dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv si ceilalti ... Cum primesc ei banii de pusculita ? Fac ceva anume pentru asta ? Cum ar fi chores ?

Ai mei au primit si ei de anul asta chores dar fara bani ... Alex duce sticlele goale la tomberon si Flavia pune masa in weekend. Mai incerc sa ii invat sa-si puna farfuria in chiuveta dupa ce mananca.

Oare cand si cum se incepe chestia asta cu banii la pusculita ?

Ioana, ce se mai aude cu jobul tau ... s-a rezolvat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna iubitele,
Nu buflea.....omu nu i roman...
Am venit de la coafor m a spalat una data pe capatina fara balsam m a tuns,m a uscat ca naiba am lasat 36 e
Ba m am mai certat si cu omu ca am indraznit sa intru la ALDIsi nu la DELAIZE
In seara asta fac greva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Da Vivi, e ziua in care profesori isi fac activitatile fara elevi. ma rog, daca chiar le-ar pasa de copii cum sustin, ar trebui sa faca greva in ziua lor de PA, ca si asa militeaza pt drepturile lor, nu ale copiiilor.

deh.

Io le dau alor mei in medie 2$/ saptamana pt pusculita. daca am :) ca daca nu, nu, dupa principiul fiecare are bani de cheltuiala dupa totalul familiei :)

cel mic e strangator rau, cel mare abia asteapta sa-i cheltuie. cum se-aduna de-un lego mic, ceva, cum e la magazin. copilul mic strange bani sa-si ia inca un pestisor in acvariu. e $ 25, ii are de ceva vreme da' nu se prea pricepe la numarat

pt treburi in casa nu le dau bani, ca nici nu ii chargez sa strang dupa ei hubby le mai da banutii recuperati de la liquor store pe sticlele goale, daca participa la strangerea sticlelor de prin casa

el le lasa aiurea intrentionat, si ei trec cu nonsalanta pe langa ele, de unde domnul casei deduce ca oricum au prea multi bani copiii :))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Anul trecut a primit bursa la scoala.
Soacra-mea si nasi-sa ii dau de ziua ei bani.
Nasi-sa i-a mai dat bani cand a intrat la liceu.
De Craciun a colindat si prietenii mei au fost foarte generosi - da' banii astia nu-i socotim ca si i-a uitat/pierdut la Moeciu.
Are de la stat alocatie care-i vine in banca si o scoate daca vrea anual.

Da' anul asta nu prea o sa mai aiba spor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah, apropo de pierdut lucruri ... drama vacantei noastre de la ski a fost ca fiu-meu si-a pierdut Nintendoul ... Dupa ce l-a primit in vara, l-a avut in Romania, inapoi acasa i l-am confiscat ca l-a luat la scoala fara sa spuna ... Acum l-a luat la munte si desi am insistat sa nu-l scoata din camera, el a insistata ca vrea sa-i arate nu stiu ce-nu stiu cui, s-a jucat o perioada apoi l-a lasat aiurea de unde a disparut. Probabil ca alte persoane din hotel si l-au insusit ....asta ca sa stiti ca si in America se fura, e drept nu din geanta omului ...

Ce sa-i mai spun ? Era nou, era Nintendo 3DS, adica ultimul model aparut in vara, costase $400, mai avea in el si ultimul joc primit de la Santa.

Mai suparata am fost pe mine, ca cedez la insistentele lui ... Eu am zis sa nu-l scoata din camera si m-a zapacit la cap pana l-am lasat.

Parca Roxana se minuna de fiu-sau ca tot uita lucruri, ei bine, nu e singurul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Rufus, cafea am voie? si cu asta am incheiat cu dieta si discutia.


ai mei sunt mari, nu stiu daca se pune la socoteala. dar le-am dat bani de cand erau de 10 si 11 ani. copilu ii festuia rapid, iar copila era si este inca foarte strangatoare. atunci le dadeam bani de buzunar si i-am invatat sa economiseasca o parte din ei. din 3 euro primit, sa puna unul de-oparte. 3 euro pe saptamana la inceput. acuma primesc in jur de 10 euro saptamanal, fata mai mult. ea mananca la scoala si are nevoie de bani. o medie ar fi intre 25 si 30 euro lunar. avand in vedere ca sunt adolescenti.... nu bebelusi cum ii place copilului sa spuna. in plus au alocatie care le vine in conturile lor, alocatie de 168 euro lunar.

carmaw,


allinta, de la 2+1=noi, vreau sa vorbesc cu tine pe privat. cum sa fac asta cu succes?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Kari, trimite-mi pm.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pai am incercat de doua ori si nu a mers, imi dadea eroare. mai incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ti-am trimis un pm de proba. L-ai primit ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu-i dau bani, iar treaba treb sa faca ca e parte din familie.

in clasa 1 incepusem sa-i dau bani pt teste, pt treburi dar cand am vazut ca le face de dragul banilor si mi-a sarit si sotul in cap ca treb sa faca din constiintza nu de dragul banilor...am incetat.

dar nu stiu daca v-am povestit....scuze daca ma repet...dar mi-a ramas la inima , nu voi uita niciodata.
o data strinsese vreo $15 si ne-am dus la magazin sa cumparam mancare.
in weekendul ala nu am gasit in sale, carne buna de bbq rib eye(buflea stie ce e). era doar pretuzul regulat de vreo $7/lb.
asa ca hotarisem sa cumparam pui, porc...altceva pt bbq
al meu copkil...a stat, s-a uitat si s-a hotarit sa cumpere cu banii lui carnea si sa ne ofere dinnerul.
degeaba am insistat ca poate sa-si ia jucarii de bani, alte alea...nu, si nu...el vrea sa ne ofere ceva.
credeti-ma ca aveam ochii in lacrimi...noroc ca nu se vedeau de ochelarii de soare...ca plangeam la raionul de carne.
asa ca el a pus masa, a pus muzica, vin si suc in pahare, eu am facut cartofi prajiti, tati bbq(cu amenintzarea ca sa iasa neaparat f. bun).

se poate uita asa ceva?
au fost intr-un fel bine sa-i dau si acesti bani....sa vad cam ce ar face cu banii.

michelle

Mergi la inceput