Sunt dependenta de ac-uri

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

si eu am 35 si iau ac de pe la 19. cele mai lungi pauze au fost in perioada sarcinilor.
saptamana trecuta am fost la control gineco si dr mi-a recomandat steriletul, dar eu tot ac vreau.
am facut pauza 4 luni, acum jumate de an. m-am umplut de cosuri, de chisturi pe ovar ( vazuti la eco). acum citiva ani faceam si la sin chisturi.
am vazut ca la analize au fost crescute mereu valorile la colesterol. dar medicii mi-au recomandat sa-l reglez din alimentatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

[b]Szivarvany]/b], nu am reusit sa citesc toate paginile, raspund strict la subiect :)

Aici toate amicele mele inspre si peste 40 iau AC. Nu exista deloc ideea asta ca la 35 e gata... Nu am auzit inca asa ceva. Eu fac anul asta 38 si tot iau.
(Fosta mea soacra a luat pana la peste 50, cand ginecologul i-a zis ca poate ar fi cazul sa stopeze, probabil fiind la menopauza deja . Asa a si fost)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Pentru cele care vor contraceptie, dar fara efectele adverse ale AC, exista calculatoarele de fertilitate. La noi se gaseste Cyclotest, dar exista si altele (mai scumpe, nu au aparut inca in Romania), cum ar fi Ladycomp. Daca dati o cautare pe Google, va lamuriti cum functioneaza. Eficacitatea cica e de 98%.

Pretul e mare, adica dai multi bani deodata, dar pe termen lung e avantajos, ca nici AC nu sunt ieftine.
Evident, nu exista reactii adverse sau contraindicatii. Culmea e ca pot fi folosite si de cele care VOR copii, pentru a stabili perioada fertila.

Mie mi se pare cea mai TARE inventie in materie de contraceptie. Eu am luat cu multi ani in urma pilule si m-am confruntat cu doua efecte adverse absolut oribile: m-am ingrasat si libidoul a ajuns zero. ORIBIL.

Acuma consider ca am facut destui copii (), steriletul are si el efecte adverse, doctorul n-a vrut sa-mi lege trompele la cezariana, asa ca ma gandesc serios sa strang bani pentru cyclotest.

B.

Mergi la inceput