Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *456*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

magdy, nu stiu ce boala e asta dar sper sa fie bine Maria. Multa sanatate

kea, ma bucur ca ati trecut cu bine peste episodul cu intepatul. sa ne tii la curent cu rezultatul

noi suntem bine. C s-a miorlait luni ca nu vrea la gradi dar acum si-a revenit. ieri m-a chemat in grupa ca sa mai stea putin cu copii sa faca ghemotoace din hartie. pregateau materialele sa faca azi un om de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

http://www.corriere.it/salute/13_gennaio_16/mononucleosi-bacio-cura_9d9ffeb2-5a69-11e2-b3af-cb49399e516b.shtml

pana azi nu stiam nimic de boala Mariei si tocmai astazi citind presa am gasit un articol despre mononucleoza (e mai sus da nu mai stiu cum sa pun sa fie link), fix dupa ce am citit aici pe forum. mi se pare o coincidenta stranie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Silvi,

cum fac omul de zapada din ghemotoace? Le lipesc intre ele sau le baga intr-un saculet de panza strans sus, ca sa iasa corpul, capul etc? Chiar sunt curioasa...

denisa,

magdy a spus doar ca i s-a luat sange Mariei, nu a specificat ce analize s-au facut, eu am vrut doar sa-i amintesc ca exista posibilitatea de a fi SI ceva in gat, nu doar mononucleoza izolata [care ar fi trebuit sa treaca de la sine, dar iata ca nu a trecut, fiind de ceva luni de zile].
Daca medicul ii spune ca ce analize a facut deja acopera si analizarea gatului, e ok. Insa unii medici pun diagnosticul de mononucleoza doar din homoleucograma, cand vad monocitele peste pragul lor de 8-11% sau cat cat o fi... si in acest caz, e insuficient, nu este analizat si gatul. Strict in ideea asta i-am scris lui magdy sa nu uite si de gat, probabil o simpla intrebare telefonica la medic o va lamuri daca sunt suficiente analizele deja facute pana acum.

:)

Sanatate multa Magdy Mariei, si pt toti copiii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Cu atata abundenta de informatii, ma las pagubasha.
Sper doar ca Maria are o forma usoara (ca majoritatea), iar Magdy s-a linistit...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !

Cafea ?

La noi a venit primavara !!!! e o vreme numai buna de plimbare asa ca abia astept sa ajung acasa si sa o scot pe Ada la aer din nou !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Cafea, da!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

anca, chiar nu stiu cum aveau de gand sa faca omul de zapada. intreb azi cand merg sa o iau acasa.

novus, plimbare placuta!

denisamada, la chestii medicale eu nu ma bag. tu esti pe felie, ca sa zic asa, iar eu in aer. eu am dat link-ul (e in italiana oricum)doar pentru ca a fost fooooarte ciudat. am auzit prima data de aceasta boala si la cateva minute deschid presa si gasesc un articol despre aceiasi boala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

La noi ninge! Am fost cu baietii de mana afara ( am copii mari!), am dat zapada la o 'parte din fata unor garaje si am impins-o in fata altora, dar cumva am distribuit-o uniform, adica au cam toti portiuni fara zapada, precum si mormane, na, au muncit copiii cum s-au priceput. Apoi am aruncat cu bulgari in poarta de la garaj, baby ii ducea personal si ii lipea de poarta...iar acum au picat amandoi lati. Eu navighez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Salutare!

Fetele, va multumesc mult si nu va ambalati ca eu m-am linistit, nu ma gandesc la altceva decat ca i s-a pus un diagnostic fals, caci asa cum am scris si ieri, alte simptome in afara de acesti gangioni umflati la ceafa SI inghinal nu are nik. Pe mine ei ma deranjeaza!!! Maria nu este rosie in gat, nu a fost racita, nu a facut febra, nimic, nimic... Diagnosticul i s-a pus doar in baza analizelor de sange. Si doctora mi-a zis ca le vom repeta in 4 sapt.

Deni tu cum mai esti? Sper sa intre bb Victor in cosmonaut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Kea si la noi e zapada si ninge in continuare. Gabitu vroia sa faca om de zapada cand a venit de la gradi, dar o daduse tat-su cu masina si nu mai aveam nimic in curte. Si oricum nu era buna de om, ca nu se lipeste...

Mergi la inceput