Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

marryan pot dar sa va tin pumnii pentru intarcat, sa fie cat mai soft pentru Lera, sfaturi nu am deloc. poate bujo iti citeste mesajul, ea mi se pare printre cele mai documentate pe subiect. (doar o parere personala, nu o discriminare fata de celelalte mamici care alapteaza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Marryan.. imi pare tare rau pt sarcina pierduta.. si eu aveam un felling de dataa asta ca ar fi o sarcina pierduta.. prea ciudate simptome am avut..
Sa ne zici cum si daca reusesti sa o intarci pe Lera.. si pe mine ma interesaza subiectul..
ca si a mea suge ca disperata.. din 30 in 30 min e la san, nu suge sta si tocaie.. ma dor sanii, si imi pierd rabdarea, cum ma vede la 30 min sare si ma dezbracam de nu o las plange cu suspine uitandu-se in ochii mei
Marryan nu toate sunt creatiile mele.. unele sunt modele pt inspiratie luate de pe net :)

Pinky sanatate!

Raluca... da asa-i.. oarecum, insa mi-i se zburleste parul sa stiu ca va plange dupa mine, si ca va fii intre straini :((

Michella , multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Am scris un mesaj lung si l-am pierdut. Mor de ciuda. Scriu un rezumat.
Ce nostima a fost Anastasia! Preotul a reactionat sau nu?
Ooka: Astept primavara. Al meu oricum nu mesteca asa ca ar fi dificil cu afinele.
Jade: In afara de prostioare (al meu face alt gen), il recunosc pe al meu in al tau. Mai ales la faza cu mancarea blenduita si cucuiele. Si la faza cu dansat si dat drumul la jucariile care canta.
Lena: Multumesc pentru urari si informatia legata de cura. Daca nu am sursa sigura nu o merge cu oua fierte?

mama lui Daniel (23/07/2011)


Yep si fierte e ok. Prin fierbere oul nu pierde din fier.
Dar crude mai aveau si alte chestii, asta e ideea.



Alayna, Maia e foarte bine, multumesc de intrebare
Mie nu prea imi place sa ma laud cu ce face si ce nu face. Ea este extraordinara pentru mine si nu vreau sa o compar cu nimeni.
Poate sunt eu aiurea, dar pt mine e ca si cum ar incepe sotul meu sa povesteasca tot felul de chestii despre mine laudandu-ma sau criticandu-ma. Si nici nu imi place sa povestesc despre ea atunci cand ma aude ca si cum nu ar intelege (pentru ca intelege la fel cum intelege cand ii spun sa faca sau sa nu faca vreo chestie).
Dar nu ma deranjeaza sa povestesc o anumita chestie atunci cand ajuta pe cineva: de genu.. si Maia face la fel, face asa si asa si tralala.
In plus eu am spus ca nu voi fi niciodata mama care atunci cand vine cineva incepe: cum face ala, cum face aia, cati ani ai, etc (desi imi mai scapa si mie :))) )
dar sunt in tratament :))) . Eu incerc sa o tratez intotdeauna de la egal cu mentiunea ca e mai mica si nu intelege chiar tot dintr-o data.

Cred ca dupa mesajul asta sigur sunt banned din grup :)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Lena nu te exclude nimeni. Suntem aici diverse mamici,fiecare cu parerile si caracterul ei. Nu are nimeni nu stiu ce asteptari cred.
In plus cred ca ne place sa fim in aceasta colectivitate tocmai pentru a ne impartasi experientele, gandurile despre noi, copiii nostrii.....

te pupam si nu-ti face probleme, parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna gagici!

Lena,in nici un caz nu o sa fii exclusa,ce ai ? Nici eu nu imi transform copilul in caseta pusa pe repeat , ca am vazut destui inca de cand eram mica. Am vazut rudele,parintii verisoarelor mele,care pe oriunde ne duceam exact asta faceau, ne puneau sa numaram,sa ne spunem numele, sa recitam ve-o poezie,si daca nu voiam/nu stiam ne faceau sa ne simtim prost. Asta nu inseamna ca nu e bine sa le stie copilul,doar ca eu nu ii voi intreba niciodata "cum te cheama,si cati ani ai,si unde stai ? Hai mami ca acasa stii,spune ca uite,oamenii sunt curiosi ! "

