Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *456*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am doborat si eu printzesa dupa multe foieli, nu mi-am luat piciorul de pe carucior...
Pisigri- ptiu, ce des se trezeste Ecaterina, Natalia cam la 3 ore in primele 2 luni iar de o luna la 4 ore. Cat priveste ridicatul la verticala pentru ragaiala, eu ii dadeam san in fotoliu si o tineam pe ea mai pe verticala iar cand o mutam la celalalt san deja ragaia .

Ilinka - si eu consider normal ca alaptatul sa se desfasoare fara nebuneala care o tot inventez dar ce sa fac daca numai asa vrea CAND E TREAZA. In ultima perioada ii dau san prin somn, o adorm flamanda , cand e semiadormita ii dau san .

De unde i se trage cu scuturatu` (nu stiu daca e chiar potrivit cuvantul) ? Am scoso foarte devreme din casa, la cateva zile dupa ce am nacut pt.ca nu avea cine-l lua pe S.de la gradinitza. Drumul pana acolo (adica cee doua alei) sunt pline de gropi, bolovani, denivelari mai ceva ca la tzara iar micutza mea s-a invatat cu scuturatul asta. Ei, sa nu va imaginati sa sare din carucior, din pacate alt traseu nu este,sunt doar cele doua alei terminate. In casa, pun o bluzita jos pe covor (sau denivelarea de la pragul usii) si trec cu rotile peste ea. Credeti ca am luato razna, nu ? Asta e copilul meu si numai asa o adorm (de multe ori nu dureaza mai mult de 5 minute) apoi doar legan usor caruciorul pentru a adormi profund.

Nu stiu ce sfaturi sa dau cu dormitul, Stefan doarme singur in sufragerie, eu cu Natalia in dormitor (ea in patutzul ei). Cand se face mai mare Natalia o sa facem si noi paturi suprapuse (a adus cuscrul din Italia o carte cu multe modele de paturi suprapuse destul de ingenioase, nu am vazuto dar mi-a zis cumnata mea, abia astept sa o studiez si eu). Oricum, copii vor sta in dormitor iar noi ne mutam locatia in sufragerie, nu cred ca ne vom achizitiona apart.cu 3 camere prea curand



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Ramona, nu spune nimeni ca ai luat-o razna, fereasca Dumnezeu, cu totii cred ca am apelat la diverse kestii numai sa le fie bine puilor. Ce incercam noi sa spunem este ca asemenea scuturari nu fac decat sa ameteasca bebelusul (in varianta buna). In varianta rea, pot apare microleziuni cerebrale, cu consecinte negative pe termen lung.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 34+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da Mada, vreau poze te rog !

Roro, pai si noi tot la suprapuse ne gandim. DAr nu am bani sa fac mobila de doua ori in camera aia. Camera e mica. In plus viata e scurta, asa ca eu sper ca pe la un an jumatate ai Ecaterinei sa le parasutez pe amandoua in camera lor. Deja cand o aveam numai pe Ilinca, sex in patul matrimonial devenise un fel de perversiune , mai profitam cand pleca cu bunica-sa pe la cumparaturi sau ceva, acum cu amandoua cambuzate acolo si fara perspective de a le trimite pe amandoua cu buni undeva (cel putin in anul care urmeaza)....

Ma mai gandeam la varianta de a ma muta eu cu ele in ceea ce va fi camera lor, pt ca poate ar fi mai usor sa plec eu de acolo decat sa le trimit pe ele acolo (pisicologic vorbind, cand vom face mutarea) dar am pus acolo un dulap care ar tb iar golit-demontat-mutat-montat-umplut, plus ca acolo am o canapeluta super incomoda pt mine (la somn)iar alternativa ar fi sa ma culc pe saltea, ceea ce e ok in principiu, numai mi-e mie greu sa ma asez/ridic cu ecaterina mufata/adormita. Asadar mai meditam, si-l mutam pe tati pe saltea pina una alta, ca aia se pune/strange usor...

