LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
la multi ani Alexia, Alexandru, Stefan si Isabella!! mult noroc sa aveti!

Bee, sanatate sarbatoritei! sper sa treaca rapid.

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri
Rox, da de ce nu ii dati asa cum trebuie? Ce are clasa 0? Nu vreau sa starnesc polemici, da nu sunt la curent. Noi aici mergem cu sistemul. Si incep destul de micuti da nu e tot un fel de gradinita


daiopri, eu vreau clasa 0, nu am spus altceva. vreau in schimb sa o dau [u]mai devreme[u] de 6 ani si 8 luni la clasa 0 care e egala cu grupa pregatitoare la gradi. clasa I la 7 ani si 8 luni mi se pare al naibii de mult. asta e dezavantajul celor nascut in ianuarie-februarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'neata,

Alexia, Alexandru, Stefan si Isabella

Bee sanatate multa Alexiei , sper sa nu fie nimic grav si sa iesiti repede din spital.

O saptamana usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Buna fetelor!

Am avut un week-end urat. Marius a luat iarasi ceva virus la burtica saptamana trecuta de la gradinita, l-a molipsit si pe frate su. Am tras o spaima si cu bebel surorii mele de 5 luni dar el a vomitat numai o data (deocamdata dar sper sa nu fie mai mult).

Vroiam sa las un mesaj pentru bee cu tortul. Eu am cateva fete la care le admir torturile. Nu le-am gustat insa, nu stiu preturi, dimensiunea minima sau cat de disponibile sunt. Va las lista si ramane sa vorbiti cu ele. Mai sunt fete din Bucuresti care fac dar nu am cum cauta acum:

1. https://www.facebook.com/COMANDATORT
2. https://www.facebook.com/carmen.iordache.12
3. www.torturi-de-vis.ro/" target="_blank">http://www.torturi-de-vis.ro/
4. https://www.facebook.com/Cristina.Dinescu.Gheonea/photos
5. https://www.facebook.com/torturile.silviei/photos

Toate au si bloguri pentru cine nu are FB dar nici astea nu le am la indemana acum.
Ramane sa le contactati si vedeti daca va intelegeti la ce va trebuie.
Daca nici asa nu gasiti mai intreb in grup cine o poate face pe Angelina balerina ca parca stiu ca a facut-o cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Si referitor la scoala eu am o mare dilema. Al meu a inceput tarziu gradinita, asa ca a intrat tarziu in grupa de cresa pentru ca cei din grupa mica erau prea inainte pentru el. Prin urmare acum e abia in grupa mica, asa ca nu are cum ajunge sa intre la scoala mai repede desi si mie 7 ani si cate luni sunt mi se pare prea mult pentru clasa 1.
L-as schimba la stat din toamna dar nu vreau sa ii tulbur echilibrul cu care e obisnuit acum. Tot stau si ma gandesc si nicicum nu mi se pare bine. Cert e ca fratele lui o sa mearga mai repede la gradinita sa nu mai am dilema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Paula, pai si Eva e in grupa mica. adica primul an. si daca intra la 5 ani si 8 luni la scoala va face doar 2 clase sau ani la gradi. oricum pregatitoarea de la gradi = clasa 0....

sanatate baietilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Roxana adevarul e ca nu m-am gandit asa. Eu ziceam/credeam ca trebuie sa fac un an acum in grupa mica, apoi mijlocie, apoi grupa mare si abia dupa clasa 0. Dar suna mai bine cum zici tu. Imi faceam mustrari de constiinta ca o sa ajunga la scoala cand e deja de insurat.
Acum sa vedem si cat de pregatit o sa fie el atunci ca eu il vad tare in urma fata de ai vostri. Numai cand o citesc pe Crisspy am senzatia ca si copilul meu e de aceeasi varsta si nu mai mic cu 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai, eu asta cu pregatirea nu o inteleg. nu e ok sa ii faci nimic copchilului inainte. nici liniute, nici ovale, nici cifre nici nimic. adica nu sa il indoctrinezi. daca lui ii place si se joaca, e super. daca nu, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor!

Am scris si eu acum vreo saptamana un mesaj despre scoala, caci ma preocupa problema. Ziceam ca sunt hotarata: Nadia va merge la clasa 0 la 5 ani si 8 luni. Mi se pare mult prea mare sa inceapa clasa I la aproape 8 ani.

In alta ordine de idei, vroiam sa va recomand spectacolul "Maria sa, Magarul" la Excelsior. Eu am fost ieri cu fetele si le-a placut tare mult (si mie, de altfel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

paula, nu te stresa, Dariei inca nu-i plac chestiile gen uneste punctele, urmeaza modelul. Nu-i plac si ii e si teama ca n-o sa-i iasa. Asa ca, de teama, chiar le greseste si incurca stanga cu dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

La multi ani Alexia, Alexandru, Stefan si Isabella!!

Sanatate Alexiei!

Roxana, da' io de ce nu pot spune ca tre' sa ma agit anu' asta sa-i inscriu pe ai mei la colegiul de vis-a vis de casa. Si-i greu taica, cum era in Ro inainte de noua lege, nu-s niciodata locuri. Macar in Ro mergea cu spaga, aci ma indoiesc :)))).

Paula, nu-ti fa griji. Asa-s baietii mai ales. Fi-miu deseneaza oribil, decupeaza groaznic si mai rau e obligat sa o faca ca sa dovedeasca ca a inteles ce i se cere. Dar scrie ok, citeste bine, matematica e perfecta, deci fiecare cu talentele lui.

Ilinca isi sarbatoreste azi ziua la cresa, ca de ziua ei era in plina eruptie de varicela. I-am dus tort cu crema de capsuni ca asa a dat comanda.

Mergi la inceput