dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

kari, oare ai putea face coliva din toate boabele alea??? (io visez cu ochii deschisi, la mine coliva e un fel de tort cu multa ciocolata, asa de mult imi place )
felicitari pentru noul job!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
si eu am avut din Romania medicamente dar majoritatea au expirat si le-am aruncat. supozitoarele alea de parcetamol chiar sunt bune. nu stiu insa ce concentratzie au.
sutn la fel ca tylenoul, nu? e acetaminofen.
vecina mea-rusoaica zice ca nu sunt la fel(si ei au in rusia paracetamol).

Bine inteles ca e la fel, paracetamolul este tylenol.
Eu nu iau din Romania decat ce nu gasesc aici over the counter - antibiotice mai ales, chestii de plafar, unguente (tetracicilna, nidoflor). Si ale mele mai expira dar nu conteaza, le arunc si vin cu altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Buna dimineata,
A, si inca ceva...muta-ti gandul de la alinuk la tava, nu merita, numai daca o mai indopi putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, viviana, auzisem si eu de dieta aia puncte, puncte...cica face minuni.

Ma scuzati ca intervin ... daca dieta "puncte, puncte" este aia la care ma gandesc eu , atunci functioneaza la slabit numai cand "punctele" sunt despartite periodic si la regasire, se alearga prin rostogolire pe tavane, spre recuperarea timpului pierdut ... altfel, asa "on a regular basis", organismul se obisnuieste si capata rezistenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

buflea, dieta aia merge in 2 sensuri: ori cum ai zis tu, ori daca punctele convietuiesc, sa faca program zilnic ca la aerobic

kari, da-mi si mie reteta aia cu linte si sfecla. Eu am facut supa-crema de linte cu cimbru dar ceva ii lipsea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

hello pinguinelor dietoase, va spun dintre 2 cafele si cu ochii rupti de somn. nu de conjunctivita.

am aparut la birou spre uimirea tuturor. eu stiam ca ma duc la un seminar toata ziua, turns out ca a fost doar un update de 2 ore.

dar zau ca m-a prins bine si mi-a aruncat posibilitatea de a face ceva cu oarece glam in lumea asta contabiliceasca not-for-profit foarte prafuita de altfel. in sensul ca e la fel de 10.000 de ani de zile si nu se intampla nimic nou - procese, initiative, colaborare etc.

toata lumea cere bani si face fundraising dupa aceleasi metode de ani de zile.

ei bine, azi am aflat niste not for profit trends si niste initiative cool si mi-au inceput ideile la dans in cap. daca as putea convinge niste oameni pe aici sa ne "infiltram" si noi in social entrepreneurship si mi-ar da si mie motiv sa fac ceva mai multi purici pe aici.

daca nu, musai sa sar cumva din procrastinarea asta ce ma consuma si sa inventez un consulting pe aria asta, atat doar ca inca nu stiu cum

oricum, concluzionez ca deraierea mea profesionala din finance in vanzari, chiar daca de scurta durata, a lasat ceva urme ca nu mai pot sa stau cu fundul linistita pe scaun si sa-mi vad de bugetele rapoartele si procedurile mele.

cam cu asa ceva ma ocup in ultima vreme, roxana, multumesc nu am disparut de tot de tot :) numai ca imi umbla gargauni prin cap si nu mai pot sta locului.

si alinukai o sa-i lansez o pastila ca tot vad ca face ea mult voluntariat si o sa o intreb cum sta ea la capitolul cu social entreprenureship si poate facem un brainstorming....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Kari, deci pana la urma cate zile ai boabe-nat ? Si cate kg ai slabit ? Pe mine personal m-ai convins, nu sunt boabele de mine … eu inca o studiez pe Rina, va anunt cand ma imprietenesc cu ea.

Denisam, in sfarsit cineva a dat o reteta cu quinoa asta – cred ca o sa incerc, suna foarte bine …ia ca deschid si un subiect la bucatareli, sa vedem daca mai are lumea idei … sanatate multa, de ce oare am retinut eu ceva de operatie, ca parca si zis ceva de recuperare ? Sau aberez ?

Viv, poate-l vezi tu inaintea mea pe Bradely Cooper in Silver Linen Playbook ca sa imi spui daca merita sa platesc $15 la cinema sau astept sa intre la $1 pe DVD … daca astepti sa plece Celcesforaie ca sa-l vezi, inteleg … nici eu nu as putea sa ma uit la Bradely Cooper cu barbatul langa mine …

Dar pe Lincoln l-a vazut cineva ? Eu cred ca Lincoln o sa ia Oscarul … asta este alt film al carei tema nu imi place, dar l-as vedea daca ma impinge cineva ca merita … totusi e cu Daniel Day Lewis care este unul din actorii mei preferati – vorbesc de performanta tehnica acum, adica de lucruri serioase nu de vise erotice.

