LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Vai de mine ce mare si frumoasa este Eva! V-ati distrat frumos!

La multi ani sarbatoritilor!

Nu stiu daca v-am spus, dar Aidan este programat la o interventie dentara cu anestezie totala (in martie). din pacate are doua masele (cele pe care le schimba pe la 10 ani) distruse aproape in totalitate in interior (ca pe afara nu se vede mai nimic suspect dar la radiografie s-a vazut) si ii vor pune doua coronite dupa ce le curata si le plombeaza. Si i-a cazut unul din tuburi din ureche, sper sa nu mai fie nevoie de o alta operatie. Si a facut o reactie nasoala la ultima doza de vaccin DTaP, i s-a umflat mana de la cot la umar, de abia azi i s-a desumflat, dupa vreo 4 zile.

Numai vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

vai miere cate pe capul lui

dar cum de ati ajuns la radiografie pt masea?

noi am fost ieri la irina care mi-a conf ca totusi nu e de vitamina D injectabil;

dar tr as vad cu coloana, ca are inceput de scolioza, sau asa pare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Aidan merge la dentist de la un an si ceva si pana la controlul de acum sase luni nu a avut nimic suspect. In urma cu sase luni s-au vazut 2 carii mici, am zis sa le tinem sub observatie si la controlul de acum s-a vazut cat au avansat. Radiografiile se fac o data pe ani incepand cu 4 ani tocmai ca sa vada mai bine problemele, pozitionarea dintilor, etc. O sa-i sigilam acum maselele ca sa fim siguri ca nu mai avem probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

doar cele neafectate? sau se pot sigila si cele plombate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Porumbita si noi avem o suspiciune de scolioza,nu prea cred eu ca are asa ceva,din ce vad eu..dar o sa mergem sa vedem daca se confirma sau nu.

Miere multi pupici pt Aidan.Noi nu am fost cu David la dentist,de fapt nu cred ca ar sta nici legat.Par ok dintii.. la suprafata nu am vazut nimic ciudat..sper sa fie ok si inauntru.


Sanatate bolnaviorilor.

Si La multi ani sanatosi si fericiti Ana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

leditia pune-l sa stea aplecat in fata, cu capul in jos cocosat
treci varfurile degetelor pe piele urmarind linia coloanei si apasand usor, sa nu doara dar sa se inroseasca pielea
dupa sa zicem un minut o sa obtii pe piele o dunga roz-rosiatica (nu doare) si il pui sa se indrepte
la robert cand s-a indreptat era stramba linia

mi s-a spus ca varsta asta e genetica treaba, nu are mare legatura cu altele (cum sta in banca, carat ghiozdan etc)

evident testul cu urma pe piele poate sa dea rateuri dc nu stii sa il faci si doar radiografia arata ce si cum e pe acolo
da nu stiu cat de safe e la varsta asta
plus ca ar tr sa stea complet drept/nemiscat cand i se face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Porumbita mersi mult.Noua ne-a zis dr de fam cand am fost cu el la vaccin..asa din ochi.Ne-a dat trimitere la un dr si o sa merg sa-l vada,desi pe David l-au tot vazut dri..ma gandesc ca daca era ceva sigur imi zicea unul din acesti dri.
Cat despre mine,am ajuns si eu la chirurg cu nodulul de la san care s-a tot marit si s-a vascularizat(asta s-a vazut la ultima eco facuta in toamna) si dupa control mi-a zis ca pare benign,dar evolutia lui a fost nu tocmai ok in ultimii 2 ani si el l-ar scoate sa scap de-o grija si sa nu ma mai stresez ca poate intr-o zi poate deveni malign si evident atunci nu mai vorbim de o simpla operatie.Sotul zice sa ma operez,eu sunt in dubii ca mi-e frica de bisturiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

La Multi Ani sarbatoritilor!!! Multi ani sanatosi si frumosi!
Ledi, da de ce nu faci biopsie? Ce e aia pare benign? Si apoi ce iti face bisturiul de ti-e frica?Eu sper ca stii ce ai de facut, daca nu ma dau cu mesajul dupa tine prin alte parti!
Rox, pai intai am admirat poza mai veche de la randunici si acus vazui si pe cele noi;)domnisoara sarbatorita.
Miere baiatul curajos. O sa fie bine. Maselele se sigileaza doar alea definitive si fara carii/plombe. I-am sigilat vreo 2 pana acum la cel mare. Ai mei merg amandoi la dentist de mult, dar inca nu i-am facut radiografie lui T. Noi incercam sa reducem radiografiile. Il mai las putin, momentan pare ok.
Porumbita, bravo ca a iesit frumos. Pe cel mic de ce nu l-ai luat cu voi? Noi mergeam in fomatie completa si statea in car seat.
Gata inapoi la treaba.
gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

noi facem cam totul in 4 sau eu cu ei doi
si am vrut sa ii acord celui mare exclusivitate cele 3 ore de petrecere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi o tinem langa cu bolile, acum are ceva reactie alergica (?) la habar n-am ce, incriminez samponul, ca l-am schimbat. Niste bubite mici, mai mici decat gamalia de ac, zgrunturoase, localizate in insule pe partea stanga a corpului. Numai pe jumatatea stanga. Si o mananca.

Am zis ca n-o duc deloc la gradi in februarie.

Mergi la inceput