Note autiste-mai multe informatii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia, te rog
Pana la urma unde s-a decis sa mearga si ce urmeaza sa faca? Daca s-a decis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Caress, ar trebui sa-ti activezi PM ca sa poti primi si mesaje personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Caress, ar trebui sa-ti activezi PM ca sa poti primi si mesaje personale.

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Caress si restul, grija foarte mare pentru ca autismul este si o tinta comerciala pentru anumite categorii de profesionisti. Homeopatia, florile lu' pesteBach, regimul fara gluten si cazeina, Reiky, descāntecele etc: toate astea nu trebuie luate īn calcul fara o terapie comportamentala serioasa si intensiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Carmen, nu stiu ce va face in continuare,asta este problema,si asta este motivul pentru care am deschis acest topic.Parintii sunt derutati, neincrezatori,pentru ca de 3 ani de cand ne cunoastem ma chinui sa ii conving ca lucrurile sunt serioase si grave,mult mai grave decat le prezinta medicul care se ocupa de copil.Ce argumente sa aduc in conditiile in care un psiholog,dupa evaluare si diagnosticul pe care l-am reprodus mot a mot, are ac singura recomandare sa vina mama sa o invete cum sa lucreze cu copilul acasa??

B_nica,poti sa imi trimiti mesaj privat,functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny


Caress si restul, grija foarte mare pentru ca autismul este si o tinta comerciala pentru anumite categorii de profesionisti. Homeopatia, florile lu' pesteBach, regimul fara gluten si cazeina, Reiky, descāntecele etc: toate astea nu trebuie luate īn calcul fara o terapie comportamentala serioasa si intensiva.


Chuny,sunt sceptica in ceea ce priveste homeopatia, chiar daca o consider doar o ramura alternativa a medicinei, iar despre restul cel mult accept ca nu strica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ba pot sa si strice cāteodata, dar insist pe faptul ca aceste pseudostiinte nu trebuie sa īnlocuiasca terapiile validate stiintific. Amin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La ATCA sunt profesionisti cu experienta.

Chuny are mare dreptate, nu va puneti sperantele, banii, si mai ales, timpul copilului, in tot soiul de pseudo-terapii.

Caress QD-ul ala 52 care il incadreaza inca la grad usor de deficienta, daca ar fi 49 - gradul ar deveni brusc sever. Nu m-as baza pe o singura evaluare a cuiva, despre care nu stiu cata experienta si cata formare are in domeniul asta. Poate merge totusi mama la ATCA.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Caress QD-ul ala 52 care il incadreaza inca la grad usor de deficienta, daca ar fi 49 - gradul ar deveni brusc sever. Nu m-as baza pe o singura evaluare a cuiva, despre care nu stiu cata experienta si cata formare are in domeniul asta. Poate merge totusi mama la ATCA.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Poti dezvolta putin, te rog?Calculul asa cum l-am facut eu,este corect?Are dezvoltarea si nivelul unui copil de 2 ani si 8 luni?Fratele lui are QD 88, sa inteleg ca nici el nu este dezvoltat conform varstei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cum se evalueaza varsta de dezvoltare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Carmen draga, sper ca nu pe mine ma intrebi...Presupun ca in functie de ce stie si ce face ,comparativ cu ceea ce ar trebui sa stie si sa faca la varsta lui,conform cu un standard.Despre evaluarile legate de sfera dezvoltarii motorii stiu ceva mai mult,despre cea psihica,psihologica si cognitiva,am doar o spoiala de cunostinte dobandite prin lectura personala.Asa ca habar nu am.Pot sa ti spun in linii mari,desi cred ca am scris ceva,in ce a constat testarea.

Mergi la inceput