa fie sanatosi si ei si noi ca sa-i facem mari.

Eu pot sa vin in aprilie la munte cand vreti voi

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Mihaela, nici nu stiu cum... in principiu daca s-a trezit la amiaza mai devreme nu am mai adormito, asa ii era mai repede somn, apoi am incerca sa stingem toate luminile si toata lumea la somn
de cand se trezeste la 8 nu mai e problema ca e franta la 9 seara
dimineata ma ridicam din pat si ea nu mai dormea asa mult. nu o trezesc fortat k e cu fundul in sus toata ziua :D
cam astea sunt trickurile, trecerea a fost rapida, dar au fost mai multi factori: faptul ca a dormit mai putin la amiaza, ca s-a trezit mai devreme, etc si apoi am incercat sa pastrez patternul,
spunea o mamica despre somn ca daca pierzi semnul de "mi-e somn" te chinui dupa, asa am incercat sa o culc pe la 9-10 chiar daca nu dadea semn de somn efectiv. si a functionat.

Alyana, o alta metoda pt site ar fi sa cumperi ce e mai folosit in germania si sa faci apoi marketing sa le faci cunoscute. eventual sa dai pt testare la persoane care au blog (am observat ca asa se practica reclama in ziua de azi), dar sa fie persoane obiective, ca altfel nu prea are multa lume incredere in ei.
Inceputurile sunt grele, dar daca faci din pasiune si cu onestitate sigur apar rezultatele :)

Aseara s-a trezit pe la 11 si a stat vreo ora invartindu-se in pat, cerand din cand in cand tzitzi...
am zis eu ca nu mai spun cand doarme bine, ca am mai patit asa o data... am spus si nu mi-a mai dormit ca lumea copilu :))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata:)

Si la noi cu.somnul e greu. se trezeste noaptea de 3-4-5 ori pt supt iar seara adoarme doar dupa ce stingem lumina si ne culcam cu totii. s atunci inca ar mai gasi de joaca dar ridic un pic tonul la ea. ii zic ca trebuie sa ne culcam si ca nu negociem si pana la urma se culca.

acum ne cresc caninii deci e greu si cu mancatul. cu toate astea vad ca inca mai rezist.:)

Eu acum ma chinui sa renunt la tipatul la ea...am facut o de cateva ori si m am simtit lousy dupa. vreau sa stie de ton ridicat dar nu de tipat. nervii mei sunt flenduri si prea ii mai pot stapani asa ca am tot felul de rabufniri. in prima faza vreau sa incerc sa in descarc nervii altcumva(cand ii am:d) dupa care sa incerc sa imi modulez vocea astfel incat sa nu mai sune a tipat ci doar a ton ridicat. wish me luck!:)


Prin vecini am doua burtex care tre sa nasca in iulie si au amandoua baieti (asta dupa ce mai are fiecare inca un baiat acasa...).fii mea o sa se joace numai intre baieti. cred ca o sa iasa o baietoaica in final:d

alayna, de acord cu lena.cand era fata mica am m rimit din De niste servetele umede care aveau in ele doar apa, pantenol si inca ceva. mi au placut f tare....in romania au 1001 de cacaturi in ele..

despre mancare de acord cu cumpararea produselor cat mai naturale dar in acelasi timp de acord cu ideea lui lali. organismul uman e adaptat la alimentatia zilelor noastre. ficatul de asta exista in organism. sa detoxifice. asta e scopul lui. asa a fost lasat de dumnezeu..cu alte cuvinte de cand lumea si pamantul ficatul a avu la ce lucra ca altfel s ar fi atrofiat si ar fi disparut ma gandesc....
eu iau chestii naturale, bio eco..etc dar incerc sa nu exagerez si sa ma dau de ceasul mortii daca nu am bio in casa. am decis doar ca din comert nu ii voi da pasari deloc ci doar porc si vita din acelasi motiv enuntat de lali.

ieri m am uitat la dexter seria 7:d. mi a prins asa bine ca parca azi m am trezit alt om. acus plec la plimbarica cu marmota ..vad ca e fain afara.

va pup!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele

Jade ...multumesc ...noi nu avem CORA in Timisoara! :( T. se joaca cu el?Este o jucarie care sa merite banutii???Robi e mai incantat de Ginger pe telefon dar il iubeste si pe Tom!Mai vedem ...

Cat despre aruncatul jucariilor in pereti ink nu face d'astea dar in schimb cand se enerveaza le arunca de parchet,gresie,etc :(

Alayna...noi folosim gama BUBCHEN ...de care suntem foarte multumiti si o procuram din Germania ...apropo sa stii k in Timisoara se vinde foarte bine aceasta marca de produse pt copii!

Despre adormit sa stiti k nici noi nu stam mai bine adormim doar leganati pe perina si cat mai tarziu adica pe la 23:00 - 23:30 in fiecare seara!Nu stiu cum sa il dezvat!

Despre plecatul la munte:noi putem 20-21
Locatia????

Pusi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Produse SONNENTOR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

lena , sora mea i a adus din Spania un magarus mic dintr un cauciuc moale si fin , si care este preferatul lui
vazand cat este de incantat , m am gandit sa i mai cumpar si altele si am cautat prin toate magazinele mici si mari si n am gasit decat la noriel niste dinozauri
asa ca pana la urma i am luat din piata doua pungi de animale domestice de toate natiile si marimile :D
nu sunt cine stie ce , unele sunt cam dure , dar lui ii plac..

athosik T se joaca cu Tom , nu pot sa spun ca toata ziua sta bot in bot cu el , dar isi mai aduce aminte de el din cand in cand in timpul zilei :P (asta din cauza ca are mult prea multe jucarii)
stie cum functioneaza , stie de unde sa i dea drumul si ce trebuie sa faca
daca merita....nu stiu ce sa zic , depinde de copil....el are alt papitoi preferat dar si de Tom ii place

Mergi la inceput