Marryan , felicitari pentru capacitatea Lerei de a invata si reproduce,eu pe ai mei nu am incercat sa ii invat de asa mici. Si daca i-as fi invatat, i-as fi invatat in eventualitatea in care s-ar pierde de mine sa stie cum ii cheama,unde stau, etc. Daca fetita ta poate sa faca toate astea,felicitari din toata inima. Din cate ai scris tu,si tu ai fost un copil precoce asa ca nu ma mira ca invata atat de usor. Mai este un copilas de la Dovlecei care recunoaste literele si cifrele de foarte micut pentru ca i s-a raspuns mereu la intrebari. Intreba "ce e asta" ,si parintii ii aspundeau.Au fost uimiti cand au vazut ca stie literele si cifrele. La fel el-a invatat nepotica mea.Dar pentru ca ei au vrut, nu pentru ca au insistat parintii. Stiu ca multi oameni sunt adeptii ideii ca pana in 3 ani creierul copilului asimileaza foarte usor notiuni pe care mai tarziu le-ar asimila cu greu,si totusi, eu nu insist daca nu vrea copilul. Cand va intelege tot-tot, cand isi va putea exprima dorintele clar si Teodora ,atunci probabil ii voi spune mai multe.
Imi pare rau de sarcina pierduta . De intarcat, eu pot sa iti spun ca Teodora incepe sa se intarce singura. Deja suge numai noaptea,foare rar ziua. Ziua imi scoate sanul singura,ii da pup, il baga la loc, sau ma ciupeste de sfarc, dar nu suge,cere apa . Alt lapte nu accepta,si sunt foarte de acord cu ea. Pai laptele e sursa de hrana cat nu poate consuma solide , apoi de la diversificarea totala,cand 80-90 la suta din masa o reprezinta cealalta hrana si nu laptele , nu vad de ce ar trebui sa il inlocuim cu lapte de vaca sua praf. Ca sa o intarci, poti incerca sa raresti mesele de supt. Daca intrerupi deodata,e posibil sa ai si tu probleme cu sanii,sa faci mastita,furia laptelui sau sa se infunde canalele ,si sa iti si planga ea de frustrare si dor. ASa,cate putin cate putin, daca ii scoti pe rand mesele de supt, ajungi sa o intarci.


May, daca nu ai "materialul clientului" propice pentru pentru invatat poti sa te ocupi 25/24 de copil,ca tot doar mama/tata iti va spune pana cand vrea el sa spuna mai mult. Si in nici un caz nu ma refer la copilasii cu probleme, ic la copiii normali,care prefera anumite lucruri. Daca ii place copilului sa se joace singur,sau ii plac masinile de exemplu,degeaba ii bagi carti sub nas, ii arati pasari si epsti,si ii spui ca pe fratele lui il cheama Sandel. Nu va fi atent si punct.

Anca,ce face burtica ? Ce face blondul tau frumos?

Pinky tu ce mai faci ?

Seidana ,voi ce faceti? Ce face frumoasa ta Elena ? Ati inceput si un tratament sau asteptati rezultatele la analize?

Mai am de scris, ma intorc dupa ce adorm pruncii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Jade ma bucur ca ne-ai vizitat.T este adorabil din toate punctele de vedere(inclusiv la nazbatii).
Sei lasa ca te ajuta doamne, doamne in ce ti-ai propus.Du-te la doctor ptr o revizie.
Mikka, Rachel va pup cu drag.
May, s-o fi intors bona de acasa cu nostalgie si poate de aici starea ei.Din ce ai povestit despre ea nu cred ca gasesti ceva mai bun.Toate au o hiba.
Marryan ai o fetita tare isteata.Eu nu cred ca vb atat de mult ptr ca stai cu ea acasa.La razvan am stat 2 ani si deabia la 3 ani a vorbit.Cred ca tine de gena
Mie imi place sa citesc despre ce fac copiii nostri.Ii vad prin ochii vostri.Ma amuz de ei, ma ingrijorez pentru ei cand e cazul.Pentru asta suntem aici.ASta nu inseamna ca ii comparam sau ii laudam.Parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Mie imi place sa citesc despre ce fac copiii nostri.Ii vad prin ochii vostri.Ma amuz de ei, ma ingrijorez pentru ei cand e cazul.Pentru asta suntem aici.ASta nu inseamna ca ii comparam sau ii laudam.Parerea mea.


mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003




absolut de acord!

si pentru ca tot suntem la capitolul asta, vroiam sa va spun ca Teodora a fost ascultata cantand un fragment dintr-o piesa de Bach de o persoana avizata in domeniu (profesor universitar si director de filarmonica ) care ne-a transmis sa o mentinem pe drumul pianului pentru ca are potential.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

Citat:
citat din mesajul lui camady

Mie imi place sa citesc despre ce fac copiii nostri.Ii vad prin ochii vostri.Ma amuz de ei, ma ingrijorez pentru ei cand e cazul.Pentru asta suntem aici.ASta nu inseamna ca ii comparam sau ii laudam.Parerea mea.


mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003




absolut de acord!

michella mami de Teodora si Stefan


Si eu ,si eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna ,multumim tuturor !

rach si el dansa cand il auzea pe popa cum canta pe palier
dar cand a intrat in casa si l a vazut , s a ascuns dupa picioarele lui taica su

mikka si noi va pupam
si tare as vrea sa o mai vad si eu pe Maria ca nu am mai vazut o de juma de an cred
de altfel , ca pe multi altii dintre strugurasi

alayna da , inca mai bea lapte , daca nu l ar bea nici pe asta nu stiu ce am face
bea seara la culcare pe la 22 , in jur de ora 2 si apoi pe la 7
portii de cam 180 ml

seidana of , sanatate Elei , poate totusi nu are din nou ...
in legatura cu tine , eu nu cred ca ai vreo problema ginec , parerea mea este ca inca nu te ai reglat din cauza alaptarii
mai ales ca zici ca Ela inca suge muult

marryan ce sa zic ... m ai lasat paf cu cate stie sa faca Valeria
este super precoce , bravo ei !
imi pare rau pt sarcina ta pierduta :(

may si noi

nanna inca nu au intrat reducerile cele mari , cred ca din week asta incep
acum sunt niste reduceri ici pe colo amarate
eu urmaresc la zara pt T (sa cheltuim banii de sorcava :D), pt mine ... niste parchet , niste faianta , poate si niste usi :)))

michella multumim frumos
T se comporta f bine la spalatul pe cap , el adora sa faca baie , se joaca cu jucariile , si eu il spal fara probleme
bine , este si un bun prilej pt el sa mai poata inghiti si niste apa cu clabuc :))
m am stricat de ras cand am citit si despre pataniile lui Stefan :D
felicitari Teodorei !

pinky
si La multi ani (cu intarziere)

camady
eu mereu am fost de acord cu ce ai scris...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

mie mi se pare ca se intelege fr diferit, eu nu o laud pe Lera, am povestit si eu cum au facut toate mamicile din grup, si nu imi place sa o scot in evidenta sub nici o forma....
sunt o mama simpla care nu citeste carti de educatie, ci o creste dupa instinct, camady aici ai dreptate, eu nu ma ocup cu ea non stop, mai ales ca lucrez la un proiect personal de mult timp, ea vb la noi de devreme, e vb de gena intradevar, sotul meu a vb de la 9 luni cam, soaca imi zice ca toti se mirau cum el intreba de ce si ce-i asta, la un an vb mai tot, si nu sa ocupat soacra de el, asa sunt genele la ei..
copilul meu nu e super-copil daca asa sa crezut e un copil normal care face lucruri normale la vr ei ca orice alt copil....de fiecare data cind se scrie ceva aici ....nu se scrie ceva frumos..dar mai degraba se asteapta sa se critice...in fine.
e fr absurd ceea ce se intimpla cind povestesti ceva obisnuit de copilul tau,....dar se crede altceva..
eu am decis sa-i introduc lapte praf din anumite considerente..si nu am facut gresit, cel putin mie nu mi se pare ca am gresit cu ceva...si da nu toti copii se intarca singuri....as fi fr fericita sa fie si la mine cazul...dar nu e..de asta am cerut pareri sa ma pot orienta si eu cum sa procedezi...dar daca am ranit pe cineva cu descrierile mele,...va rog nu le mai cititi, si nu le comentati..evidati-le.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput