Situatie limita cum sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

si eu vreau sa ajut. astept pm cu datele.

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si eu vreau sa ajut. mi-ar fi de folos un cont paypal.
dcristea, ma ajuti in acest sens?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Si eu vreau sa ajut. Hai Di, organizeaza-ne un pic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Si eu . Voi urmari subiectul.

Curaj Ana ! Sa stii ca si eu am primit un ajutor la un moment dat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Anuscha, te inteleg tare bine; am trecut si eu prin somaj si instabilitate financiara si stiu cum este. Sunt sigura ca se va deschide o alta usa, una mai buna decat cea dinainte.
Sa ma treceti pe lista. Astept PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Vaiiiii, nu stiu ce sa mai zic, va multumesc din suflet fetelor. Am terminat proiectul, am facut bugetul si maine ii dau drumul spre finantare.



1. La ce problema raspunde proiectul si care este solutia propusa?
Comunitatea in care traim este esentiala pentru noi. De multe ori aici ne nastem, mergem la scoala, legam prietenii, ne casatorim, nastem copii. Fiecare membru al comunitatii traieste si momente fericite si momente mai putin fericite.
Proiectul de fata doreste sa raspunda la nevoia de dezvoltare a comunitatii, a spiritului cetatenesc si de ajutor reciproc din cartierul Berceni, zona Metalurgiei – Sudului, prin activitati educationale si de dezvoltare personala a membrilor, in special a copiilor si varstnicilor.
Traim intr-o societate vulnerabila si plina de riscuri care din pacate nu-i mai ajuta pe oameni sa traiasca autonomi si fericiti. Dorinta demararii acestui proiect pleaca de la o experienta personala, In decursul a doi ani m-am vazut ca mama singura, somera de doua ori, odata cu indemnizatie altadata fara.
Experienta traita doresc sa o multiplic, pentru ca stiu ca langa mine sunt persoane care se confrunta cu situatii de somaj, divort, singuratate, pierderea rolurilor sociale odata cu inaintarea in varsta sau alte situatii dificile. Primii care resimt pe termen lung traumele dificultatilor prin care noi adultii trecem sunt copiii. Si nu este drept!
Am ales ca punct de plecare pentru infiintarea viitoarei asociatii scoala cu clasele I-VIII Alexandru Obregia din sectorul 4 Bucuresti, unde invata si fiica mea.
Colectivul de copii al scolii 108 din Bucuresti este format din elevi ai caror parinti provin, in general, din familii modeste cu venituri medii lunare de aproximativ 2000 de lei poate si mai mic.
Activitatile zilnice ale acestor copii sunt in principal scoala, televizorul si parcul din fata blocului. Cunosc un numar mare de copii de varsta scolara care nu au parasit Bucurestiul, nu au fost macar intr-o excursie organizata de scoala din cauza lipsurilor financiare ale parintilor. Ideea acestui proiect este legata si de imaginea unei mamici din clasa noastra, casnica, cu trei copii, ale carei vise nu depasesc granitele Berceniului, dar ale carei maini mesteresc neincetat hartia din care ies minunate articole hand-made prin arta quilling-ului.
Prin intermediul acestui atelier pilot orizontul copiilor si al varstnicilor participanti se va largi, scoala noastra va deveni cunoscuta, iar in urma infiintarii asociatiei mai multe persoane din cartierul Berceni vor putea invata arta quilling-ului, in viitor atelierele creative de quilling se pot inmulti , iar fondurile obtinute sa finanteze unele dintre activitatile sociale si comunitare ale asociatiei „De langa mine”.
Produsele confectionate de beneficiari vor putea fi expuse la targurile de articole hand made organizate in diverse parti ale tarii si astfel copiii si varstnicii care nu isi permit sa calatoreasca vor cunoaste tara si vor aduce fonduri pentru continuarea activitatilor asociatiei.

2. Va rugam sa ne faceti o scurta descriere a proiectului. In cadrul descrierii, mentionati obiectivul principal pe care il aveti in vedere, cine beneficiaza de pe urma proiectului si cum va ganditi ca acesta sa-si castige resursele pentru a se autofinanta in viitor.
Scopul proiectului
Infiintarea Asociatiei de sprijin comunitar si reciproc ,,De langa mine,,
Obiective generale
Atragerea de membri fondatori ai Asociatiei si strangerea de fonduri pentru demararea procesului de infiintare.
Organizarea unui atelier de lucru intergenerational (bunici –parinti –copii) care sa confectioneze obiecte decorative de Pasti prin arta quilling-ului.
Beneficiari directi ai proiectului:
- 20 de copii elevi ai scolii 108 cu varstele cuprinse intre 9 si 14 ani
- 20 de parinti si bunici ai elevilor
Beneficiari indirecti ai proiectului
Cetateni cu domiciliul in cartierul Berceni, sector 4 Bucuresti
Activitati desfasurate in proiect
- Formarea echipei de proiect si a retelei de voluntariat;
- Alcatuirea materialelor promotionale cu obiectivele asociatiei;
- Impartirea pe locatii a materialelor cu promovarea asociatiei;
- Organizarea unui bazar pentru promovarea obiectelor confectionate in atelierul de lucru;
- Constituirea statutului si depunerea actelor necesare pentru infiintarea asociatiei;
- Mediatizarea proiectului prin internet (crearea de site propriu) retele de socializare, presa, radio, tv.

3. Pe langa infiinantarea acordata, de ce ati mai avea nevoie pentru a derula proiectul?
- promovarea si mediatizarea proiectului;
- consultanta in vederea desfasurarprii activitatilor generatoare de venit si a atragerii de mebri noi ai asociatiei.

4. Care este bugetul general al proiectului si care din cheltuielile mentionate vor fi acoperite de finantare?
Numele initiatorului/initiatorilor proiectului:
Date de contact (e-mail si telefon):

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Sper ca nu o sa ma lasi tocmai pe mine pe dinafara?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noua un cont pe pm !!! !!! !!! Asta asa rapid :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

hai,madame, sari cu contul pe pm.si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

care e contul?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput