Intrebarile cele mai grele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ca mama de copil special si cu un handicap real, nu o dificultate surmontabila, īti pui īntrebari infinit mai multe si mai dureroase despre viitorul copilului tau.

Nu e acelasi lucru un copil care are toate armele pt a se descurca in viata, chiar daca poate uneori nu pe masura ambitiilor parintilor lui, si un copil cu un start dificil si bariere care il īmpiedica sa aibe un job, sa conduca, sa īntemeieze o familie in mod responsabil si sa fie autonom.

Da, toti parintii ne punem aceleasi īntrebari, īnsa copiii nostri nu au sanse egale in fata vietii. Si nu ma refer la nu stiu ce pretentii, ci doar la sansa unei vieti in autonomie si demnitate.

Este foarte firesc sa ai momente de cadere, insa nu uita sa cauti ajutor pt a te ridica si a merge mai departe. Si eu am momente de cadere, am nopti in care visez sa murim peste vreo 10 ani asa pt ca mai mult de atāt chiar nu mi se pare interesant sa traim si cred ca lucrurile vor deveni prea complicate din cauza bolii. Dar apoi imi zic ca poate, poate stiinta va gasi niste raspunsuri si vom avea solutii mai bune pt baiat. Intre timp muncim pe rupte sa compensam, calatorim, ne intālnim cu prietenii, participam la manifestatii si ne bucuram cum putem de ce ne ofera viata etc.

De asta zic, DA, ai tot dreptul sa cazi, sa plāngi, sa fii disperata, dar cauta tot ce poti ca sa te aduni si sa mergi īnainte. A ajuta un copil special nu īnseamna doar a-l integra in scoala de masa si a-l forta sa aibe note bune, pe lānga scoala e foarte important daca e fericit acasa, daca se bucura de viata si daca e apreciat de ceilalti.

de la celalalt topic stiu ca scoala pt fetita ta e un chin, ca pui presiune pe ea si probabil pe tine, ia-o mai usor si īncearca sa vezi daca are prietene la scoala, ajut-o sa construiasca relatii de prietenie, e mai important decat rezultatele scolare.

Copiii diferiti si constienti de diferenta lor sufera foarte mult, trebuie sustinuti si ajutati, asa cum a zis si Bird, de la primele semne de depresie. Riscul de sinucidere e mai mare pt ei. Riscul de a fi abuzati de catre cei din jur (pt a primi atentie sau iluzia de integrare) e si el mai mare. Riscul de a fi bataia de joc a celorlalti (si fara a avea resursele necesare pt a se apara) e mai mare. Riscul de a deveni dependenti de diverse substante e mai mare. Deci trebuie sa fim de 100 de ori mai atenti la nevoile lor pt ca nu toti au resursele necesare pt a se descurca vreodata singuri.

Eu am īnceput deja sa-i vorbesc baiatului meu despre diferenta, īncet īncet mai bag cāte o pastila, cu cuvintele lui, pt ca el e deja constient de asta si nu are rost sa-i ascund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

dimineata am citit ceva minunat la servici, intr-un jurnal vechi.
il am cu mine ptr doua zile, asa ca pun aici un mic fragment care mi-a crescut aripile.

"astazi am inceput o viata noua. astazi mi-am lepadat toate gandurile mele rapanoase, balastul ce ma tras in jos ani intregi. astazi m-am nascut din nou intr-o vie in care exista fructe ptr toti. astazi voi culege roadele intelepciunii de pe cele mai bogate vite din vie. astazi voi savura gustul strugurilor din aceasta vie si o noua viata va incolti in mine.
esecul nu va fi nicicand rasplata ptr eforturile mele. in trecut l-am acceptat, la fel ca si durerea. acum il resping caci ma aflu in posesia intelepciunii si a principiilor care ma pot ajuta sa ies din umbra la lumina bogatiei, respectului de sine si a fericirii asa cum nu am visat niciodata.
ma voi disciplina in fiecare zi la nivelul gandurilor. voi ara peste cele vechi, in asa fel incat samanta gandurilor bune, pozitive si de succes sa creasca afara. "

din jurnalul unui barbat de 48 ani, imobilizat la pat in urma unui accident. sansele date de medicu sunt sub zero. medicii i-am dat intre trei si sase luni, iar el traieste deja de peste 6 ani lungit in pat.

cineva spunea odata "suntem scalvii gandurilor noastre" . adevarat si fals. suntem sclavi daca asa alegem, avem insa si optiunea sa fim liberi!


edit sa mentionez, cateva din ce spune omul mai sus am pus si eu in aplicare in trecut. si am reusit sa trec peste munti care pareau imposibil de escaladat.