Cui TJ m-ati lamurit – tot ce luati voi de acolo, cumpar si eu de la diverse alte magazine de prin zona, bere nu au la ala al meu, pateurile inghetate pe care le-am facut duminica erau putin rancede …asa ca, nu cred ca il voi vizita prea des. Poate salamul ala de Sibiu sa imi fi starnit curiozitatea …

Eu am avut aseara o zi buna, daca pot sa spun asa … le-am facut copiilor paste si au mancat toti 3, am scris intentionat TREI, nu e nici o greseala - de mi-au lins tigaia ... apoi lectiile au decurs fara prea mare scandal, barbatul a stat cuminte in pat bolind si la final m-am uitat la o emisiune de kko, dar foarte buna de vizionat inainte de somn si anume Millionaire Matchmaker

La capitolul baieti - vreau sa le intreb pe Aqai, Roxana, Michelle si cine mai are baiat de varsta asta, ce citesc copiii vostri … nu obligatoriu, ce citesc cu placere. Imi scoate peri albi fiu-meu asta cu cititul – nu ii place frate, o face pentru ca il pun eu, dupa ce negociaza si se aoleste cu ochii in lacrimi … aseara vine de sus si imi spune ca a citit 20 de pagini – sa cad jos de admiratie. Cand ma duc sa verific, ce credeti ? Si-a luat de la biblioteca scolii o carte cu desene animate – cum se numesc astea ? Cum erau pe vremuri la noi Pif si Rahan … unde pe pagina sunt desene si cate o bula cu 3 randuri despre oarece dialog intre personaje … ma uit pe cele 20 pagini citite de fiu-meu, unele nici nu aveau text, aveau doar un urlet in litere de genul “whraaaaaaaaaaaaaaa” … si el cica a citit. Dupa ce m-am pus pe ras si am facut misto de el, l-am pus sa citeasca dintr-o carte serioasa si a ales sa citeasca cu sora-sa, adica aia sa citeasca si el sa o corecteze. Asta ca sa intelegeti ca a ales dintre doua “rele” si cititul cu sora-sa este un rau mai mic decat cititul de unul singur.

Acum despre Millionare Matchmaker – asta e o porcarie de emisiune, unde o individa care se crede Gurul relatiilor de dragoste, are un club unde vin milionari si ea le gaseste partenerii de viata. Adica un fel de matrimoniale, dar pe bani foarte multi. Am inteles ca taxa de inscriere la club este vreo $20k … Clubul cica e de foarte mult timp, ea este a treia generatie din familie care il conduce …si mai nou, cuplarile astea sunt si televizate.

Ieri la club cine credeti ca fost ? Daniel Negreanu – jucatorul romano-canadian de poker, celebru in industria de profil, cel care a castigat vreo 3 campionate mondiale de poker. Pinguinilor, vai ce mi-a placut de el !!!… e un tip asa mic de statura, cu trasaturi clar europene, nu foarte aratos dar atat de degajat, atat de natural, atat de outgoing, atat de simpatic … wow, wow, wow ! A vorbit despre o fosta relatie de 4 ani in care a fost inselat si care i-a zguduit increderea in cupluri, a vorbit cu atata naturalete (asta apropo de discutia Marin-Banica), a recunoscut ca a fost o pilula greu de inghiti pentru el, a recunoscut ca a suferit, a recunoscut ca e sceptic dar vrea sa incerce si varianta asta cu clubul … in fine, nu stiu exact cat de “sincera” e emisunea, dar si-a ales special o tipa foarte retrasa si rezervata …a si zis ca exact asta i-a placut, ca aia nu a vrut sa iasa in evidenta. Vroiam insa sa va spun ca tare mi-a placut de el ca personalitate si nenicaaa, ce de bani se castiga cu pokerul asta, aoleu, aoleu !!! Desi nu prea pare o meserie, va spun, cred ca totusi este o indeletnicire din care, daca esti bun, traiesti lejer toata viata si nu depinde de varsta. Acum nu stiu exact care este diferenta dintre pokerul profesionist si pokerul papagalagist , cum s-or castiga banii la profesionisti – dar se invart multi bani acolo, foarte legal … este probabil ca un sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

benzi desenate de cheama, buflea si io am afat ca sunt fffffoooooarte importante in traseul de cititor al unui baiat fiindca:

jumatatea mea numai benzi desenate le citeste :)))

asterix si obelix, starwars (desi is cam idioate numai sa aiba motiv sa-l puna pe darth vader pe coperta si sa mai vanda cate ceva), lego ninjago, bone, rin tin tin

si ca sa stimulam micii cititori, cu drag le dam benzi desenate, la initiativa jumatatii

in rest chestii mai complicate ori le citim noi, ori audio books.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

benzi desenate de cheama, buflea si io am afat ca sunt fffffoooooarte importante in traseul de cititor al unui baiat fiindca:

jumatatea mea numai benzi desenate le citeste :)))


... mai, al meu nici de alea nu citeste de la el, impins de mine, de luni imi tot vinde gogoasa asta cu cate pagini citeste el.

Cartile alea de le-ai enumerat acolo nu ii plac - nici macar star wars, sau ninjago ... vad ca a terminat una cu Captain Underpants, un fel de umor de toaleta, dar ce mai conteaza nene ce citeste, macar de l-as vedea pierdut in lectura, fie ea si lectura de closet.
L-am intrebat daca mai vrea sa ii iau alta de la biblio si a zis ca nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

buna...va citesc si eu de muulta vreme, dar n-am indraznit ...Alinuk v-a recomandat.


ma bag in seama cu benzile desenate (comics)..eu cred ca e ceva cu baietii si benzile desenate (o fi lenea???). Fiu-meu, 11 ani, e pasionat/obsedat. Acum ma folosesc de pasiunea asta a lui ca sa-si exerseze franceza, dar...le urasc si ii conditionez citirea unei carti cu benzi desenate de citirea unei carti cu cuvinte..merge destul de bine deocamdata.

Sa vezi Buflea cand descopera manga comics .... mie imi vine sa le arunc pe toate pe geam...

Mergi la inceput