Intrebarile cele mai grele

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


mari, si oricare fata mai doreste materialul, am nevoie de adresa de mail sa-l pot trimite. thks

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

numai un parinte de copil cu adhd,down,tourette sau alta afectiune poate intelege ce inseamna sa imaginezi viitorul pentru copilul tau...aparent fara viitor.
am o prietena careia i-a luat aproape un an sa accepte ca are un copil cu sindrom down(a fost vorba si de niste confuzii medicale,ba ca are,ba ca nu...),iar acum,cand intr-un final a realizat ca acel copil are nevoie de grija si atentie speciala,a inceput o lupta crancena pentru bebelusul ei (1an 5 luni); cu conceptiile gresite ale oamenilor,cu sistemul medical din romania,cu familia care da sfaturi peste sfaturi si cred ca inca lupta cu sinea ei zi de zi...
printre cei care au sfatuit-o m-am numarat si eu,si printre cele mai importante sfaturi au fost sa nu-i fie rusine cu copilul ei,sa iese in lume,sa nu tina ascuns faptul ca are un copil bolnav pentru ca e vizibil iar oamenii abereaza mereu asupra cauzei,si sa-l educe pe cat posibil ca pe un copil normal(parintii au tendinta sa-si cocoloseasca excesiv copii,convinsi fiind ca nu sunt in stare sa faca unele lucruri,uita sa le spuna nu ai voie,nu se poate,obtinand persoane antisociale cu o scuza deplorabila,e bolnav).
nu stiu cat de mult au ajutat-o,dar eu cred ca dumnezeu da un copil special doar unui parinte puternic,care zi de zi se aduna din prapastie si lupta pentru el si copilul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
(parintii au tendinta sa-si cocoloseasca excesiv copii,convinsi fiind ca nu sunt in stare sa faca unele lucruri,uita sa le spuna nu ai voie,nu se poate,obtinand persoane antisociale cu o scuza deplorabila,e bolnav).


Parerea mea este ca dl Goe este reprezentat in egala masura atat printre copiii cu dizabilitati cat si printre cei fara.

Altfel, sunt de acord ca a explica unui copil ca dizabilitatea nu este si nu poate fii niciodata o scuza pentru un comportament nepotrivit este absolut necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Iar eu cred ca dl Goe a fost inventat de adulti ca sa-si justifice neputinta de a pune, cu blindete, rabdare si multa iubire, limitele parintesti atunci cind trebuie si cum trebuie.

Mergi la inceput