Kari,de data asta,nu pot sa fiu de acord cu tine!vb doar de mine si copilul meu,nu poti sa faci paralelism,sub nici o forma!acest om,a trait pana la aceasta varsta si s-a trezit la 48 de ani,perfect lucid,dar asa cum este in urma unui accident,dar pana la 48 de ani,si-a trait singur viata si cu siguranta n-a depins de nimeni!
Tu il stii oarecum pe Mihaita,stii ca desi are 9 ani,este dependent de mine,da?
nu vb,nu poate traversa o strada singur,daca iesim pe strada si nu-l tin de mina,fuge direct in fata masinii,nu constientizeaza ca s-ar putea pierde de mine...si numai Dumnezeu stie daca va fi vreodata mai bine de atat,asa ca este avsolut imposibil eu ca mama sa nu-mi fac griji pt viitorul lui,sa nu ma gandesc ce se va intampla cu el,cand eu nu voi mai fii...mai pot trai 1 sau poate 20...daca mor maine ce se intampla cu el?
sunt gandurile si framantarile mele si sunt absolut inevitabile,nu ma pot ocoli....

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

am fost in spital,am cedat psihic,datorita asa ziselor scoli speciale de la noi,am ajuns cu tensiune 14/19,dupa simpotome,medicii au crezut ca am hemoragie cerebrala,singurul meu gand se indrepta spre Mihaita,el nu are cum sa se descurce,iar mie imi era inevitabil sa nu ma gndesc decat la el,desi mai am un copil si Dumnezeu stie ca-i iubesc pe amandoi,dar pe de alta parte stiu Andreea,se va descurca singura,fara nici o problema!
dar Mihai?n-avem scoli speciale,n-avem centre speciale,n-avem nimic...sa mai zoc ca dupa 18 ani,in Romania,copii cu autism sunt catalogati schizofrenici?si atunci isi pierd si din drepturi,si este absolut normal sa ne gandim si sa ne framantam!
Mihai,e atat de dependent de mine,ca de exemplu aseara,am iesit de la sport cu el,eram toti 4,mi-a sunat teelfonul si i l-am dat lui Paul sa-l tina de mana,sa-mi scot telefonul,mai n-a vrut neam sa-l tina pe taica-sau de mana,n-a vrut decat cu mine!Si intre ei este o relatie buna,dragastoasa,se joaca,dar 80 % din timp,eu sunt mereu langa el....si atunci,cum sa nu te gandestice se va intampla in viitor!

off,m-am intins,dar subiectul asta m-a atins rau!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela77O

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

dimineata am citit ceva minunat la servici, intr-un jurnal vechi.
il am cu mine ptr doua zile, asa ca pun aici un mic fragment care mi-a crescut aripile.

"astazi am inceput o viata noua. astazi mi-am lepadat toate gandurile mele rapanoase, balastul ce ma tras in jos ani intregi. astazi m-am nascut din nou intr-o vie in care exista fructe ptr toti. astazi voi culege roadele intelepciunii de pe cele mai bogate vite din vie. astazi voi savura gustul strugurilor din aceasta vie si o noua viata va incolti in mine.
esecul nu va fi nicicand rasplata ptr eforturile mele. in trecut l-am acceptat, la fel ca si durerea. acum il resping caci ma aflu in posesia intelepciunii si a principiilor care ma pot ajuta sa ies din umbra la lumina bogatiei, respectului de sine si a fericirii asa cum nu am visat niciodata.
ma voi disciplina in fiecare zi la nivelul gandurilor. voi ara peste cele vechi, in asa fel incat samanta gandurilor bune, pozitive si de succes sa creasca afara. "

din jurnalul unui barbat de 48 ani, imobilizat la pat in urma unui accident. sansele date de medicu sunt sub zero. medicii i-am dat intre trei si sase luni, iar el traieste deja de peste 6 ani lungit in pat.

cineva spunea odata "suntem scalvii gandurilor noastre" . adevarat si fals. suntem sclavi daca asa alegem, avem insa si optiunea sa fim liberi!


edit sa mentionez, cateva din ce spune omul mai sus am pus si eu in aplicare in trecut. si am reusit sa trec peste munti care pareau imposibil de escaladat.



Kari,de data asta,nu pot sa fiu de acord cu tine!vb doar de mine si copilul meu,nu poti sa faci paralelism,sub nici o forma!acest om,a trait pana la aceasta varsta si s-a trezit la 48 de ani,perfect lucid,dar asa cum este in urma unui accident,dar pana la 48 de ani,si-a trait singur viata si cu siguranta n-a depins de nimeni!
Tu il stii oarecum pe Mihaita,stii ca desi are 9 ani,este dependent de mine,da?
nu vb,nu poate traversa o strada singur,daca iesim pe strada si nu-l tin de mina,fuge direct in fata masinii,nu constientizeaza ca s-ar putea pierde de mine...si numai Dumnezeu stie daca va fi vreodata mai bine de atat,asa ca este avsolut imposibil eu ca mama sa nu-mi fac griji pt viitorul lui,sa nu ma gandesc ce se va intampla cu el,cand eu nu voi mai fii...mai pot trai 1 sau poate 20...daca mor maine ce se intampla cu el?
sunt gandurile si framantarile mele si sunt absolut inevitabile,nu ma pot ocoli....

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...









mihaela, nu am facut nici o paralela daca ai citit cu atentie. este doar motivatia unui om care s-a nascut cu o singura mana, iar jurnalul dateaza de cand acesta era tanar. accidentul s-a petrecut acum 6 ani, deci pana pe la 42 de ani a fost un om cu handicap, acuma e cu mult mai rau.

imi cer scuze ca am deranjat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Kari,eu nu am spus ca ai deranjat!Am spus doar ca nu pot fi de acord cu tine!
Eu am vazut ca un paralelism evolutia acestui om(n-am sesizat ca ai scris ca nu are o mana,sorry,mi-a scapat) si framantarile mele,ma refer strict la mine!
Pentru ca hai sa fim seriosi si chiar daca nu ai o mana(nu zic,ca-i usor),dar te poti descurca,sa-ti iei o paine,sa te fersti de masini,etc!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Oana, scuze, am crezut ca va luptati doar cu ADHD.

Daca fata e asperger, functioneaza logic, si pentru ea adevarul va fi cel mai important, plus studiile pe temam materiale pe intelesul ei de citit; daca gasesti ceva de Tremple Grandin sa-i dai sa citeasca cind va fi momentul oportun, este un nume respectat atit in lumea stiintei cit si a autismului.

uite: http://www.grandin.com/

eu am un material foarte bun pe tema relatiilor sexuale, a igienei, adolecentei, sentimentelor, etc, dar in franceza; e interzis sa-l distribui asociatiilor de exemplu, public, pe forumuri, etc, dar il ofer oricarui parinte daca are nevoie si se descurca cu franceza.

Oricum cu un copil cu autism dar fara deficiente intelectuale esti obligat la onestitate, realism si cit mai putin dramatism posibil, pentru ca ei asa functioneaza.



Citat:
citat din mesajul lui oanaib


Ana, e cazul si la noi, pt ca pe linga adhd are si Sindrom Asperger. De multe ori cele 2 afectiuni merg impreuna. Din cauza asta imi pun toate intrebarile astea.
[/quote]

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ana, vreau eu documentul de care vorbesti, mersi frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


cu drag , da-mi pe fb un mail unde sa ti-l trimit in atasament!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Oana si eu imi cer scuze,am recitit mai cu atentie acum.

Eu imi impun mereu sa fiu optimista sa nu am ganduri negre niciodata.Refuz cu indarjire sa simt ,sa gandesc negativ.Eu imi cresc singura copii,daca clachez nu stiu ce o sa se intample.Toti cunoscutii imi spun de unde am atata putere,veselie sau optimism.Nu am voie sa fiu altfel,incerc sa vad mereu numai partea buna si frumoasa a lucrurilor,altfel o iau razana.

O imbratisare calda din partea mea


Ana Stroe,si eu as dori acel material,daca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Eu am inceput cu asta:
http://www.sparktop.org/games/zipper.html
http://www.sparktop.org/dbtv/index.html

Pe e la 7-8 ani cand au aparut primele intrebari, mi s-a parut mai potrivit pentru varsta lui sa ii arat decat sa ii explic niste termeni pe care nu ii intelegea atunci.

Mai tarziu a aflat singur ca Michael Phelps si Adam Levine de la Maroon 5 au ADHD Asocierea cu persoane celebre cred ca e buna pentru multi copii pentru ca le ofera o perspectiva optimista si e buna mai ales pentru copiii anxiosi.
I-am explicat, desigur, ca nu toti oamenii cu ADHD ajung celebri si bogati dar ca descopering acel ceva care iti place si la care esti bun poti sa ai o viata frumoasa.

Mergi la inceput