La capitolul mobila, ma gandeam la ansambluri de-alea de mobilier cu paturi suprapuse, sertare in treptele patului de sus, birou sub pat si dulap peste pat :)))))) cred ca am mai pus eu un link cu poze, circula si pe FB poze de-astea. Numai am aceleasi retineri cu plimbatul noaptea pe 3/4 adormite si plecat din patul de sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ramona, dormea si ea cate 3 ore dar acum ne partzulim. Si se trezeste daca e prea marea glomeratie la fundul ei. Dar prefer sa o alaptez la 1,5-2 ore decat sa urle disperata cum facea Ilinca. Cine nu a avut bebe nu intelege ce valoroase-s partzurile astea, aur curat ! :)

De ragait ragaie si ea repede, dar de ex daca se screme pt partz si inca mai are lapte in stomacel, ala urca pe gat pina in...nas. Si o deranjeaza si asta, si mucii pe care ii face de la asta...Dar ne facem noi mari !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

La capitolul mobila, ma gandeam la ansambluri de-alea de mobilier cu paturi suprapuse, sertare in treptele patului de sus, birou sub pat si dulap peste pat :)))))) cred ca am mai pus eu un link cu poze, circula si pe FB poze de-astea. Numai am aceleasi retineri cu plimbatul noaptea pe 3/4 adormite si plecat din patul de sus...



Si eu ma gandesc la ceva de genul asta, cu pat peste birou si rafturi pt peste 2-3ani, cand Adela va avea nevoie de birou (ca pe-ala kiar ca nu mai am unde sa-l introduc), iar bb Victor va avea nevoie de up-grade de patut. Deocamdata ca spatiu solutia pare ok... sa vedem cum va fi cu utilizarea...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 34+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

uuuuuuuuu!
chiar zilele trecute niste prieteni au demontat paturile din camera copiilor, erau suprapuse, cu loc si de birou si de rafturi, cum spuneti voi, si mai interesant erau in forma de L, paturile; ei le-au scos ca fetita are 7 ani, baietelul 3 jumate si doreau sa doarma impreuna

Si noi ramanem pe baricade in dormitor, Ari doarme deja cu noi, aducem si patutul, iar pe tati il teleportam prin sufragerie, pana reusim sa amenajam camera fetelor; Ari vrea pat de mijloc, de printesa, clarooooooooo, vom vedea


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 30
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisigri, mie varianta cu paturi suprapuse mi se pare excelenta, spatii de depozitare in scari si tot felul de modele ingenioase, am vazut si eu in catalogul de la Ikea modele faine, abia astept sa ne mutam si noi, nu ca ar vrea Ada sa doarma singura dar macar am loc de depozitat toate nebuniile, ca altfel fac cu nervii in curand


Ramona, inteleg ce spui, Ada adormea si ea numai leganata/plimbata in carucior intr-o vreme, chiar zilele astea imi aminteam ce kilometri parcurgeam zilnic cu ea pana pe la 4-5 luni, dar cand era vorba de tziti nu se punea problema de asa ceva, ala era momentul nostru de imbratisare, dragaleala, etc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Noi, dupa indelungi cugetari, am ajuns la concluzia ca tot patul suprapus simplu (cu sertar pt depozitare sub patul de jos) e cel mai interesant pentru spatiile mici, fiindca cele cu trepte, birouri, etc ocupa un spatiu f mare la sol. Copii vor sa mai si circule si sa se joace prin camera respectiva, asa ca pana la urma am ramas la pat simplu cu scara lipita de cadru si birou normal cu etajere, etc...
In plus, am ales un model http://www.vertbaudet.fr/lits-superposes-enfant-acolyte-separables-en-lits-jumeaux-blanc.htm?ProductId=705013820&FiltreCouleur=6349&t=1 , care ne permite sa le si separam, daca avem chef si fiecare are camera lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, si mie mi-a pus capac craciunul asta cu casuta de papusi si trenul...plus scoica plus vreau carutul....ilinca va sta acasa pina la primavara ca sa nu imi care inca toti carcalacii acasa, si am nevoie de un "undeva" in care sa pun pe bebe si sa o tin cu mine cat ilinca mananca etc....camera ilincai a fost gandita prost, am acolo numai rafturi si dulapioare de 1 m inaltime, si sunt ticsite. Hainele ilinai sunt deja in dulap in living....iar livingul mi s-a umplut de jucarii IAR...numai cat loc ocupa xutiile de puzzle....nu vreau sa ma gandesc ca asta mica va primi si ea si chestii noi...plus ce a fost al ilincai si mai stransesem...brrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Daaaa, la noi noroc ca ''sufrageria'' ca tare-mi place cum suna asa pompos e maricica si inca avem unde le depozita dar tot nu mai incap mai ales cele care ocup spatiu tip casuta, etc, la haine in schimb e balamuc, plase si plasute cand se schimba anotimpul, duse la mama si uitate acolo , saci de depozitare burdusiti plus camara plina !



Mergi la inceput