Homeland

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu acum am vazut subiectul asta. Credeam ca se discuta despre un serial pe care eu nu-l urmaresc.

La noi e sambata, ma pregatesc de lucru . E o caldura de tampesti, nu stiu ce se intampla de cateva zile . De obicei in zona noastra verile sunt blande. Ieri a trebuit sa bag cainele in vana sa-l ud sa se racoreasca. Mi-a venit de afara dupa ce a latrat ca prostu in soare, la un vecin si arata parca urma sa lesine. Pisica nici n-a iesit din casa de 2 zile, ca nu-i proasta. Numai eu am umblat de nebuna ieri prin oras, cu lista de treburi de rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bird, bine ai venit! Vara, caldura... parca nici nu au fost vreodata pe aici. Dar sa nu ma pling, e cald la noi, am vazut ca vor fi si 5 grade.

Ana, dar platisei deja setul sau l-ai lasat inainte de a plati? Si daca l-ai platit, oare il mai gasesti? Acum, bine ca n-ai uitat vinul!

Eu am lasat sotul si fetele la patinaj si am venit cu feciorul acasa. Dupa ora lui de patinaj, mai avea putin si adormea, asa ca a mincat, l-am spalt si acum e in pat, doarme. La 8 si 20! Se vede ca s-a terminat vacanta si a reinceput gradinita.

Si cei mari, toti trei, vor pizza. Asa ca ma duc sa fabric una. Si pe urma, am dat ordin de o bere... si ma voi uita la un film, daca nu adorm cu berea-n mina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
E o caldura de tampesti, nu stiu ce se intampla de cateva zile


Am vazut ca au pus mov pe harta sper ca tu nu esti in zona mov.

Si la noi e neobisnuit de cald pentru perioada asta a anului in Chicago. Au fost 11C azi si n-am avut deloc zapada pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

tuflita = pleostita (aproximativ)

Neata! Azi a fost randul meu sa dorm mai tarziu.Asa ca abia acum imi beau cafeaua. Voi?


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Aha, se mareste clubul!
Io incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca incepe de luni scoala. Am de spalat, de facut ordine, tot as muta una-alta, da asta-i un subiect mai greu de povestit.
Mihaela, asteptam poze de la voi. Mianna aventuri cu reparatiile casnice! Sunt invidioasa pe doamnele care au soti priceputi la mesterit, al meu mai departe de a-si lua o geanta maaare cu scule de tot felul n-a ajuns!
De sarbatori reparatiile casnice, mai exact electrocasnice au fost si la noi la ordinea zilei. Dadeau in nas, ba centrala, ba frigideru', de cateva ori pe zi... am chemat mesteri si frigiderul l-au incalzit cu foenul si mi-au arat ca merge, daca-l mut la cald, iar centrala cica era subtensionata, din motive de retea incarcata, suprasolicitata de sarbatori. Pan la coada ne-am recapitulat noi miscarile din ultima vreme si simptomele aparatelor bolnave si am ajuns la concluzia ca de vina e un congelator vechi care cred ca fura curent de la aparatele vecine si le baga in stand-by... Am tabarat cu consumul pe el sa-l golim si daca problemele persista reevaluam atunci. Pana una alta am frigider in veranda, plimbam cratitile acolo, ca al nostru are inca perioade in care nu pleaca si pace. Si culmea, congelatorul de sub el(e combina) merge perfect, toate-s inghetate tun inauntru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!
si io ieri am fost si tuflita si pleostita da' mai ales stresata, am ajuns acasa si m-am culcat. haha, cu limba romana ce sa va zic, io cand scriu pe dc, intr-o fereastra am translatu' si in alta dexu' :) ca-mi da translatu' cate-o explicatie :) o sa va dau exemple cand le folosesc sa vedeti ce greu imi e :)
no, si cand ma trezii tocmai ce era la televizor un documentar despre www.hotnews.ro/stiri-film-5057626-sergiu-matei-intr-documentar-despre-tibetanii-impuscati-chinezi.htm" target="_blank"> tibetani impuscati de granicieri chinezi. mi-a placut si am fost mandra de Sergiu Matei care a filmat tragica intamplare si l-a ajutat pe unu' dintre tibetani.

ce-mi placu intamplarea cu budigaii, Ana! las' ca tot fara ei ramaneai oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io la cafea abia acuma, ne-am culcat pe la ora 1 azi noapte, dupoa film...in plus dorm tare rau, tusesc si ma doare in continuare capul de mor...azi e a treia zi...pan ala 7 mai am...

bird bine ai venit! Am vazut ca iar sunt incendii prin Australia, de la caldura...
La noi canicula e la 30 de grade, rar ajunge la atata dar motanul era lesinat in zilele alea. Ne-au povestit vecinii in grija caruia era, noi eram plecati in concediu.

nelia pizza . sa va fie de bine!

Ana ai platit setul? nah, vorba neliei, bine ca nu ai uitat vinul. Macar uiti de pierdere .

La noi e zapada, foarte frumoasa. Daca eram sanatosi mergeam la ski fond, asa stam acasa si bolim. Singura care inca a scapat e cea mica, mereu a avut imunitatea mai buna ca noi restul. Cea mare lucra azi, dar nu poate merge.
Cea mica asteapta o prietena in vizita, vor merge la sanius pe dambul din apropiere. Sambata asta va fi casnica: gatit, doftoricit, invatat(eu), uitat la tv...nah, nimic special, nimic cultural, o sa vina ele si zile mai bune.

O sambata faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ninge tare frumos. Ne jucam de-a restaurantul (in pauzele de facut mancare). Sot plecat la supermarket. Uitat lista acasa. Astept sa ma sune dintre rafturi.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Buna dimineata :)

Bird, ziceau si pe aici de caldurile mari din Australia si de bush fires...

Ana, vaaai, pacat de lenjerie:( Oricum mi-e o ciuda de mor cind ca vad cu vinul si cu berea ca eu mi-am propus sa stau pe uscat pina scap de sunca luata de Craciun :)

Carmen, si noi foloseam cuvintul tuflit dar nu l-am mai auzit demult. Alt cuvint ce l-am revazut aici pe forum a fost fuserit, cuvint pe care iar nu l-am mai auzit din copilarie :) ( inseamna facut de mintuiala, in graba)

Apropo de patanii cu pasari, intr-o zi frumoasa de vara ( pardon, in ziua frumoasa din vara:)), am lasat usa ce da in gradina deschisa ca sa aerisesc putin. Copila era in gradina si poza un porumbel ce statea cocotat pe gardul nostru. Dupa o vreme a intrat si ea in casa si a venit in camera de zi unde eu eram absorbita de ceva treburi importante. Dupa un timp o aud ca zice vaaai mami a venit pasarea in casa. Cind ma intorc sa vad ma trezesc cu porumbelul de pe gard in mijlocul camerei . Si avea si o privire tare obraznica. M-am chinuit citeva minute bune sa-l scot afara ca incepuse sa faca ture prin casa si sa se acomodeze in bucatarie. Intr- un final a iesit dar s-a cocotat din nou pe gard si de cite ori ne vedea se zvirlea in geam incercind sa intre in casa, am tras o spaima de zile mari, ma si vedeam stringind resturi de porumbel de pe geam si de pe jos ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:


neata!

mi-a placut asta:

Citat:
citat din mesajul lui speed
intr-o zi frumoasa de vara ( pardon, in ziua frumoasa din vara:))




Mergi la inceput