bilete avion

bilete avion | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Daca iei bilete de avion si compania da faliment,sint asigurati cumva cumparatorii sau adio moncher? N-am idee si nu stiu cum sa procedez.Evident e vorba de una low cost.
Voi cu ce companie ati zburat ieftin la Amsterdam sau in apropiere?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

WizzAir zboara la Eindhoven.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Cand compania Malev a dat faliment banii i-am recuperat de la banca unde avem cardul de credit, biletul il platisem cu respectivul card. Altfel nu vedeam nici un cent de la Malev. Poate depinde si de politica fiecarei banci in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Cand compania Malev a dat faliment banii i-am recuperat de la banca unde avem cardul de credit, biletul il platisem cu respectivul card. Altfel nu vedeam nici un cent de la Malev. Poate depinde si de politica fiecarei banci in parte.

Pai tot cu cardul platesc ,dar oare are banca vreo vina ca ii vireaza in triunghiul bermudelor? Daca as sti ca-i asa as lua fara grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mergi la banca si fa refuz de plata. Banii de la Malev ne-au intrat cam in doua luni inapoi in cont, dar au intrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Acum am vazut ca nu ai luat inca biletele. Presupun ca ti-e frica de Blueair pentru ca l-au inchis pe proprietar. Ei au datorii mari de multa vreme, daca pleci in viitorul apropiat cred ca ai sanse sa-ti folosesti biletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pe 28 iulie ar trebui sa plec.Deci voi aveati biletele cumparate si v-au fost restituiti.Nu cred ca banca i-a restituit ,e vreo asigurare.nu stiu cum functioneaza.oricum nu cred ca mai iau cu ei ,desi imi pare rau ,ca asa trebuie sa merg la bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

citeste contractul pe care il ai pt card. cele mai multe banci au o clauza care iti permite sa ceri restituirea banilor in cazul in care nu primesti serviciul/produsul platit, si nu este din vina ta.
de obicei ai 12 luni de la data platii pt a cere banii inapoi. unele banci iti permit un numar limitat de cereri, altele cer o anumita taxa pt serviciu. este un fel de asigurare, dar este legata de card nu de bilet.

cat despre bilete..... depinde unde zbori. spre exemplu eu tocmai mi-am luat bilet bucuresti-dublin cu aerlingus ma ieftin decat cel de la blueair.
daca te uiti acum pt iulie, ai sanse sa gaseti bilete ieftine la companii normale, nu doar la cele low-cost.
incearca sa cauti bilete direct pe site-ul companiilor. stiu ca e mai greu sa stai sa cauti pe fiecare site in parte, dar cele mai multe module de cautare si agentii indexeaza doar companiilr mari.

inca ceva, cata bilete si dus-intors, nu doar dus. o sa ai surpriza sa vezi ca e mai ieftin uneori sa cumperi dus-intors decat daca iei doar dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pai Blueair aveau pt 3 persoane pt Bruxelles (de aici luam tren la amsterdam )234 E.Unde as mai putea gasi asa ceva sau similar la Amsterdam sau prin apropiere?
N-am auzit de aerlingus pina acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

aerlingus e compania nationala iralndeza, cam cum e tarom pt romania.
ma uit pt amsterdam si dca gasesc ceva iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

la o cautare rapida pe net am gasit asta: ttps://www.germanwings.com
Bucharest (Otopeni) #8594; Dusseldorf, la 123 euro (cu bagajul inclus).
operat de Lufthansa.
nu am zburat cu ei, asa ca nu stiu detalii
nu e chiar 234euro ca la blueair, dar daca iei in considerare ca la asta se adauga cate 20euro pt fiecare bagaj.... nici prea departe nu e.
incearca sa schimba zilele de zbor daca poti. de obicei e mai ieftin in timpul saptamanii decat in weekend.

Mergi la inceput